Vizuál

Ünnepelje ön is magyar filmekkel a 6:3-as győzelmet!

2023.10.19. 10:35
Ajánlom
Az évszázad futballmérkőzéseként elhíresült Anglia-Magyarország hetvenedik évfordulója alkalmából ingyenesen nézhetünk meg három sportfilmet október 22-ig a FILMIO oldalán.

1953. november 25-én játszotta az Aranycsapat a 6:3-as győzelemmel zárult mérkőzését az angol futballválogatottal szemben a londoni Wembley Stadionban. A Grosics Gyula, Buzánszky Jenő, Lóránt Gyula, Lantos Mihály, Bozsik József, Zakariás József, Budai II László, Kocsis Sándor, Hidegkuti Nándor, Puskás Ferenc és Czibor Zoltán alkotta nemzeti tizenegy győzelme legendássá vált, hiszen

az angol labdarúgás addigi kilencven éve alatt senki nem győzte le az angol csapatot a kontinensről.

Az „évszázad mérkőzése” hetvenedik évfordulója alkalmából a Nemzeti Filmintézet (NF) az Aranycsapat legendás győzelmét és a magyar sportsikereket ünnepli, ezért október 19-22-ig az Aranycsapat (1982), A csodacsatár (1956) és a Czibor, a rongylábú (2022) című alkotások ingyenesen láthatók a FILMIO oldalán.

Keleti Márton 1956-os szatírája A csodacsatár című alkotás, amely görbetükröt tart az Aranycsapat sikerei idején tomboló futballmánia és a diktatúra elé. A történet szerint Futbóliában a sorozatos futballvereségek miatt kormányválság fenyeget, az államelnök ezért megbízza Duca tengernagyot, hogy szerezze meg a Svájcban játszó magyar csapat csodacsatárát.

A filmben a főszereplő Puskás Ferenc mellett feltűnik Garas Dezső, Benedek Tibor és Sinkovits Imre is.

Surányi András Aranycsapat (1982) című dokumentumfilmje a legendás válogatott kialakulását, világra szóló sikeréig vezető útját, a csapat kudarcait, majd széthullásának történetét meséli el, korabeli híradófelvételek és a csapatagok visszaemlékezéseinek segítségével. A visszatekintés bemutatja a korszak társadalomtörténeti, politikai hátterét is, kontextusba helyezve a sportolók életútjának és karrierjének alakulását. A filmben megszólal Puskás Ferenc, Hidegkuti Nándor, Czibor Zoltán, Grosics Gyula, Sebes Gusztáv és Szepesi György.

Czibor Zoltán az Aranycsapat tagjaként olimpiai bajnok és világbajnoki ezüstérmes lett, majd 1956-os emigrációját követően az FC Barcelona és az Espanyol csapatokban játszott. Koltay Gábor dokumentumfilmje, a Czibor, a rongylábú (2022) a legendás labdarúgó életét és pályafutását mutatja be gyermekei és unokái, valamint magyar és spanyol barátai, pályatársai visszaemlékezései alapján.

További részletek a FILMIO oldalán.

Fejléckép: Puskás Ferenc A csodacsatár című filmben (Fotó/Forrás: Port.hu)

5+1 film a labdarúgás erejéről

Kapcsolódó

5+1 film a labdarúgás erejéről

Valaki a testvériség érzését kapja meg egy szurkolói bandától, másnak egy világsztár a képzeletbeli barátja, valaki csak ki akar törni a szegénységből, míg mások az életükért küzdenek a pályán – összegyűjtöttünk 5+1 filmet, amelyek más-más módon mutatják meg, miért lehet a foci a világ legnépszerűbb sportja.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

„Milyen jövőt építünk így?” – erős videóban áll ki a gyermekekért és az oktatásért a Radnóti Színház

A videóban megjelenik Erdős Virág József Attila-díjas költő, író is, akinek Szóljatok című, ikonikus versét mondják el a művészek.
Zenés színház

Öt fiatal művésszel elindult a Marton Éva Nemzetközi OperaStúdió

Négy magyar és egy osztrák énekes részvételével megkezdte első félévét a Magyar Állami Operaház kétéves szakmai továbbképzése, amelynek fővédnöki tisztségét a világhírű drámai szoprán látja el.
Klasszikus

Elhunyt Kelemen Pál gordonkaművész

Kelemen Pál 1970-től 1999-ig a Liszt Ferenc Kamarazenekar csellistája volt, az együttessel több mint száz lemezfelvételt készített, emellett az ő nevéhez fűződik Magyarország első magán koncertközvetítő irodája is. A művész hetvenkilenc éves volt.
Színház

A Hippolyt, a lakájjal indítja új évadát a dunaújvárosi Bartók Színház

A társulat hét új bemutatót tart, klasszikus és kortárs művek, valamint családi és gyerekelőadások egyaránt színre kerülnek a 2024/2025-ös szezonban.
Klasszikus

Nemcsak koncerteznek, mesterkurzust is tartanak idén a Concerto Budapest sztárfellépői

Mesteriskola, világsztárok, A Hegedű Ünnepe, tematikus napok – a Concerto Budapest a 2024/25-ös évadban is izgalmas, sokrétű programkínálattal várja a közönséget a Zeneakadémián és a Müpában.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál interjú

Főépítész-toborzó – Horváth Zoltán az építész feladatáról a Ceglédi Kossuth Lajos Gimnázium felújítása kapcsán

Az Ybl Miklós- és Pro Architectura díjas építésszel, Horváth Zoltánnal, a Magyar Művészeti Akadémia köztestületi tagjával az alföldi szecesszióról, a helyben boldogulás lehetőségeiről és a közösség szolgálatáról is beszélgettünk.
Vizuál ajánló

Novemberben ismét kibomlik a valóság Verzió filmfesztiválon

November 6. és 13. között rendezik meg a 21. Verzió Nemzetközi Emberi Jogi Dokumentumfilm Fesztivált. A szervezők idén külön szekciót szentel a dekolonizáció és a dezinformáció témáknak, de örmény, ukrán és brit válogatásokat is láthatunk majd.
Vizuál hír

Borbély Alexandra filmjét nevezi Szlovákia az Oscarra

Az Emma és a halálfejes lepke című szlovák-magyar-cseh koprodukcióban készült történelmi filmben Borbély Alexandra egy özvegy nőt alakít, aki egy zsidó fiút rejteget a második világháború idején.
Vizuál ajánló

Elek Judit filmjével indul a Filmrendezők klubja új évada

Hosszú idő után ismét nagyvásznon láthatjuk a Kossuth-díjas rendező Majd holnap című alkotását. A vetítést követően Till Attila beszélget Elek Judittal a Művész Moziban.
Vizuál ajánló

Egymillió euró értékben érkeznek műalkotások a Budapest Contemporaryre

A kortárs seregszemle nemzetközi standján 12 galéria 21 művészének 42 alkotása lesz látható és megvásárolható mintegy 1 millió euró értékben. Az idei BCT-t szeptember 26–29. között tartják a Bálnában.