A World Press Photo minden évben kiemelt kulturális esemény Budapesten, amely több ezer látogatót vonz – hangsúlyozta a kiállítás megnyitóján Désirée Bonis, a Holland Királyság budapesti nagykövete.
Joumana el Zein Khoury, a World Press Photo Foundation igazgatója elmondta, hogy Budapest immár 48 éve ad otthont a tárlatnak. Kiemelte: idén 31 fotográfust díjaztak a World Press Photo pályázaton. Karácsony Gergely főpolgármester szerint a fotók a valóságról üzennek nekünk, amit nem lehet letagadni. A jövővel kapcsolatos kihívásokat meg kell ismernünk és
meg kell ismertetnünk a jövő generációjával, ahhoz hogy a jövőt uralni tudjuk
– tette hozzá.
A World Press Photo kiállítás a világ legjobb és legfontosabb sajtófotóit és dokumentarista fényképeit mutatja be, amelyeket egy független zsűri választott ki. A tárlat arra ösztönzi a nézőket, hogy lépjenek ki a hírciklusból, és kritikusan gondolkodjanak világunk fontos témáiról.
Hiszünk abban, hogy a pontos, sokszínű, kiváló minőségű vizuális történetek elősegítik a kölcsönös megértést a világban
– írják a szervezők.
Idén 3 851 fotós 130 országból összesen 61 062 fotót és szabadon választott formátumú pályázatot küldött be. Végül a díjazott 31 fotográfus 24 országot képvisel, ezek Argentína, Ausztrália, Azerbajdzsán, Brazília, Kanada, Kína, a Kongói Demokratikus Köztársaság, Franciaország, Németország, India, Indonézia, Irán, Japán, Mianmar, Palesztina, Peru, Fülöp-szigetek, Dél-Afrika, Spanyolország, Tunézia, Törökország, Ukrajna, az Egyesült Államok és Venezuela.
A World Press idei kísérőkiállítása a tizenöt éves On the Spot magyar dokumentumfilm-sorozat alkotóinak munkáit mutatja be képekben és videókban. A műsort Cseke Eszter és S. Takács András készítette, akik egyben a narrátorok, riporterek, szerkesztők és vágók is. A produkció alapötletét a híres magyar származású fotós, Robert Capa inspirálta, akinek az egy mondása volt:
Ha a képeid nem elég jók, nem vagy elég közel.
Az angol on the spot kifejezés továbbá azt jelenti: ott helyben vagy a helyszínen. A világszerte elismert sorozat alkotói túrájuk során – gyakran a két gyermekükkel együtt – bemutatják a világ érdekességeit, konfliktusait, környezetvédelmi és természeti világát. Céljuk a mindennapok megismertetése, de gyakran találkoznak az adott ország fontosabb személyiségeivel is. A Monte-Carlói Televíziós Fesztiválon a gázai riportfilmjük nyerte a dokumentumfilm kategória nagydíját, az Arany Nimfát.
Emlékezetes, a World Press Photo kiállításnak 2018 és 2023 között a Magyar Nemzeti Múzeum adott otthont, ám tavaly a tárlat körül politikai botrány alakult ki, miután a Mi Hazánk Mozgalom országgyűlési képviselője, Dúró Dóra törvényességi felügyeleti eljárást kezdeményezett az akkori kulturális miniszternél, Csák Jánosnál, miután nehezményezte, hogy a World Pressen látható egy fotósorozat, amely egy Fülöp-szigeteki meleg idősotthon lakóit mutatja be. A miniszter ezt követően a családok védelméről szóló törvényre hivatkozva azt kérte az intézmény akkori igazgatójától, L. Simon Lászótól, hogy ne árusítsanak jegyet a 18 éven aluliak számára. Néhány nappal később a múzeum azonban azt közölte, nincs módjuk kitiltani a fiatalokat, ugyanis az intézménynek nem áll jogában elkérni a látogatók személyi igazolványát. Válaszul a tárcavezető azonnali hatállyal menesztette L. Simon Lászlót.
További részletek a World Press honlapján.
Fejléckép: Eddie Jim: Sydney Morning Herald (Fotó/Forrás: World Press Photo)