A világ legrégibb fennmaradt zongorája, melyet Bartolomeo Cristofori készített 1720-ben Firenzében. (Fotó/Forrás: Metropolitan Museum of Art)
A New York-i Metropolitan Múzeum André Mertens Musical Instrument Gallery újranyitott kiállítóterében hat kontinens összesen 5550 hangszerével ismerkedhetnek meg a látogatók. A négy termet elfoglaló kollekcióban olyan különlegességek találhatóak, mint
a világ legrégibb fennmaradt zongorája, melyet Bartolomeo Cristofori készített 1720-ben Firenzében;
Ming dinasztia korabeli zománcozott trombiták, prekolumbiánus dobok, Andrés Segovia gitárja, illetve Antonio Stradivari vagy Andrea Amati készítette hegedűk.
Újdonság, hogy két pavilonban, illetve egy audio guide-on is meghallgatható közel ötven zenei részlet, melyeken a kiállított hangszerek szólalnak meg.
A kiállításon nemcsak a múzeum saját műtárgyai, hanem kölcsönzött darabok is láthatóak. Ilyen például a magángyűjteményből kölcsönzött Batta-Piatigorsky hegedű, melyet Antonio Stradivari készített 1714-ben, vagy az 1744-ből származó csembaló, ami Jacob Kirkman munkája és 1744,
de két, eredetileg Napóleon és öccse, Bonaparte Lajos számára készített üvegfuvolák.
A look at our newly reopened #MetMusic galleries @metmuseum #bigchanges #gorgeous pic.twitter.com/RlWHLflmPS
Gillian Suss (@GillianSuss) March 22, 2018
Közel két évig dolgoztunk azon, hogy a most újranyitott hangszer részleg új, mélyebb bepillantást nyújtson a látogatóknak"
- mondta el Daniel H. Weiss a Met igazgatója.
"A zene egyetemes művészeti forma, így azt reméljük, hogy az új elrendezés arra bátorítja a betérőket, hogy elgondolkozzanak azon, hogy a muzsika jelen van az ember valamennyi élményében" - magyarázta a részleg kurátora, Jayson Kerr Dobney.
Today is the day! Welcome to the newly renovated Andr Mertens Galleries for Musical Instruments @metmuseum #MetMusic pic.twitter.com/AwZuLXp6vG
Jayson Dobney (@JayKerrDobney) March 22, 2018
A Met hangszerkollekciója
A gyűjtemény alapjait 1889-ben tették le, amikor Lucy W. Drexel és Mrs. John Crosby Brown több száz európai, amerikai és nem-nyugati hangszert ajándékozott a múzeumnak. 1948-ban az addig névtelen részleget hivatalosan is megalakították és kapott egy saját kurátort is Emanuel Winternitz (1898-1983) személyében. A kollekció a továbbiakban is olyan hektikusan gyarapodott, ahogyan az az indulásától jellemző volt. 1971-ben 800-nál is több tárgy került kiállításra a The André Mertens Galleries-ben, melyeket Clara Mertens adományozott a gyűjteménynek elhunyt férje, az ismert impresszárió emlékére. A galériák két teremből álltak, az egyiket a nyugati hangszereknek szentelték, melyeket típus és hangszercsalád szerint helyeztek el, míg a másikban a nem-nyugati hangszerek kerültek földrajzilag csoportosítva.
A kiállítottak közül több hangszeren még ma is lehet játszani,
sőt, koncerteken és felvételeken hallható a hangjuk, de oktatások, előadások keretében is bemutatják.
(via The Violin Channel, Art Daily)