Baán László húsz éve, 2004 óta vezeti a Szépművészeti Múzeumot. Irányítása alatt az intézmény Magyarország és egyben Kelet-Közép-Európa leglátogatottabb múzeumává vált – írja az intézmény a szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményben. Többek között olyan kiállításoknak adott otthont, mint a Van Gogh Budapesten, Botticellitől Tizianóig, Cézanne és a múlt, Caravaggiótól Canalettóig, Rembrandt és a holland arany évszázad festészete, Rubens, Van Dyck és a flamand festészet fénykora, Menny és pokol között. Hieronymus Bosch rejtélyes világa, El Greco, Csontváry 170 és a Renoir. Festő és modelljei című tárlatok.
A Szépművészeti Baán László vezetése alatt többször is bekerült a világ 100 leglátogatottabb múzeuma közé,
2022-ben 750 000, az elmúlt évben pedig minden eddiginél több, 820 000 látogató volt kíváncsi a Hősök terén álló múzeum kiállításaira és programjaira.
Az utóbbi években számos kiemelkedő remekművel gyarapodott a múzeum gyűjteménye, többek között 2018-ban, Anthonis van Dyck Stuart Mária Henrietta angol hercegnőről készült portréja, egy évre rá Pierre-Auguste Renoir Fekvő női aktja került a Szépművészetibe, 2022-től pedig El Greco Gonzaga Szent Alajos képmása című festménye is az állandó kiállítás jeles darabja.

Kapcsolódó
El Greco magyar vonatkozású remekművével gazdagodott a Szépművészeti Múzeum állandó kiállítása
A festményt első alkalommal a Szépművészeti Múzeum október 28-án nyíló, nagyszabású El Greco-kiállításán láthatja a nagyközönség, több mint félszáz, a krétai-spanyol mestertől származó alkotás társaságában.
2012-ben a Szépművészeti Múzeum újraegyesült a 1957-ben leválasztott Magyar Nemzeti Galériával, azóta Baán László mindkét intézmény főigazgatója. Vezetése alatt lezajlott a Szépművészeti Múzeum történetének legátfogóbb, több mint három évig tartó, Európa Nostra-díjjal elismert rekonstrukciója, ennek köszönhetően megújult és megnyílt a látogatók elől több mint 70 évig elzárt Román Csarnok is. Igazgatása alatt korszakos jelentőségű előrelépés történt a múzeumi gyűjtemény megóvásának feltételrendszerében is:
2019-ben megnyílt Európa egyik legnagyobb és legkorszerűbb múzeumszakmai háttérintézménye, az Országos Múzeumi Restaurálási és Raktározási Központ (OMRRK),
ahol 21. századi körülmények között őrzik és gondozzák a Szépművészeti Múzeum több százezres gyűjteményi anyagát.
Baán László tervei szerint a következő ciklusban is számos, a közönség és a szakma érdeklődésére számot tartó tárlatot láthat majd a nagyközönség a Szépművészeti Múzeumban, többek között a magyarországi reneszánsz festészet kiemelkedő remekművét megalkotó, rejtélyes MS mester, továbbá a francia festőgéniusz, Paul Gauguin művészetét bemutató átfogó kiállítások érkeznek. Az elkövetkezendő öt évben megvalósulhat a Városligetben az Új Nemzeti Galéria megépítése is, amely a múzeum 19. és 20. századi gyűjteményének biztosít majd méltó, világviszonylatban is korszerű otthont – olvasható a közleményben.
Fejléckép: Baán László (fotó/forrás: Mohai Balázs / Liget Budapest)