Az alábbi cikk szponzorált tartalom, nem a Fidelio szerkesztőségének tagjai írták.
A BÁV aukción a műtárgyak, festmények mellett rendszeresen találkozhatunk ékszerekkel, luxusórákkal, bútorokkal, sőt olyan különlegességekkel is, mint a vitézi szablya vagy egy szépen megmunkált hangszer. A sokszínűség állandó jellemző, immár hagyomány a cég életében.
Ezek után nem véletlen, hogy a BÁV rekordjait is a változatosság jellemzi.
Az ékszerrekordot egy 10 karátos, szív alakú gyémánt tartja, mely 32 millió forintos áron indult, végül jutalékkal együtt 57,5 millió forintért vihette haza a szerencsés nyertes,
ezzel magáénak tudva a magyarországi aukciók eddig legdrágábban elkelt ékszerét is. A soron következő árverés ékszervárományosa egy közel 6000 briliánst tartalmazó nyakék, melynek egyedi jegye variálhatósága, a csatolható anker szemeknek köszönhetően karláncként vagy más színekben is hordható. Indulóára 8,5 millió forint.
Az elmúlt időszakban egyre inkább nő a luxusórák iránti érdeklődés, így fontos megemlíteni ezt a kategóriát is. Ebben a csúcstartó egy 1954-ben bemutatott Rolex GMT-Master arany karóra, mely 2021-ben közel 17 millió forintért kelt el. Márkahűen idén a legértékesebb óra tétel a Rolex President Day-Date arany férfi karóra, 6 milliós induló árral.
A BÁV 2023-ban készült Műtárgybefektetési index kutatása azonban ismét bebizonyította, hogy a műtárgyvásárlás iránt nyitottak körében változatlanul a festmények állnak az első helyen. Az ügyféligénynek megfelelően a soron következő BÁV árverésen közel 200 festmény kerül kalapács alá, többek között a BÁV legnagyobb kikiáltási árról induló tétele, mely Kondor Béla egyetlen, még magánkézben lévő nagy méretű munkája. Öt évvel ezelőtt, 2018-ban Rippl-Rónai József Kékruhás lány virágos kalapban című műve a 71. Művészeti aukción eladási jutalékkal 75,6 millió forintért talált gazdára.
Kondor Béla nagy méretű alkotása most 65 millió forintról indul, így nagy esély van arra, hogy ez a korábbi rekord megdőljön!
A rekordok azonban nem csak számokkal mérhetők! A BÁV idén ünnepli alapításának 250 éves évfordulóját, melynek több mint száz éve a műkereskedelem is elválaszthatatlanul a részét képezi. Az értékmentés a múltból hozott máig élő hagyaték, így nem meglepő, hogy árveréseiken a nemzeti kultúra szempontjából kiemelkedőnek számító tárgyak is rendszeren megjelennek. Ilyen volt például 2020-ban a koronázási palást egy darabja, melyet védetté nyilvánítottak, és végül a Magyar Nemzeti Múzeum tulajdonába került.
Az idei aukció egyik történelmi darabja egy 1609-ben készült, jó állapotú, eredeti Rhédey adománylevél,
melyet annak idején Illésházy István nádor állított ki az ősi nemzetségekig visszavezethető régi magyar család utódainak. Ugyanígy figyelemre méltó darab az a nyolc darab ezüst dísztárgy, mely a Tisza család hagyatékából származik.
Ezek a tárgyak, a többi aukciós tétellel együtt május 13-ától a BÁV ART Aukciósház (1055 Budapest, Szent István körút 3.) kiállításán tekinthetők meg, licitálni rájuk május 23-án és 24-én a 81. Művészeti aukción lehet majd a MOM Kulturális Központ Kupolatermében.
Támogatott tartalom.
Fejléckép: Kondor Béla: Várvédők (forrás: BÁV)