Az alábbi cikk szponzorált tartalom, nem a Fidelio szerkesztőségének tagjai írták.
A Re:Re címen futó tárlat, a népszerű művészeti újrajátszásokat, úgynevezett re-enactmentek performatív ismétlését kívánja feltárni. Amikor a művész vagy a mű visszamutat, újrajátszik egy nem feltétlenül ismert, ma már a (kulturális) emlékezet mezőibe tolódott eseményt vagy (mű)tárgyat.
A tárlat a nagy narratívák helyett elsősorban az elbeszélt történetek fontosságára helyezi a hangsúlyt.
A kiállítás felépítését tekintve a globálistól szűkül egészen a lokálisig, más logikát követve a kollektívtől a személyes emlékezetig. Kezdve a Jeremy Deller nevével fémjelzett (Turner-díj, Velencei Biennálé) Orgreave-i csatával, a művészi re-enactmentek egyik legtöbbet hivatkozott alkotásával, majd a médiareprezentáció kérdéseire rávilágító Zbigniew Libera és Irina Botea Bucan munkáival. A következő szekció a különféle – társadalmi és családi vonatkozású – archívumokat vizsgálja (Erhardt Miklós, Misota Dániel, Schuller Judit Flóra). Majd egyre fokozva a személyes perspektívát, a kisebb társadalmi csoportok, a család és a személyes vonatkozások (Pettendi Szabó Péter, Tóth Kinga), a kulturális megidézések (Ingela Johansson, Esterházy Péter) irányába, végül a teljes személyességbe, a magányba zárkózva vizsgálódik.
A jellemzően multimédiai, irodalmi ihletettségű mediális művek ritmusát a nagy léptékű, komplex installációk (Kis Varsó, Bögös Lóránd) törik meg, melyek a MODEM második emeleti kiállítóterében kapnak helyet.
A korábbi külföldi re-enactment tárlatokhoz képest az installációk jelenléte szokatlan, és a szűkebb témafelvetés szempontjából vállaltan kérdésesebb felvetés.
Ugyanakkor, egyrészt hordozzák a múlt egy szeletének feldolgozására való törekvést, másrészt az újraértelmezést, a dokumentum és a fikció keveredését. A tárlathoz a szervezők katalógust is terveznek, hazai és külföldi szerzők tanulmányaival, ahol kísérletet tesznek a re-enectment kifejezőbb fordítására, definiálására.
Re:Re
Megtekinthető: 2023. április 22. és július 30. között
Helyszín: MODEM, 2. emeleti kiállítótér
Kiállítók: Lola Arias (AR), Bögös Lóránd, Erhardt Miklós, Irina Botea Bucan (RO), Jeremy Deller (UK), Esterházy Péter, Hofgárt Károly, Takahiro Iwasaki (JP), Ingela Johansson (SE), Zbigniew Libera (PL), Kis Varsó, Misota Dániel, Pettendi Szabó Péter, Société réaliste (FR-HU), Schuller Judit Flóra, Tasnádi József, Tóth Kinga.
Kurátor: Dr. Süli-Zakar Szabolcs
A Szociális Akupunktúra a MODEM 2023 márciusától futó új közönségkapcsolati programja, amely a művészeten keresztül vizsgálja a jóllét kérdését Debrecenben. A projekt az egészség tudományos megértésén túlmutatva,
holisztikus módon azon elemekre összpontosít, amelyek hatással vannak a városlakók életének teljességére.
Ez a kiindulópont adja a negyedévente változó program témáit. Ezeket egy heti-kétheti rendszerességű eseménysorozat keretében fogják feltárni műhelymunkák, előadások, filmvetítések és más formátumok segítségével. Márciustól májusig a vendéglátás lesz központi fókuszban. Ezenfelül bemutatásra kerülnek a múlt és a jelen szociokulturális terei, mint például a debreceni mozik szerepe a múlt században vagy a sör és a kenyér kulturális története a városban.
A programnak fontos eleme a MODEM szociális beágyazottságának növelése a városban.
Ez a városi közösségek aktív bevonásán keresztül fog megtörténni különböző civil szervezetekkel, vendéglátóhelyekkel, intézményekkel és magánszemélyekkel kiépített partneri kapcsolaton keresztül. Ennek szellemében a 2023-as év tavaszi félévében a MODEM és a Debreceni Egyetem Művészeti Központ együttműködése keretében a projekt kurátora, Török Krisztián Gábor egy szemináriumot fog tartani, melynek hallgatói aktív részt vállalnak egy programnap kidolgozásában.
A MODEM a saját városában betöltött szerepét is szeretné vizsgálni a projekten keresztül, többek között arra a kérdésre is választ keresve, hogy milyen funkciókat lát el egy kortárs és modern művészeti múzeum a 2020-as években a város jóllétének megteremtésében.
Kurátor: Török Krisztián.
Támogatott tartalom.
Fejléckép: A debreceni MODEM épülete (Forrás.MODEM)