A Zene Háza harmadik időszaki kiállításának alapanyagát Garry Bassin amerikai filmrendező és Tomoko Yamaguchi japán színész-producer-író zenés dokumentumfilmjei adják. A páros tíz éven keresztül, harmincnál is több országban, több mint száz előadóval forgatott filmeket, amelyek egészen egyedi látásmódon keresztül mutatják be a Föld zenei kultúráját. Ritkán látható, intim közelségben rögzített tradicionális muzsikálás és zenei hagyományok mutatják meg, hogy az emberek a világ minden táján
a zene segítségével fejezik ki az életüket meghatározó eseményeket és érzelmeiket.
A kiállítás érzékszervi kalandozások sorozatát kínálja: a látogatók atmoszferikus hangok, különleges installációk és nagyméretű vetítések által ismerhetik meg, hogyan formálódnak és élnek tovább a zenei hagyományok a világ minden táján. A különböző hangulatú tematikus termekben felfedezhetik például a természet és az ember kapcsolatának harmóniáját, a grúz templomok és izlandi barlangok például a létezés transzcendens dimenzióit idézik meg, míg a portugál fadón és görög dallamokon keresztül az emberi élet melankóliáját és életszeretetét fedezhetik fel egyszerre.
A zenei és kulturális különbözőségeink, közös gyökereink ünneplése ez a kiállítás
– mondja Batta András, a Zene Háza ügyvezető igazgatója. Horn Márton, a Zene Háza intézményigazgatója így fogalmaz: „A világban nincs sok példa arra, hogyan formálható egy film vagy filmsorozat érdekes tárlattá, így azt is mondhatjuk, hogy a LISTEN. egy izgalmas kísérlet a film kiállítássá alakítására.”
A kiállításban szereplő művészek között megtalálható például a Garifuna Collective, Carminho, Ivan Duran, Marjan Vahdat, Boban és Marko Marković, magyar részről pedig Sebestyén Márta, Lajkó Félix, a Parno Graszt, Roby Lakatos és Lakatos Miklós.
Fejléckép forrása: Magyar Zene Háza