Hokuszai egészen 90 éves korában bekövetkezett haláláig dolgozott. "Hatodik életévemtől kezdve festésre ösztönöz minden, amit látok.
Ötvenéves koromig nagyszámú rajzot tettem közzé, de mindaz, amit hetvenéves koromig alkottam, említésre sem érdemes.
Csak hetvenhárom éves fejjel kezdtem megérteni valamicskét a természet, a növények, fák, négylábúak, madarak, halak és rovarok lényegéből. Mire nyolcvan leszek, még messzebbre jutok és kilencvenéves koromban behatolok a dolgok titkaiba.
"Százévesen bizonyára elérkezem majd a legmagasabb mesterségbeli tudás stádiumába, és mire száztíz leszek, minden, amit alkotok, minden pont és vonás élővé válik. Aki addig él, ameddig én, megláthatja, hogy betartom a szavamat. Írtam ezeket hetvenöt éves fejjel én, az egykori Hokusai, ma a rajzok vén bolondja" - mondta saját művészetéről és életéről A fudzsi száz látképe című háromkötetes művének előszavában (Halmy Ferenc fordítása).
A tárlaton bemutatott időszakban alkotta leismertebb mesterműveit, többek közt A nagy hullám Kanagavánál-t, ami egy, a Fudzsi látképeit ábrázoló sorozat része. A családi élet bensőséges pillanatait bemutató művek mellett a természetet – madarakat, fákat – és a természetfelettit – szellemeket, isteneket – is gyakran ábrázolta. A művek bepillantást engednek a művész személyes hitébe, szellemi és művészi fejlődésébe.
A tárlatra Japánból, Európából és az Egyesült Államokból is érkeztek fametszetek, nyomatok, festmények és illusztrált könyvek egyedülállóan átfogó képet nyújtva a művész munkásságáról. Mivel a művek többsége igen fényérzékeny, így július 3. és 6. között a kiállított darabok mintegy felét lecserélik, ügyelve a tematika egységességére.