Vizuál

Újra látható a világ legrégebbi, fennmaradt zongorája

2018.03.25. 14:39
Ajánlom
Újranyitották a Met hangszereket kiállító galériáit. Az 5550 különleges hangszert bemutató gyűjtemény két év renoválás után látogatható ismét.
A világ legrégibb fennmaradt zongorája, melyet Bartolomeo Cristofori készített 1720-ben Firenzében.

A világ legrégibb fennmaradt zongorája, melyet Bartolomeo Cristofori készített 1720-ben Firenzében. (Fotó/Forrás: Metropolitan Museum of Art)

A New York-i Metropolitan Múzeum André Mertens Musical Instrument Gallery újranyitott kiállítóterében hat kontinens összesen 5550 hangszerével ismerkedhetnek meg a látogatók. A négy termet elfoglaló kollekcióban olyan különlegességek találhatóak, mint

a világ legrégibb fennmaradt zongorája, melyet Bartolomeo Cristofori készített 1720-ben Firenzében;

Ming dinasztia korabeli zománcozott trombiták, prekolumbiánus dobok, Andrés Segovia gitárja, illetve Antonio Stradivari vagy Andrea Amati készítette hegedűk.

Újdonság, hogy két pavilonban, illetve egy audio guide-on is meghallgatható közel ötven zenei részlet, melyeken a kiállított hangszerek szólalnak meg.

A kiállításon nemcsak a múzeum saját műtárgyai, hanem kölcsönzött darabok is láthatóak. Ilyen például a magángyűjteményből kölcsönzött Batta-Piatigorsky hegedű, melyet Antonio Stradivari készített 1714-ben, vagy az 1744-ből származó csembaló, ami Jacob Kirkman munkája és  1744,

de két, eredetileg Napóleon és öccse, Bonaparte Lajos számára készített üvegfuvolák.

Közel két évig dolgoztunk azon, hogy a most újranyitott hangszer részleg új, mélyebb bepillantást nyújtson a látogatóknak"

- mondta el Daniel H. Weiss a Met igazgatója.

"A zene egyetemes művészeti forma, így azt reméljük, hogy az új elrendezés arra bátorítja a betérőket, hogy elgondolkozzanak azon, hogy a muzsika jelen van az ember valamennyi élményében" - magyarázta a részleg kurátora, Jayson Kerr Dobney.

A Met hangszerkollekciója

A gyűjtemény alapjait 1889-ben tették le, amikor Lucy W. Drexel és  Mrs. John Crosby Brown több száz európai, amerikai és nem-nyugati hangszert ajándékozott a múzeumnak. 1948-ban az addig névtelen részleget hivatalosan is megalakították és kapott egy saját kurátort is Emanuel Winternitz (1898-1983) személyében. A kollekció a továbbiakban is olyan hektikusan gyarapodott, ahogyan az az indulásától jellemző volt. 1971-ben 800-nál is több tárgy került kiállításra a The André Mertens Galleries-ben, melyeket  Clara Mertens adományozott a gyűjteménynek elhunyt férje, az ismert impresszárió  emlékére. A galériák két teremből álltak, az egyiket a nyugati hangszereknek szentelték, melyeket típus és hangszercsalád szerint helyeztek el, míg a másikban a nem-nyugati hangszerek kerültek földrajzilag csoportosítva.

A kiállítottak közül több hangszeren még ma is lehet játszani,

sőt, koncerteken és felvételeken hallható a hangjuk, de oktatások, előadások keretében is bemutatják.

(via The Violin Channel, Art Daily)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Gyermekotthonok lakóinak és gondoskodó közösségeknek viszi el a klasszikus zenét a Concerto Budapest

Gyermekotthonokban, idősotthonokban és kórházakban, összesen hét helyszínen tartanak ingyenes adventi koncertet a Concerto Budapest művészei december 10. és 21. között.
Vizuál

Magyar írók naplóit mutatja be a PIM új kiállítása

A Halálom esetén elégetendő! címmel nyílt tárlat több szempontból mutatja be az írói naplókat: milyen altípusai lehetnek, milyen füzetbe és hány éven keresztül íródtak, hogyan kerültek a múzeumba, miképpen alakul bennük a makrotörténelem mikrotörténetté.
Klasszikus

Benjamin Appl karácsonyi lemezt adott ki

A világhírű dalénekes új albumán német, osztrák, angol, amerikai, svéd és francia karácsonyi dalok is szerepelnek. A felvételen a regensburgi dóm gyerekkórusa működik közre, ahol egykor Benjamin Appl is énekelt.
Vizuál

Ingyenesen lesz látható online a Janó Manó című magyar animációs sorozat második évada

Az alkotók reményei szerint a sorozat megtekintése során a gyerekek úgy jutnak hasznos információkhoz az őket körülvevő világról, hogy közben végig izgulhatják a kedvenc szereplőik bolygólyukért vívott csatáját 
Színház

Nagy Feró Hamletjével indul útjára az Akvárium Színházi Műhely

Januártól izgalmas színházi előadások színtere is lesz Budapest egyik legkedveltebb közösségi helye, az Akvárium Klub. Az Akvárium Színházi Műhely első előadása január 13-ra várható.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál ajánló

„Benned is rejlik egy film” – üzeni nekünk Cserhalmi György a BIDF plakátján

Január 25. és február 2. között rendezik meg a 11. Budapest Nemzetközi Dokumentumfilm Fesztivált (BIDF), amely során tizenegy városban hatvan filmmel és csaknem kétszáz vetítéssel várják az érdeklődőket.
Vizuál hír

Megvannak a Golden Globe-díj idei jelöltjei

Az Európai Filmdíjak után a tengerentúlon is tarolhat Jacques Audiard legújabb filmje, amely összesen tíz jelöléssel várhatja a januári gálát. A díjra mások mellett Hugh Grant, Demi Moore, Kate Winslet és Angelina Jolie is esélyes.
Vizuál ajánló

Gazdag Gyula klasszikusával folytatódik a Filmrendezők Klubja

December 16-án a Hol volt, hol nem volt című 1986-os film kerül terítékre a Magyar Játékfilmrendezők Egyesületének mesterkurzusán. A vetítést követően a közönség ezúttal is beszélgetést hallgathat meg a rendezővel a Művész Moziban.
Vizuál ajánló

Ingyenesen lesz látható online a Janó Manó című magyar animációs sorozat második évada

Az alkotók reményei szerint a sorozat megtekintése során a gyerekek úgy jutnak hasznos információkhoz az őket körülvevő világról, hogy közben végig izgulhatják a kedvenc szereplőik bolygólyukért vívott csatáját 
Vizuál hír

Tarolt az Európai Filmdíjakon Jacques Audiard új filmje

Az Emilia Pérez című alkotás egyszerre könyörtelen gengszterfilm, őrült komédia és extravagáns musical: a különleges mozi valamennyi fontos kategóriában diadalmaskodott a luzerni gálán. Jacques Audiard Cannes-ban is díjazott filmje februárban érkezik a hazai mozikba.