A kérdéses képet először 1957-ben, egy esseni kiállításon mutatták be a festő portréjaként. A fotót a tárlatot rendező belga Van Gogh szakértő, Mark Edo Tralbaut (1902-1976) azonosította a 13 éves Vincent Van Gogh fényképeként, a katalógusban a Vincent van Gogh portréja (1866 körül) címen került be. Ezt pedig évtizedeken keresztül senki nem kérdőjelezte meg, így szerepelt az életrajzokba világszerte. "Az hogy a fotón akár más is lehet fel sem merült" - bizonygatta a Van Gogh Múzeum vezető kutatója, Teio Meedendorp.
Semmi okunk nem volt gyanakodni, hiszen a fényképen szereplő fiú hasonlít Vincent másik ismert, 19 éves korában készített fotójára."
Így még nagyobb volt a megdöbbenésük, amikor 2014-ben egy teljesen váratlan helyről felvetődött, hogy mégsem a holland festőt ábrázolja a fénykép. A holland televízió Fotostudio De Jong, VPRO című fotózással kapcsolatos műsorában a két, Vincent van Gogh-ról készült portrét használták vonatkoztatási pontként egy harmadik fényképhez, illetve a fotókat egy kísérleti eljárás segítségével hasonlították össze. Ennek alapján felvetődött a lehetőség, hogy a két portrén szereplő 13 és 19 férfi két különböző személy. A Van Gogh Múzeum ennek alapján saját kutatásokat is folytatott az ügyben és határozottan kijelentették, hogy a 19 éves férfi Vincent.
A múzeum vizsgálatától függetlenül Yves Vasseur is elkezdett kételkedni a képen látható személy kilétében. "Teljesen véletlenül fedeztem fel, hogy Balduin Schwarz, a fotós, aki a képet készítette csak 1870-ben költözött Brüsszelbe és nyitotta meg fényképészműhelyét" - mesélte Vasseur, hogy mi ütött szöget a fejében. "Rájöttem, hogy Vincent ekkor már sokkal idősebb volt, mint 13 és azon kezdtem gondolkozni, hogy lehetséges-e, hogy nem is ő van a fényképen. Miután alaposan utánanéztem a témának, úgy döntöttem, megosztom a kétségeimet a Van Gogh Múzeummal, hogy együtt oldjuk meg ezt az identitásválságot egyszer és mindenkorra."
A kezdeti kétségek után adódott a kérdés, hogy ki is lehet a fotón szereplő illető.
"Figyelembe véve a nyilvánvaló hasonlóságot, a portrén látható fiú akár egy közeli családtag is lehetett"
- vezet végig a következtetéseiken Vasseur. "Így jutottunk el Vincent öccséhez, Theóhoz, ezt az elképzelést pedig több tényező is alátámasztotta. Például 1873-ban Theo egy ideig Brüsszelben élt, abban az időben, amikor a felvételt készítő Schwarz is ott dolgozott. A leveleiből tudjuk is, hogy készíttetett magáról fotográfiát annak az évnek a februárjában. Ekkortájt 15 éves lehetett."
A fizikai hasonlóságokat is részletekbe menően elemezték és összehasonlították. Ismert tény, hogy a két fivér nagyon hasonlított egymásra. Mindkettejüknek vörösesszőke haja volt, de Theo vékonyabb volt, finomabb testalkata volt, magas, egyenes homloka és világoskék szeme. "Theo világoskék szemszíne különösen szembeötlő a róla készült ismert képeken és ez köszön vissza Schwarz portréján is" - mutatott rá Meedendorp. "Ez is arra utalt, hogy a fotónTheo lehet."
A múzeum, hogy teljesen biztos legyen a dolgában igazságügyi vizsgálatot kért a fényképpel kapcsolatban. Zeno Geradts, az amszterdami egyetem professzora és két másik specialista a fotók vizsgálata alapján megállapította, hogy a fényképen szereplő fiú nagy valószínűséggel a 15 éves Theo Van Gogh és nem Vincent.
A felfedezés miatt szegényebbek lettünk egy illúzióval, de gazdagabbak lettünk egy Theo-portréval"
- mondta Axel Rüger, a múzeum igazgatója. "Visszatérünk az 1957-es téves személyazonosság előtti állapothoz, vagyis mindössze egy képünk van a 19 éves Vincent Van Gogh-ról.
(via Van Gogh Museum)