Irodalom diafilmeken – 70 mű 70 képben címmel nyílt kiállítás a Klebelsberg Kultúrkúriában január 12-én. A február 11-ig látogatható tárlat hetven irodalmi mű egy-egy diafilm-illusztrációját, harminckét képző- és grafikusművész munkáját válogatja egy csokorba a Diafilmgyártó alapításának hetvenedik évfordulója alkalmából.
A kiállításhoz kapcsolódik a Diafilmek délutánja – Több mint diavetítés! című esemény is, amelyet január 20-án, 16 órakor rendeznek meg. A program során Szalay Kriszta mesél, a zenei aláfestést Hevesi Imre gitárjátéka biztosítja, a nagyobbaknak pedig izgalmas, interaktív, játékos előadást tart Molnár Levente, a MOMENTÁN Társulat tagja, diavetítéssel és sok vidám improvizációval.
A jubileumhoz kapcsolódóan diavetítés-sorozatot is indul az Art+ Cinemában, ahol egész évben kuriózumokkal várják a nézőket:
a moziban havonta vetítenek majd olyan régi, különleges diafilmeket, amelyek nem érhetők el kereskedelmi forgalomban.
Az első alkalmat Így kezdődött... címmel január 14-én, vasárnap 11 órakor rendezik meg.
A Nemzeti Filmintézettel együttműködésben az idei Budapesti Klasszikus Film Maratonon szintén fókuszba kerül a hetvenéves diafilm. Lesz szakmai előadás a diafilm történetéről és vetítések ismert színészek közreműködésével.
Emellett november elején jelenik a DIAkönyv – A magyar diafilmgyártás története című kötet. A könyv – amely felhasználja Bíró Ferenc diafilmgyűjtő A festett üveglemeztől a diavideóig című munkáját és magángyűjteményének anyagát –
betekintést nyújt a diavetítés történetébe, a nagyipari gyártás kezdeteibe, számba veszi a korabeli kiadványok tematikáját és jellegzetes darabjait, képekkel illusztrálva és sok érdekeséggel kiegészítve.
Az idei Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválra ugyancsak készülnek diafilmes programokkal.
A Piroska és a farkas tekercsei a Diafilmgyártó Kft. laborjában (Fotó/Forrás: Diafilm/Ferenczy Dávid)
A Népművelési Minisztérium 1954-ben alapította a Magyar Diafilmgyártó Vállalatot (MDV), amely saját szerkesztőséggel, nyomdával és laboratóriummal rendelkezett, így a felnőtteknek szóló ismeretterjesztő kiadványok mellett elindult a szalagos mesediafilmek gyártása is. A modern technikai eszközök megjelenésével alábbhagyott az érdeklődés a diafilmek iránt, de az MDV 1994-es privatizálása után megindult a műfaj újjászületése. Az igazi áttörést Bartos Erika Bogyó és Babóca mesesorozatának első diafilmes adaptációja hozta meg 2004-ben, amit számos más kortárs mese követett.
Ma már évente 220 ezer diafilmet gyártanak Magyarországon, amelyhez 176 kilométernyi filmnyersanyagot használnak fel, ami megfelel a Budapest és Szeged közti távolságnak.
További részletek a Diafilmgyártó oldalán.
Forrás: MTI, Könyvek a Nyugati térről
Fejléckép: Gyöngyösi utca 51/a sz. alatti lakás, diafilm vetítés. 1958 (Fotó/Forrás: Korenchy László / Fortepan)