Az Aviva-díj azért különleges elismerés, mert miközben a kortárs művészet minőségét kívánja minél transzparensebbé, érthetőbbé tenni, már a kiválasztás folyamatába is izgalmat visz ‒ szólt a 2009-ben alapított, évente meghirdetett díjról Petrányi Zsolt, a Műcsarnok igazgatója.
A kiállító művészek kiválasztásának folyamatát Petrányi Zsolt ismertette, aki elmondta, hogy a hat zsűritag mindegyike jelölhetett egy-egy olyan művészt, illetve csoportot, akik legalább három éve alkotnak, és volt már önálló kiállításuk. Ezen elvárások, és a zsűritagok döntése, alapján idén Batykó Róbert, Esterházy Marcell, Németh Hajnal, Katarina Sevic, valamint két alkotócsoport: a Société Réaliste (Gróf Ferenc és Jean-Baptiste Naudy) és a Tehnica Schweiz (László Gergely és Rákosi Péter) mutatkoznak be műveikkel a Műcsarnokban.
„Tavaly még lehetett érezni némi bizonytalanságot a jelölteknél abban, hogy miként prezentálják műveiket, de ennek most nyoma sincs, izgalmas kiállítás született" - értékelt az intézmény vezetője.
Mint Mayer Marianna, a tárlat kurátora kiemelte, a jelöltek valamennyien egy generáció tagjai, akik markánsan különböznek, de sok szállal kapcsolódnak is egymáshoz, és „sokan kötődnek közülük a múlthoz, és a tradíciókat 21. századi módon építik be munkáikba."
A kurátor elmondása szerint Katerina Sevic és a Tehnika Schweiz a közelmúlt tárgyaiból hoznak létre történeteket, míg a Société Réaliste a képzőművészeten túlmutató fogalmakat vezetett be: a politikai dizájnt és a kísérleti közgazdaságtant.
Németh Hajnal kiállításán a különböző műfajok és tárgyak ‒ például egy karambolban összetört BMW ‒ Gesamtkunstwerkként állnak össze egységes egésszé, Batykó Róbert azonban hagyományos módon, a festészet eszközeivel helyez szürreális környezetbe mindennapi objektumokat. Esterházy Marcell témáit közvetlen környezetéből meríti, művészkollégái műtermeit fotózva, vagy egy nagyapja szereplésével készült filmrészletet feldolgozva.
A zsűri november 3-án teszi hirdet győztes, aki elnyeri az 5 millió forintos díjat, a közönségdíjas művész pedig 500 ezer forinttal gazdagodhat majd.
Az első Aviva Képzőművészeti Díjat tavaly a Kis Varsó nyerte el, a közönségdíjat Benczúr Emese vehette át.
A tárlathoz számos interjú és információs anyag található a kiállítás honlapján, ahol a látogatók szavazhatnak is kedvencükre.