Vizuál

Véletlenül bukkantak egy raktárban Picasso tíz elfeledett művére

2018.08.07. 15:40
Ajánlom
Egy új kiállításra készülődve és a múzeum raktárépületeinek felújítása alatt számtalan elfeledett műalkotásra, köztük Picasso tíz művére akadtak a Teheráni Kortárs Művészeti Múzeum (Tmoca) gyűjteményében - adta hírül a The Art Newspaper művészeti folyóirat. 

Az intézmény 2019-ben nagyszabású kiállításon mutatja be nyugati művészeti gyűjteményének azon darabjait, amelyek Reza Pahlavi sah 1979-es elűzése óta rejtve maradtak a nyilvánosság előtt. A Portré, csendélet, tájkép című, február 21-én megnyíló kiállítást az után rendezik meg, hogy Berlinben tavaly elmaradt a Reza Pahlavi néhai iráni sah felbecsülhetetlen értékű műkincseiből tervezett kiállítás, amelynek teljes anyagát a Tmoca biztosította volna. A német fővárosba tervezett kiállítás kurátora, a holland Mattijs Visset állítja össze a jövő évi tárlat anyagát is.

A mintegy háromezer darabos gyűjteményből, amely az impresszionizmustól és a kubizmustól a pop-artig és a minimal artig ölel fel irányzatokat, 400-500 művet állítanak ki az intézmény ötezer négyzetméternyi kiállítóterében. A Farah császárné bábáskodásával létrejött gyűjtemény a nyugati művészetek egyik legnagyobb és legértékesebb kollekciója a világon olyan művészek remekműveivel, mint Claude Monet, Max Ernst, Vaszilij Kandinszkij, Pablo Picasso, Francis Bacon, Jasper Johns vagy Andy Warhol. 

tehran_museum_of_contemporary_art_4-143907.jpg

Teheráni Kortárs Művészeti Múzeum (Tmoca) (Fotó/Forrás: Wikimedia Commons)

A kiállítást előkészítve és a múzeum raktárainak felújítása idején - amit viccesen "kortárs archeológiának" titulált - találta meg a művészettörténész a régen elfeledett vagy eltűntnek vélt műveket. A múzeumban eddig csupán két Picasso-művet tartottak nyilván, most már tizenkettőre bővült a gyűjtemény - mondta Visser, de további műremekekre is bukkantak az előkészületek idején, például Duchamp egy rajzára. 

Az új kiállítás a sah által gyűjtött remekművek mellett bemutatja az intézmény számos új szerzeményét, köztük Günther Uecker, Bertrand Lavier és Tony Cragg munkáit, akik egyéni kiállításaik után adományozták azokat a múzeumnak. Rajtuk kívül számos fiatal alkotó és helyi gyűjtő járult hozzá művekkel a tárlathoz.

Visser elmondása szerint egyáltalán nem tapasztalt semmilyen külső nyomást vagy cenzúrát a kiállításon szereplő művek kiválasztása során, bár hozzátette, hogy "nem célja a provokáció" és nem tervezi, hogy aktokat is szerepeltessen a tárlaton. Így

a közönség nem láthatja Renoir Gabrielle nyitott blúzzal (1907) című festményét, mivel ennek a kiállítását betiltották Iránban az erkölcsi szigorítások miatt.

Ugyanezen okból marad a raktárban Francis Bacon férfiaktja.  “Vannak itt Francis Baconnek más munkái is, így nem szükséges provokatívat megmutatni” - magyarázza a kurátor, aki a politikai tartalommal bíró műveket is kihagyja a tárlat anyagából.

A kiállítás a múzeum tulajdonában lévő alkotásokra szeretné felhívni a figyelmet, melyekből egyre újabbakat fedeznek fel. Ennek ellenére a szervezők hangsúlyozták, hogy nem élveznek előnyt a nyugati alkotások, illetve ez nem egy "legjobb alkotások/alkotók" vagy "legértékesebb darabok" típusú válogatás. "Nem szeretnék sznob lenni és csak a nagy nevekre összpontosítani"- jelentette ki Visser.

"Mindenből szeretnék egy kicsit, így az emberek valóban olyasmit láthatnak, amit korábban soha."

 

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Megértés és tolerancia a középpontban – évadot hirdetett a Fesztiválzenekar

Don Giovanni-minifesztivál, A kékszakállú herceg vára, Wagner, Mahler, Mozart, világhírű énekes szólisták és hegedűművészek sora várja a BFZ közönségét a 2025–26-os évadban.
Klasszikus

15 sor klasszikus: Tenor-Passió

A Fidelio 15 sor címmel futó rovatát azért indítottuk el, hogy szubjektív módon mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás Orosz Balázs énekművész diplomahangversenyéről szól. 15 sor klasszikus zene.
Színház

„Meghallja-e a színház a segélykiáltásokat?” – itt a színházi világnapi üzenet

„Működhet-e a színház a különbözőségek együttélésének műhelyeként vérző traumáink figyelembevétele nélkül?” – Theodórosz Terzopulosz görög rendező sorai a színházi világnap kapcsán.
Zenés színház

Operaversenyt hirdet a Magyar Állami Operaház

A Magyar Állami Operaház 2025-ben első alkalommal rendezi meg az Országos Operaversenyt, amely elsősorban a magyarországi és határon túli intézmények énekesnövendékeit célozza meg.
Színház

Kazári András: „Még nem találtunk föl a színháznál jobbat”

Kazári András már kamaszként közel került a színházhoz, rajong a szakmájáért a mai napig. Az Újszínház művészét legfrissebb bemutatójuk, A hóhér kötele kapcsán a szerep kihívásairól, egy mesekastélyszerű színházépületről és a TikTok-generációról kérdeztük.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál interjú

„Attilának isteni tehetsége volt” – Henrik Irén a Csongor és Tündéről

Április 17-én mutatják be a Csongor és Tünde egész estés rajzfilmverzióját: Vörösmarty Mihály klasszikusából Dargay Attila eredeti figuratervei alapján készült feldolgozás. A magyar animáció legendás alakjának özvegyével, Henrik Irénnel beszélgettünk.
Vizuál hír

Magyar múzeum először nyerte el a rangos iF Design Awardot

A Néprajzi Múzeum új állandó gyűjteményi kiállítása a legjobb kiállítási design és megvalósítás kategóriában diadalmaskodott: az egyik legrangosabb designelismerést, az iF Design Awardot nyerte el. A magyar intézmény több mint tizenegyezer pályázó közül került a nyertesek közé.
Vizuál ajánló

Egy éjszakán át tartó rémálom – David Lynch-maraton a Bem Moziban

Március 29-én este a januárban elhunyt filmrendező három remekművét élheti át újra nagyvásznon a közönség a Bem Moziban A Nagy Lynchelés elnevezésű eseményen.
Vizuál ajánló

Ismeri a szandi mandit? – visszatérnek a Kino moziba a Kádár-korszak szatírái

A Kádár-korszak szatírái elnevezésű vetítéssorozat során Gyarmathy Lívia, Tímár Péter, Sára Sándor, Rózsa János és Gazdag Gyula klasszikus alkotásait élhetjük újra át nagyvásznon.
Vizuál ajánló

Újra láthatjuk nagyvásznon Till Attila első nagyjátékfilmjét

Március 24-én Till Attila Pánik című filmje kerül terítékre a Filmrendezők Klubjában. A Magyar Játékfilmrendezők Egyesülete mesterkurzusán, a vetítést követően Kocsis Ágnes beszélget a rendezővel a Művész Moziban.