Vasárnapig, augusztus 27-ig látogatható a 20. századi magyar művészet egyik legkülönösebb alakjának, Gulácsy Lajosnak az életmű-kiállítása a Magyar Nemzeti Galériában. A tárlatról ebben a cikkben írtunk bővebben:

Kapcsolódó
„Én csak félig álmodva élem a világot” – a Magyar Nemzeti Galéria Gulácsy-kiállításán jártunk
Mintegy kétszáz művet mutat be a Magyar Nemzeti Galéria áprilisban nyílt új kiállítása: Gulácsy soha nem látott alkotásai mellett olyan klasszikusnak számító festmények is helyet kaptak, mint a szürrealizmus előfutárának tekinthető Az ópiumszívó álma.
A mintegy kétszáz művet, azon belül 84 festményt felsorakoztató nagyszabású kiállítás új összefüggések megvilágításával tárja fel Gulácsy művészetét. A tárlaton – a sok jól ismert remekművön kívül – Gulácsy több újabban azonosított alkotása látható, valamint olyan művek is, amelyek korábban még soha nem szerepeltek kiállításon. A festmények, rajzok, illusztrációk mellett Gulácsy-kéziratok, a művészről készült fotók, illetve kortársainak néhány jellemző alkotása teszik teljessé a tárlatot.
A kiállítás minden korábbinál teljesebb képet ad a magyar századforduló és a korai modernizmus egyik legeredetibb művészének életművéről.

Gulácsy Lajos: Zarándokok hazatérése, 1908, Olaj, vászon, 97 × 108,5 cm (Fotó/Forrás: Magyar Nemzeti Galéria)
A kiállításhoz kapcsolódó, a Letűnt idők nyomában. Gulácsy Lajos, Fáy Dezső és Keleti Arthúr Itália igézetében című kamaratárlat is megtekinthető ezen a héten, továbbá minden nap tárlatvezetések várják a közönséget.
A nagy érdeklődésre való tekintettel a kiállítás az utolsó napokban – augusztus 25-én pénteken, augusztus 26-án szombaton és augusztus 27-én vasárnap – 19 óráig látogatható.
Fejléckép: Gulácsy Lajos: Önarckép esti fényben, 1904, Olaj, vászon, 46 × 36 cm, Magántulajdon (forrás: Magyar Nemzeti Galéria)