„Élj a tyúkkal barátságba’... / Anyám egyetlen jószága” – így hangzik Petőfi Sándor az iskolás éveinkből is jól ismert költeményének, az Anyám tyúkja utolsó két sora. Ez a vers adta az alapját a népszerű szobrászművész, Kolodko Mihály legújabb alkotásának, amelyen Morzsa kutya és az a bizonyos jószág látható – nagy egyetértésben!
Az új miniszobrot Vácon helyezte el az alkotó – nem véletlenül, hiszen itt keletkezett a Petőfi-vers is 1848 februárjában. A népies költemény az egyik legismertebb magyar vers, nem csoda, hogy ez szerepel az Örkény Színház előadásának címében (Anyám tyúkja I-II.) is, amelyben a társulat tagjai jól ismert lírai műveket adnak elő mély átéléssel.
Kolodko Mihály szobrai itthon és a határon túl is egyre több városban tűnnek fel, szerves részei a városok – főként Budapest – arculatának.
Szívesen örökítik meg velük magukat a járókelők, sőt még kis ajándékokat, virágot, apró ruhadarabokat és egyéb kiegészítőket is elhelyeznek rajtuk. A szobrokról elmélkedett Fáy Miklós, írását itt olvashatja el.
Nem ez az első eset, hogy Kolodko irodalmi figurákat foglal anyagba. Olyan népszerű mesehősöknek állított már szobrot, mint Mekk mester, Süsü a sárkány, a Főkukac vagy a Kockásfülű nyúl, de készült szobra A 14 karátos autóhoz is.
A művésszel folytatott korábbi beszélgetésünkben részletesen olvashat róla, honnan jött a miniszobrok ötlete:
Kapcsolódó
Az alkotó árulja el a budapesti miniszobrok rejtélyét
Felkerestük az elmúlt hónapokban sorra felbukkanó pici szobrok, például a Főkukac és Mekk mester alkotóját, Kolodko Mihályt, aki elárulta, miért titokban helyezi ki őket, és azt is, hogy milyen rejtett jelentése van a minialkotások minden apró részletének, sőt a helyüknek is.