Vizuál

Ünnepelje ön is a hetvenéves magyar diafilmet!

2024.01.12. 10:50
Ajánlom
Többek közt kiállítással, vetítéssorozattal, valamint kiadvány megjelentetésével ünnepli egész évben alapításának hetvenedik évfordulóját a Diafilmgyártó Kft.

Irodalom diafilmeken – 70 mű 70 képben címmel nyílt kiállítás a Klebelsberg Kultúrkúriában január 12-én. A február 11-ig látogatható tárlat hetven irodalmi mű egy-egy diafilm-illusztrációját, harminckét képző- és grafikusművész munkáját válogatja egy csokorba a Diafilmgyártó alapításának hetvenedik évfordulója alkalmából.

A kiállításhoz kapcsolódik a Diafilmek délutánja – Több mint diavetítés! című esemény is, amelyet január 20-án, 16 órakor rendeznek meg. A program során Szalay Kriszta mesél, a zenei aláfestést Hevesi Imre gitárjátéka biztosítja, a nagyobbaknak pedig izgalmas, interaktív, játékos előadást tart Molnár Levente, a MOMENTÁN Társulat tagja, diavetítéssel és sok vidám improvizációval.

A jubileumhoz kapcsolódóan diavetítés-sorozatot is indul az Art+ Cinemában, ahol egész évben kuriózumokkal várják a nézőket:

a moziban havonta vetítenek majd olyan régi, különleges diafilmeket, amelyek nem érhetők el kereskedelmi forgalomban.

Az első alkalmat Így kezdődött... címmel január 14-én, vasárnap 11 órakor rendezik meg.

12695052_996012473801088_1807927442379355503_o-104642.jpg

Diafilm (Fotó/Forrás: Diafilm/Ferenczy Dávid)

A Nemzeti Filmintézettel együttműködésben az idei Budapesti Klasszikus Film Maratonon szintén fókuszba kerül a hetvenéves diafilm. Lesz szakmai előadás a diafilm történetéről és vetítések ismert színészek közreműködésével.

Emellett november elején jelenik a DIAkönyv – A magyar diafilmgyártás története című kötet. A könyv – amely felhasználja Bíró Ferenc diafilmgyűjtő A festett üveglemeztől a diavideóig című munkáját és magángyűjteményének anyagát –

betekintést nyújt a diavetítés történetébe, a nagyipari gyártás kezdeteibe, számba veszi a korabeli kiadványok tematikáját és jellegzetes darabjait, képekkel illusztrálva és sok érdekeséggel kiegészítve.

Az idei Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválra ugyancsak készülnek diafilmes programokkal.

12716081_996012360467766_7889394105867634549_o-104642.jpg

A Piroska és a farkas tekercsei a Diafilmgyártó Kft. laborjában (Fotó/Forrás: Diafilm/Ferenczy Dávid)

A Népművelési Minisztérium 1954-ben alapította a Magyar Diafilmgyártó Vállalatot (MDV), amely saját szerkesztőséggel, nyomdával és laboratóriummal rendelkezett, így a felnőtteknek szóló ismeretterjesztő kiadványok mellett elindult a szalagos mesediafilmek gyártása is. A modern technikai eszközök megjelenésével alábbhagyott az érdeklődés a diafilmek iránt, de az MDV 1994-es privatizálása után megindult a műfaj újjászületése. Az igazi áttörést Bartos Erika Bogyó és Babóca mesesorozatának első diafilmes adaptációja hozta meg 2004-ben, amit számos más kortárs mese követett. 

Ma már évente 220 ezer diafilmet gyártanak Magyarországon, amelyhez 176 kilométernyi filmnyersanyagot használnak fel, ami megfelel a Budapest és Szeged közti távolságnak.

További részletek a Diafilmgyártó oldalán.

Forrás: MTI, Könyvek a Nyugati térről

Fejléckép: Gyöngyösi utca 51/a sz. alatti lakás, diafilm vetítés. 1958 (Fotó/Forrás: Korenchy László / Fortepan)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Zenés színház

Az ellentmondásokban rejlő erő – Tulassay Ádám az Operaház új Requiem-produkciójáról

Verdi Requiemje egyházzenei alkotás vagy színpad nélküli opera? Mi áll a középpontjában, a halálfélelem vagy a bizakodás? Ezekre a kérdésekre is keresi a választ az OPERA új produkciója, melynek kapcsán a rendezővel, Tulassay Ádámmal beszélgettünk.
Jazz/World

Két koncertet ad Al Di Meola az Erkel Színházban

A Jazzfest Budapest által szervezett, november 9-i eseményen harminchat év után hallható újra Budapesten az Al Di Meola Electric Band, másnap pedig Mike Stern csatlakozik a gitárvirtuózhoz.
Klasszikus

Ősbemutatóval ünnepli születésnapját a Budapesti Filharmónia Társaság Zenekara

Ünnepi hangversennyel jubilál a 171 éves Budapesti Filharmóniai Társaság november 18-án a Zeneakadémián, Marco Comin olasz karmester vezényletével. A klasszikus kedvencek mellett egy kortárs magyar ősbemutató is helyet kap ezen az esten.
Vizuál

Európai Filmdíjak – Pedro Almodóvar, Ralph Fiennes és Tilda Swinton is a jelöltek közt

A legjobb európai film díjáért idén tizenöt produkció verseng majd. Az Európai Filmakadémia elismeréseit decemberben adják át Luzernben. Magyar alkotás ezúttal nincs a jelöltek közt. 
Vizuál

Európa újra mozizni megy

November 17-én rendezik meg a 9. Európai Art Mozi Napot, amely során fesztiváldíjas produkciókkal és premier előtti vetítésekkel várják az art mozik az európai filmek szerelmeseit.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál magazin

KÉP-regény: Dal Európáért

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal arra emlékezik vissza, amikor 1995-ben Magyarországon járt Ennio Morricone.
Vizuál hír

Így utazott Debrecenből Budapestre az egyik leghíresebb magyar festmény

A debreceni Déri Múzeum kölcsönadta Munkácsy Mihály Golgotáját a Szépművészeti Múzeumnak, ahol hamarosan nagyszabású jubileumi tárlat nyílik a magyar művész munkásságából. Cikkünkben galéria is található.
Vizuál ajánló

Európa újra mozizni megy

November 17-én rendezik meg a 9. Európai Art Mozi Napot, amely során fesztiváldíjas produkciókkal és premier előtti vetítésekkel várják az art mozik az európai filmek szerelmeseit.
Vizuál hír

Európai Filmdíjak – Pedro Almodóvar, Ralph Fiennes és Tilda Swinton is a jelöltek közt

A legjobb európai film díjáért idén tizenöt produkció verseng majd. Az Európai Filmakadémia elismeréseit decemberben adják át Luzernben. Magyar alkotás ezúttal nincs a jelöltek közt. 
Vizuál kritika

A rabszolgaság költői hangja szólal meg Mati Diop Arany Medve-díjas dokumentumfilmjében

Három évvel ezelőtt a Benini Köztársaság visszakapott Franciaországtól huszonhat, a gyarmatosítás során elrabolt műkincset. Ennek a politikai gesztusnak az utóéletét követi nyomon a Dahomey – Kik vagyunk? című dokumentumfilm. Az alkotást a 2024-es Verzió Filmfesztiválon is láthatjuk.