A Műcsarnok új vezetőjének kinevezésekor alkalmazott eljárás felülvizsgálatát és a döntés indoklását kérte a kulturális államtitkárnak írt levélben a Műkritikusok Nemzetközi Szövetsége (AICA) magyar tagozatának elnöksége.
„A posztra a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. az eredménytelennek nyilvánított pályázat után az Ön kezdeményezésére nevezte ki Gulyás Gábort, a debreceni Modem igazgatóját. Az AICA magyar tagozatának elnöksége az eljárásmódot a kortárs képzőművészeti intézményrendszer jövője szempontjából aggályosnak tartja" ‒ szerepel a Szőcs Gézának szóló levélben. Mint írták, a kulturális intézményrendszer más területeihez hasonlóan a nyilvános pályáztatás a benyújtott és szakmai szempontok szerint értékelt koncepciók összevetése nyomán átláthatóbb, az előre kialakított kritériumok alapján pedig ellenőrizhetőbb, mint az indoklás nélküli kinevezés. „A Műcsarnok ügyvezető igazgatói állására kiírt pályázatot a Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. (amely abszurd módon egy művészeti intézmény igazgatójának kinevezéséről dönthet) a kulturális szaktárcára hivatkozva többek között ‒ de részletesebb indoklás nélkül ‒ azért nyilvánította eredménytelennek, mert a pályázók jövőre vonatkozó elképzelései nem álltak szerves összhangban a kormányzati kultúrpolitikával" ‒ fogalmazott a Műkritikusok Nemzetközi Szövetsége magyar tagozatának elnöksége.
A műkritikusok szerint azzal, hogy „a kormányzati kultúrpolitika követése kritériumként" bekerül egy pályázat menetébe, maga a vezetői megbízás is politikai színezetet kap, az igazgatói poszt pedig politikai státusszá válik. A szervezet a Szőcs Gézának írt levélben hangsúlyozta: az elmúlt két évtized azt mutatja, hogy a magyarországi kortárs képzőművészet intézményrendszere akkor működik jól, ha nem az egyoldalú politikai döntésekre, hanem a többirányú párbeszédre épül. Hozzáfűzték, hogy ezt igazolja az utóbbi néhány évben a magyar képzőművészet nemzetközi viszonyrendszerének átalakulása. „Nem tekinthető azonban párbeszédnek, ha a pályázatból indoklás nélkül lesz kinevezés, ha a kinevezett programja és koncepciója nem ismerhető meg előre, valamint az sem, ha a szaktárca nem közli, miért éppen Gulyás Gáborra esett a választás. Ezért államtitkár úrtól az eljárás felülvizsgálatát és a döntés indoklását kérjük" ‒ áll végül a levélben.
Gulyás Gábort, a debreceni Modem eddigi igazgatóját a múlt héten nevezte ki február 1-jei hatállyal a Műcsarnok ügyvezető igazgatójává a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. vezérigazgatója. A kinevezés Szőcs Géza kultúráért felelős államtitkár szakmai javaslata alapján történt. A Műcsarnok ügyvezető igazgatói posztjára a tulajdonos MNV Zrt. 2010. november 18-án írt ki pályázatot, amelyen korábbi sajtóhírek szerint négyen indultak. Az intézményt öt éve vezető Petrányi Zsolt mellett pályázott Fabényi Júlia, a Baranya Megyei Múzeumok vezetője, aki korábban már vezette a Műcsarnokot. Indult még a posztért Molnár Mária, aki az Ernst Múzeum főkurátora volt, egy pályázó kilétét pedig nem sikerült kideríteni. Az elbírálás második körébe csak Fabényi Júlia és Petrányi Zsolt pályázata jutott be, de a bírálókat végül nem győzték meg.