Vizuál

Új, rejtélyes projektet lengetett be David Lynch

2024.05.28. 13:55
Ajánlom
„Hölgyeim és uram, valami készül, amit láthattok és hallhattok” – mindössze ennyit árult el a világ egyik legismertebb művészfilmese saját közösségi oldalán, a részletekre azonban még várnunk kell június elejéig. Az elmúlt hetek sajtóhírei alapján lehetséges, hogy egy animációs alkotásról van szó, amelynek gyártását a Netflix korábban elutasította. 

Rövid, meglehetősen tömör videót tett közzé Twitter-oldalán David Lynch, aki híresen keveset árul el arról, hogy éppen min dolgozik, ha egyáltalán elárul valamit. Az alig húsz másodperces videóban úgy fogalmaz: „Hölgyeim és uram, készül valami, amit láthattok és hallhattok” – fogalmazott az Arany Pálma- és Oscar-díjas rendező, hozzátéve, hogy a részleteket június 5-én árulja el.  

 

Az ilyesfajta bejelentés közel sem áll távol a festőként és fényképészként is elismert művésztől, 2014-ben hasonló módon adta hírül, hogy több mint két évtizeddel a széria lezárulta után újabb évadot készít minden idők legmeghatározóbb sorozatából, a Twin Peaksből. Akkor mindössze annyit írt közösségi oldalára: „Kedves Twitter-barátok: A kedvenc rágógumitok hamarosan újra divatba jön” – utalva ezzel a sorozat egy népszerű idézetére.  

A rendező tizennyolc éve nem rendezett nagyjátékfilmet, az Inland Empire című háromórás munkáját 2006-ban mutatta be, ezt követően azt mondta, felhagy a filmezéssel. Bár a rajongók és a filmes világ évről évre arra számít, hogy egy titkos projekttel visszatérhet valamely nagy nemzetközi fesztiválon, ezt rendszeresen cáfolja. A 18 részes Twin Peaks: A visszatéréssel 2017-ben jelentkezett, emellett pedig még kísérleti rövidfilmeket készített.  

Lynch nemrég a Deadline-nak nyilatkozva azonban elárulta,

megpróbált életet lehelni egy korábbi animációs projektjébe, ám a Netflix visszautasította azt.

A művész húsz évvel ezelőtt kezdett el dolgozni a Snootworld című történeten Caroline Thompsonnal, akinek a nevéhez forgatókönyvíróként olyan filmek fűződnek, mint a Karácsonyi lidércnyomás, az Ollókezű Edward vagy az Addams family – A galád család. „Nemrégiben arra gondoltam, hogy valakit esetleg érdekelhet annyira, hogy beálljon a projekt mögé, úgyhogy néhány hónapja bemutattuk a Netflixnek, de elutasították” – mesélte a rendező.

Amikor azt kérdezték tőle, vajon miért mondhatott nemet a Netflix, úgy fogalmazott: „A Snootworld egyfajta régimódi történet, és az animáció manapság inkább a felszíni viccekről szól. A régimódi tündérmeséket nyögvenyelősnek tartják: az emberek szemmel láthatóan nem akarják megnézni őket.

Ez egy másik világ már, és könnyebb nemet mondani, mint igent.

Lynch egyúttal azt is elárulta, hogy a Netflix elutasítása ellenére sem mondott le róla, hogy életet leheljen a projektbe, így a legvalószínűbbnek az tűnik, hogy a művész a Snootworlddel kapcsolatban tesz bejelentést 5-én. Persze, az ő esetében soha semmiben nem lehetünk biztosak.

Fejléckép: David Lynch (Fotó/Forrás: Thiago Piccoli / Wikipedia)

10+1 ikonikus jelenet minden idők legmeghatározóbb sorozatából

Kapcsolódó

10+1 ikonikus jelenet minden idők legmeghatározóbb sorozatából

Táncoló törpe, rébuszokban beszélő óriás, isteni feketekávék és cseresznyés piték, bohókás jazz, csontig hatoló rémálmok, egy furcsa FBI-ügynök, misztikus baglyok, vörös bársonyfüggöny. Összegyűjtöttük a Twin Peaks legikonikusabb jeleneteit.

Sötét sarkok a modern jazzben

Sötét sarkok a modern jazzben

Mitől sötét a darkjazz, milyen attribútumai vannak, és mi köze van a filmművészethez? Jazztörténeti sorozatunk következő epizódja.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Megértés és tolerancia a középpontban – évadot hirdetett a Fesztiválzenekar

Don Giovanni-minifesztivál, A kékszakállú herceg vára, Wagner, Mahler, Mozart, világhírű énekes szólisták és hegedűművészek sora várja a BFZ közönségét a 2025–26-os évadban.
Klasszikus

Schiff András nem lép fel többé az Egyesült Államokban

A világhírű zongoraművész, aki korábban már Magyarországgal és Oroszországgal kapcsolatban is hasonló döntést hozott, a New York Timesnak adott interjúban fejtette ki, milyen politikai tényezők vezettek az elhatározásához.
Vizuál

„Attilának isteni tehetsége volt” – Henrik Irén a Csongor és Tündéről

Április 17-én mutatják be a Csongor és Tünde egész estés rajzfilmverzióját: Vörösmarty Mihály klasszikusából Dargay Attila eredeti figuratervei alapján készült feldolgozás. A magyar animáció legendás alakjának özvegyével, Henrik Irénnel beszélgettünk.
Színház

Kazári András: „Még nem találtunk föl a színháznál jobbat”

Kazári András már kamaszként közel került a színházhoz, rajong a szakmájáért a mai napig. Az Újszínház művészét legfrissebb bemutatójuk, A hóhér kötele kapcsán a szerep kihívásairól, egy mesekastélyszerű színházépületről és a TikTok-generációról kérdeztük.
Vizuál

Egy éjszakán át tartó rémálom – David Lynch-maraton a Bem Moziban

Március 29-én este a januárban elhunyt filmrendező három remekművét élheti át újra nagyvásznon a közönség a Bem Moziban A Nagy Lynchelés elnevezésű eseményen.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál kritika

Mindenki bűnhődik, de nem a saját bűnei miatt

Sós Bálint Dániel első nagyjátékfilmje megdöbbentően érett rendezői debütálás, amely bonyolult morális kérdéseket vet fel, célja mégsem az, hogy moralizáljon. A rendkívül feszült és jól megírt történetet a bravúros technikai megoldások teszik igazán teljessé.
Vizuál magazin

KÉP-regény: A Filmszemle félrelép

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal az újból megrendezett Magyar Filmszemle kapcsán mondja el a véleményét a filmfesztiválokról és a magyar filmgyártásról.
Vizuál ajánló

Színház, képzőművészeti nézőpontból – megnyílt Katkó Tamás kiállítása

Egyszer volt, színház volt… címmel nyílik Katkó Tamás fotóművész kiállítása a Műcsarnokban. A tárlat az alkotó eddigi életművéből válogat: színházi kötődésű, autonóm fotográfiai munkásságát foglalja össze az 1980-as évektől a 2010-es évekig.
Vizuál hír

Tőkés Anna animációs filmje is versenyez Annecyban 

Élsport, ambíció, feszültség, extrém lelki és fizikális terhelés – ezeket a témákat dolgozza fel Tőkés Anna Az utolsó dobás című filmje, amelyet beválogattak a világ egyik legrangosabb animációs szemléje, az Annecy Nemzetközi Animációs Fesztivál diplomafilmes versenyprogramjába.
Vizuál interjú

„Attilának isteni tehetsége volt” – Henrik Irén a Csongor és Tündéről

Április 17-én mutatják be a Csongor és Tünde egész estés rajzfilmverzióját: Vörösmarty Mihály klasszikusából Dargay Attila eredeti figuratervei alapján készült feldolgozás. A magyar animáció legendás alakjának özvegyével, Henrik Irénnel beszélgettünk.