A művészet kedvelőit régóta megbabonázta Leonardo mesterművének titokzatos arckifejezése, néhány kutató azonban úgy döntött, kíváncsi, milyen lehetett az olasz hölgy, - akinek még a kiléte is kérdéses - mikor megmozdult.
A Moszkvában található Samsung AI Center és a Skolkovo Institute of Science and Technology közös kutatásának híre a héten járta be a sajtót.
Ebben az összefoglaló videóban elmagyarázzák, hogyan lehet "megtanítani" a programot néhány felvétel segítségével valakinek a mimikájára, lemodellezve az arcának jellegzetes pontjait.
Sorvezetőnek a mozgáshoz is használnak élő modelleket. Ezzel párhuzamosan egy tanulmányt is megjelentettek arról, hogyan lehet álló képekből mozgókat, azaz filmet készíteni - vagyis, annak leírását, hogyan készíthetőek álvideók bárkiről.
Minél több képből tud dolgozni az algoritmus, annál pontosabb és élethűbb lesz a végeredmény, de képesek arra is, hogy mindössze egyetlen képből imitáljanak egy videót.
Ez még egy festménnyel is meg tudják csinálni, bár itt korlátozottabbak a lehetőségek, ahogy a Mona Lisa esetében is megmutatják.
A utóbbi végeredménye inkább ijesztő, mint lenyűgöző (a fenti videón 05:08-tól). Az új technológiát sokan a Harry Potter-könyvekből ismerős mozgó festményekhez hasonlítják, azonban a bemutató videón látható eredményt látva inkább a százfűlé-főzet hatására gumiszerűen változó test jutott az eszünkbe, különösen a Marilyn Monroe-fotó esetében.
A kutatók "beszélőfejes modelleknek" nevezik az így készült videókat, más keretek között azonban deepfake-nek hívják, amikor valakinek az arcát máséra retusálják. A kifejezéssel főleg a hírekben találkozhattunk, amikor egy hírességről hamisítanak pornóvideót úgy, hogy az illető arcát valaki más testére illesztik digitálisan, ahogy a Photoshop esetében egy állóképnél. De álhírek gyártására is alkalmas, mivel politikusok képeit is manipulálhatják ezzel a módszerrel, hogy olyat tegyenek vagy mondjanak, amit valójában soha.
A játékos kísérletezésnek tehát számos hátulütője lehet, akár a hétköznapi emberekre nézve is, hiszen szinte mindenkiről van a közösségi oldalakon legalább egy szabadon hozzáférhető portré, ami a jelek szerint már elég is ahhoz, hogy egy egész videót készítsenek rólunk - bármilyen helyzetben.
(via Artnet)