Vizuál

Üvegplasztika, elektrográfia, érmeplasztika - Megnyílt a Bohus művészcsalád kiállítása

2019.09.22. 14:55
Ajánlom
Az Ars Sacra Fesztivál részeként folytatódik a Vízivárosi Galéria művészcsaládokat bemutató sorozata. Ezúttal Bohus Zoltán, Lugossy Mária, Bohus Áron és Bohus Réka sajátosan egymásra épülő szellemisége tölti meg a kiállítóteret.

A Vízivárosi Galéria kiállításainak a sorában mindig kiemelt szerepet kap a művészcsaládok bemutatása. A közönség nagy érdeklődéssel tanulmányozza a szülők és gyermekeik művészi alkotásait, hasonlóságokat, karakteres megjelenési formákat keres. Ezúttal egy olyan művészcsalád tagjainak a műveivel találkozhatunk, ahol sajnos a kiváló tehetségű művészszülők már nem élnek. A Bohus Zoltán (+ 2017) és Lugossy Mária (+ 2012) házaspár elsősorban szobrászként tevékenykedett és mindkettőjük számára az üveg használata kivételes jelentőségű volt.

Bár Bohus Zoltán a Magyar Iparművészeti Főiskola díszítő-festő szakán végezett, már az 1970-es években fémszobrászattal foglalkozott és az üveg, mint jól formálható anyag plasztikai lehetőségei vonzották. Több fémplasztikát készített Budapest köztereire, de nemzetközi hírnevét elsősorban üvegkompozícióival vívta ki.

Különleges technikát dolgozott ki, amelynek alapja a hideg üveg ragasztásos, fémgőzöléses, csiszolásos, polírozásos megmunkálása volt.

Térkompozícióinak különleges megjelenését a fény, a szín és a transzparencia kivételesen harmonikus összhangja teremtette meg. A hazai múzeumok és rangos külföldi gyűjtemények féltett darabjai közt találjuk alkotásait. Évtizedeken keresztül a Magyar Iparművészeti Főiskola, majd az egyetem, később a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem tanáraként tevékenykedett, ahol 1993 és 1996 között a Szilikát Tanszék, majd 2010-ig az Üveg szak vezetője volt. Munkásságát számos hazai és külföldi kitüntetéssel díjazták, Kossuth díjas, Érdemes művész volt, 2014-ben a nemzet művészének választották.

BohusZoltan_Rokonformak-140220.jpg

Bohus Zoltán: Rokon formák (Fotó/Forrás: Vízivárosi Galéria)

Lugossy Mária szintén a térplasztikák világában teljesítette ki művészi tehetségét. Ötvösként végzett a Magyar Iparművészeti Főiskolán. Konstruktív látásmódja határozta meg a pályakezdés éveit, ő is először fémmel dolgozott. A győri szobrászati művésztelepen építészekkel együttműködve a közterek formálásával a városi környezet művészi alakítását tervezték.

Új anyagokkal kísérletezett, plexivel, ásványokkal, optikai üveggel foglalkozott. A geometrikus és organikus formákat egyaránt használta. Később emberi figurákat is applikált a térkompozíciókba.

Az üveghatású fekete gránit méltóságteljes megjelenést kölcsönzött műveinek. Munkái a világ minden táján megtalálhatók különböző múzeumi és művészeti gyűjteményekben. A számtalan nemzetközi díjazás és elismerés mellett 1993-tól a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia tagja lett, székfoglaló kiállítása a Kiscelli Múzeumban volt. A Magyar Művészeti Akadémia 2007-ben vette fel soraiba. 2012-ben Érdemes művész kitüntetésben részesült.

A képre kattintva galéria nyílik:

A Százados úti műteremben nevelkedett Bohus testvérek szintén művészi pályát választottak. Az idősebb fiú, Bohus Áron a plasztikai formálás tradícióját folytatja. Leginkább a szobrászat-kisplasztika és az érmészet műfaja vonzza. Anyaghasználatban a fém megmunkálása foglalkoztatja. Alkalmazott művészeti aktivitás jellemzi a hétköznapokban, elsősorban cégéreket tervez, valamint hazai és nemzetközi díjak kisplasztikai kompozíciót készíti el. Nagy műgonddal mintázott érmeinél a számítógépes és rajzi tervezés technikáját is alkalmazza. A fotózás és videó technika sem áll távol tőle.

Bohus Réka a plasztikáról alakított gondolatainak kifejezésére nagyobb hangsúllyal használja a fotó és a számítógépes print lehetőségeit. Konstruktív tárgyi elemekből összeállított plasztikai kompozícióit lefotózza, önálló alkotásokként kezeli a két dimenzióban megjelenő tárgyi együttest.

Érdekes egy térben látni a Bohus művészházaspár fém- és üvegkompozícióit a plasztikai tárgyként értelmezett fotók kétdimenziós vizuális valóságával.

A művész elődök látásmódja, formavilága óhatatlanul tovább él az utódok munkásságában. A Bohus művészcsalád sajátosan egymásra épülő szellemisége tölti meg egy időre a Vízivárosi Galéria kiállítótereit.

(szöveg: Gergely Mariann)

A kiállítás megtekinthető: 2019 október 11-ig.
1027 Budapest, Kapás u. 55. K-P 13.00-18.00, SZO 10.00-14.00

Fejléckép: Lugossy Mária: Organic Landscape (Fotó: Vízivárosi Galéria)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Ők az idei Prima Primissima-jelöltek

A korábbi éveket jelentősen meghaladó számú jelölés érkezett az idei Prima Primissima díjra. A tudomány, művészet, sport, oktatás és ismeretterjesztés terén kiemelkedő munkássággal bíró jelölteknek odaítélt elismerést december elején adják át a Müpában.
Zenés színház

Ismét díjazta a legjobb előadásokat az Opernwelt

Idén is összegyűjtötte az évad legjobb művészi produkcióit a rangos német operamagazin, az Opernwelt. A legjobb operajátszó intézmény hetedik alkalommal a Frankfurti Opera lett.
Plusz

Riccardo Muti, Daniel Harding, Philippe Jaroussky, Diana Damrau – 2024-ben is sztárok érkeznek a Müpába

Bővül a Müpa 2023/24-es évadának programja: nemcsak Riccardo Muti és a Chicagói Szimfonikusok, Maria João Pires és Daniel Harding, Philippe Jaroussky, Francesco Corti és a Freiburgi Barokk Zenekar érkezik, de fellép a bluegrasslegenda Béla Fleck is.
Jazz/World

Ezekre az albumokra esküszik a fúziós zene nagyágyúja, Gary Husband

A Fidelio és a JazzFest Budapest közös sorozatának legújabb részében a nemzetközi hírű dobos, zongorista és billentyűs, Gary Husband kedvenceibe hallgathatunk bele.
Könyv

Könyvfóliázás: vesszőhiba miatt nyerhet pert a Líra

Minden jel szerint nem követett el jogsértést a Líra Kereskedelmi Kft., amikor homoszexualitást tartalmazó könyveket árusított az ifjúsági részlegen, az érintett rendelet ugyanis egy fogalmazási hiba miatt nem azt jelenti, amit a jogalkotó vélhetőleg mondani szeretett volna.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál interjú

Otthon egy távoli földrészen – A Néprajzi Múzeum Claudia Andujar-kiállításáról

Indiánok. Lelkek. Túlélők. Claudia Andujar fotókiállítása címmel nyílt meg szeptember közepén a Néprajzi Múzeum új időszaki tárlata, amelyen az apai ágon magyar származású fotóművész képei láthatók. A kiállítás két kurátorával, Gellér Judittal és Szabó Magdolnával beszélgettünk.
Vizuál magazin

KÉP-regény: Így etesd a sirályaidat

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal azt szemlélteti, hogyan dobhatjuk fel a fényképeinket némi street food, a turisták, valamint a sirályok segítségével. 
Vizuál gyász

Elhunyt Szirtes András filmrendező

Az operatőrként, vágóként, színészként és zenészként is ismert művészt nagyon személyes hangulatú alkotásai tették híressé. Hetvenkét éves korában érte a halál.
Vizuál hír

Siket, vak és néma Leninek, megnőtt orrú Sztálinok – Sam Havadtoy kiállítása a Terror Házában

„Nagy bűntetthez nagy eszme kell!” címmel nyílt meg szeptember 27-én Sam Havadtoy amerikai-magyar képzőművész időszaki kiállítása a Terror Háza Múzeumban.
Vizuál gyász

Elhunyt Sir Michael Gambon

Az ír-angol színész, aki a Harry Potter-filmekben Dumledore alakját öltötte magára, nyolcvankét éves korában hunyt el tüdőgyulladás következtében.