Vizuál

Végre kiderülhet, ki volt Leonardo da Vinci anyja

2017.05.28. 14:47
Ajánlom
A turisták által előszeretettel látogatott szülőházat is tévesen határozták meg, de Mona Lisa modelljéről is új részleteket hozott nyilvánosságra Martin Kemp, az Oxfordi Egyetem professzora.

Da Vinci anyjának kiléte mindig is a művészettörténet rejtélyei közé tartozott. Mindössze annyit tudtunk több-kevesebb bizonyossággal, hogy Caterinának hívták, egyesek szerint paraszt, mások szerint észak-afrikai rabszolga lehetett és törvényen kívül szülte a reneszánsz zsenit. A világ egyik legtekintélyesebb Leonardo kutatója, Martin Kemp, az Oxfordi Egyetem művészettörténet professzora most előkerült dokumentumokra alapozva azt állítja, hogy 

Leonardo anyja egy Caterina di Meo Lippi nevű árva lány volt, akit 15 éves korában csábított el egy, a környéken átutazó fiatal ügyvéd.
20160413leonardo-da-vinci

20160413leonardo-da-vinci

A 25 éves firenzei jogász Ser Piero da Vinci a dokumentumok tanúsága szerint 1451 júliusában időzött a környéken, Kemp szerint "pont a megfelelő időpontban, hogy Leonardo megfoganjon". Mivel a fiatalember nősülés előtt állt, Ser Piero családja szerény hozománnyal látta el a megesett fiatal lányt és gyorsan hozzáadták egy "saját társadalmi rétegéhez tartozó" helyi gazdához, Antonio di Piero Butihoz. A fiú családjának hozzájárulása a frigyhez megmagyarázná, hogy honnan lett pénze hirtelen az amúgy nincstelen lánynak. 

Az új információk a lehető legunalmasabb helyről, Firenze és Vinci XV. századi adózási nyilvántartásából származnak.
 

"Toszkána nagyon hamar bevezetett egy vagyonadó-rendszert, ahol az adó mértéke az ingatlan tulajdon értékén alapult. A dokumentumok egyszerűen fantasztikusak, mert természetesen mindenki visszatérítést szeretett volna kapni, így szegénynek vallotta magát és arra hivatkozott, hogy a háza épp csak össze nem dől. Az ellenőrök azonban személyesen mérték fel a viszonyokat." - mesélte lelkesen a professzor, akinek az ingatlanadó-visszatérítési dokumentumok igazi aranybányának bizonyultak.

[PINTEREST] 5926ce22b6453

“Caterina apjának esetében megerősítették, hogy a családnak mindössze egy rozoga háza van, ami lakatlan, így nem róttak ki rájuk adót. Leonardo anyai nagyapja hamar eltűnt a családja életéből, majd fiatalon meg is halt." A lányt a nagyszülei nevelték, de 1451-ben nagyanyja is elhunyt, így a lány támogatás nélkül maradt.

Caterinának egy fia és négy lánya született a házasságból. Leonardo az apa nagyapja, Antonio da Vinci házában nevelkedett, néhány kilométerre az anyjától és annak új családjától. Az ehhez hasonló megoldások nem számítottak kirívónak akkoriban.

A gyerek az 1457-es adópapírokon is is fel van tüntetve családtagként, mint Ser Piero Caterinától született törvénytelen fia.
Leonardo da Vinci:Mona Lisa

Leonardo da Vinci:Mona Lisa (Fotó/Forrás: wikipedia.org)

Az új felfedezések Leonardo egész életművét érintik. Kemp Mona Lisa: The People and the Painting, (Mona Lisa: Az ember és a festmény) című, Dr Giuseppe Pallanti, közgazdásszal és művészetkutatóval közösen publikált könyvében kitér a szintén találgatásoktól övezett festmény modelljére, Lisa del Giocondora is. A nő férje, Francesco nem finom firenzei selyemkereskedők voltak, ahogy korábban tartották, hanem egy kegyetlen üzletember, aki a Madeiráról behozott cukor és az Írországból importált bőr kereskedéséből birtokokat, pénzt és rabszolgákat szerzett.

A dokumentumok szerint rendszeresen vásárolt rabszolganőket.

A kutatások szerint Leonardo da Vinci nem a most a szülőházának tartott, Anchianóban található, úgy nevezett Casa Nataléban látta meg a napvilágot 1452 április 15-én, hanem az apai nagyapa házában, Vinciben, ahol aztán a gyerekkorát is töltötte. Ez utóbbi információ valószínűleg nem talál lelkes fogadtatásra Vinci város hatóságainál, akik az utóbbi években igazi turista látványossággá fejlesztették a helyet. "Amikor először jártam a helyen, csak a puszta kövek voltak ott. Ma multimédiás kijelzők és parkoló várja a látogatókat a teljesen felújított épületnél." - magyarázza Kemp, aki számít rá, hogy emiatt nem fogadják majd el a kutatását.

Leonardót hihetetlen érdeklődés övezi, így messze ható következményei vannak az életével kapcsolatban nyilvánosságra kerülő részleteknek"

- magyarázta Kemp a felfedezés jelentőségét a cikkében.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Hozzátok térek vissza, mert ide tartozom – beszélgetés Hámori Gabriellával

Hámori Gabriella rengeteget forgatott a színház mellett, kipróbálta, milyen kergetni az amerikai álmot, és színpadi játékában is keresi a filmes jelenlétet. Az Örkény Színház Jászai-díjas színművészével készítettünk interjút.
Színház

Básti Julit fia rendezi a Centrál Színház új bemutatójában

December 8-án a színház első premierjének újrahangszerelt bemutatásával ünnepli 20. évfordulóját a budapesti Centrál Színház. A Fekete Péter című magyar klasszikus címszerepét akkor is és most is Magyar Attila alakítja.
Klasszikus

A zenéhez lelkileg kell kapcsolódni – beszélgetés Lantos István zongoraművésszel

A Liszt Ferenc Társaság jubileumi ünneplése Lantos István örökös tiszteletbeli elnök zongorajátékával vette kezdetét november 25-én a Régi Zeneakadémián. A Kossuth-díjas zongoraművészt, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagját a közelmúltban a nemzet művészének választották.
Plusz

Adventi feltöltődés a Várkert Bazárban

Érdemes végig böngészni a Várkert Bazár decemberi programkínálatát: számos neves zenekar ad karácsonyi koncertet, ingyenes családi programok lesznek, de reflektorfénybe kerül az irodalom is, az iparművészeti vásáron pedig gyönyörű ajándékokra lelhetünk.
Színház

Elhunyt Bajomi Nagy György, az Örkény Színház művésze

A Gábor Miklós- és Jászai Mari-díjas színművész 56 éves volt.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál hír

Önerejű képek – Keserü Ilona grafikai életművéből nyílt kiállítás az MNG-ben

A Magyar Nemzeti Galéria grafikai kabinetjében nyílt időszaki kiállítással tisztelegnek a kortárs magyar képzőművészet egyik legnevesebb alakja előtt. A tárlat 2024. január 28-ig látogatható.
Vizuál kritika

Ridley Scott filmjében Napóleon csak egy díszlet a saját életében

Hiába lett rendkívül látványos Ridley Scott Napóleonja, az európai történelem egyik legnagyobb hatású alakjáról végső soron csak egy sekélyes, koncepciótlan filmet sikerült rendeznie, amely ráadásul hemzseg a tárgyi tévedésektől.
Vizuál hír

Für Anikó és Vilmányi Benett főszereplésével készül Mayer Bernadette első filmje

A Szemem fénye egy látását elvesztő művészetoktatóról szól, aki attól rettegve, hogy egyedül marad, egyre inkább fiába kapaszkodik. A film forgatása már javában tart.
Vizuál kritika

A fekete arany és a fehér ördög – kritika a Megfojtott virágokról

Martin Scorsese egy három és fél órás krimi-drámával tért vissza, amelyben az amerikai történelem egy kevéssé ismert, sötét foltját mutatja be. Megfojtott virágok című filmjében a művészet klasszikus témáiról beszél, hogy megmutassa, mi is volna eredetileg a mozi célja.   
Vizuál ajánló

Művészetet ajándékba: december 1-jén jön az Art Selection

A Bényi Galéria Art Selection címmel csoportos kiállítással és vásárral zárja a 2022/23-as évadot. A vásáron 23 művész munkáiból válogathat a közönség saját részre vagy akár meglepetésnek a fa alá.