Vizuál

Világhírű iráni filmrendezők bebörtönzését ítéli el a Berlinalé

2022.07.12. 09:45
Ajánlom
Közleményben állt ki a Berlini Nemzetközi Filmfesztivál a Golden Globe- és Arany Medve-díjas rendező, Mohammad Rasoulof és Mostafa Al-Ahmad mellett, akiket az erőszak elleni tiltakozásuk miatt tartóztattak le az iráni hatóságok július 9-én. Két nappal később Jafar Panahit is őrizetbe vették.

A Berlini Nemzetközi Filmfesztivál hivatalos közleményben tiltakozott két iráni rendező letartóztatása ellen. Mint írták, a Berlinale alapjaiban elkötelezett a szólásszabadság és a művészetek szabadsága mellet.

Mélységesen aggasztónak találjuk, hogy Mohammad Rasoulofot és Mostafa Al-Ahmadot letartóztatták. Sokkoló, hogy művészeket az erőszak elleni békés törekvéseiért őrizetbe vesznek

– írták a fesztivál igazgatói, Mariette Rissenbeek és Carlo Chatrian.  

Az iráni hatóságok július 9-én tartóztatták le Mohammad Rasoulof és Mostafa Al-Ahmad filmrendezőket. Indoklásukban azt írták, az erőszak elleni tiltakozássukkal veszélyeztették a közrendet, valamint együttműködtek a rezsim ellenfeleivel. 

Rasoulof és Al-Ahmad bűne valóban az, hogy a békére szólították fel az embereket: májusban Abadan városában tüntetés tört ki, miután összeomlott egy épület, 43 ember halálát okozva.

A két művész nyílt levélben szólította fel a fegyveres erőket, hogy tegyék le a fegyvereket.

Üzenetük futótűzként terjedt el a közösségi médiában, ami a hatóságok szerint „zavargásokat szított és megzavarta a táradalom pszichológiai biztonságát.”

Július 11-én egy újabb filmrendezőt, Jafar Panahit is letartóztatták, miután érdeklődni próbált a két őrizetben lévő rendezőről az ügyészségen.

Panahi ugyancsak Arany Medve-díjas, 2015-ben Taxi című filmével hódította el a Berlinale fődíját. A filmfesztivál ismét közleményben reagált, azt követelve az iráni hatóságoktól, hogy engedjék szabadon mindhárom alkotót.

Ahogy arról korábban, a 2020-as Berlinaléról szóló tudósításunkban írtunk, Mohammad Rasoulofot hazájában már több alkalommal elítélték filmjei miatt, amelyekben az iráni államvezetést bírálta. Valamennyi nagyjátékfilmje a cenzúra áldozata lett,

2017-es A Man of Integrity című alkotásáért pedig börtönre ítélték, valamint egy életre eltiltották a filmezéstől.

Rasoulof – óriási kockázatot vállalva – titokban készítette el Sheytan vojud nadarad (Nincs gonosz) című filmjét, amelyet a 70. Berlinalén mutattak be, ahol el is hódította a fesztivál fődíját, az Arany Medvét. Az alkotást Magyarországon a Cirko Film forgalmazásában is bemutatták. 

Felkavaró drámájában a halálbüntetéssel foglalkozik, amit Iránban évente több száz alkalommal hajtanak végre.

A Nincs gonosz című film producerei, Kaveh Farnam és Farzad Pak Twitter-bejegyzésükben szólították fel a világ filmeseit, hogy támogassák a bebörtönzött rendezőket.

Fejléckép: Mohammad Rasoulof élő bejelentkezése a Berlinale díjátadóján (Fotó/Forrás: Thomas Niedermueller / Getty Images Hungary

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Ők kapták a legmagasabb állami kitüntetéseket 2025-ben

Az 1848/49-es forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából a művészeti és a tudományos élet legrangosabb elismeréseit, Kossuth- és Széchenyi-díjakat, valamint Magyar Érdemrend kitüntetéseket adott át Sulyok Tamás köztársasági elnök.
Plusz

Koncz Gábor kapja idén a Kossuth-nagydíjat

Orbán Viktor miniszterelnök március 14-én bejegyzést tett közzé a Harcosok Klubja elnevezésű online Facebook-csoportban. Mint azt az Index kiszúrta, a kormányfő egyebek közt elárulta a közösség tagjainak, hogy a mai napon Koncz Gábor színművész veheti át a Kossuth-nagydíjat.
Plusz

A kulturális élet szereplőit ismerték el március 15. alkalmából

Zsigó Róbert, a Kulturális és Innovációs Minisztérium parlamenti államtitkára állami kitüntetéseket adott át március 15. alkalmából a Pesti Vigadóban. A kitüntetéseket március 13-án délután vehették át a kulturális élet szereplői.
Vizuál

Sosem látott filmfelvétel került elő az egykori Nemzeti Színház felrobbantásáról

Pontosan hatvan év telt el azóta, hogy a metró építkezésre hivatkozva lerombolták Budapest ikonikus épületét. Az NFI Filmarchívumban most feldolgozott filmfelvételek segítenek abban, hogy azok is átélhessék az élményt, akik sosem járhattak az épületben.
Színház

Nyílt próbán mutatkozik be a Cyrano modern változata

Március 29-én, egy nyílt próba keretében találkozhatnak a nézők először Martin Crimp Cyrano-feldolgozásával, amely Edmond Rostand klasszikusának modern köntösbe bújtatott változata. A történetet Závada Péter fordításában, Pelsőczy Réka rendezésében ismerheti meg a közönség.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál Zöldhullám

KÉP-regény: Hol van már a tavalyi hó?

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal a Duna rekord alacsony vízállása kapcsán további aggasztó adatokat oszt meg velünk.
Vizuál videó

Sosem látott filmfelvétel került elő az egykori Nemzeti Színház felrobbantásáról

Pontosan hatvan év telt el azóta, hogy a metró építkezésre hivatkozva lerombolták Budapest ikonikus épületét. Az NFI Filmarchívumban most feldolgozott filmfelvételek segítenek abban, hogy azok is átélhessék az élményt, akik sosem járhattak az épületben.
Vizuál ajánló

Csaknem kétszáz filmet neveztek a Magyar Mozgókép Fesztiválra

A korábbi évekhez hasonlóan nagy érdeklődés kíséri a 2025-ös MOZ.GO – Magyar Mozgókép Fesztivált. A február végi határidőig az elmúlt egy év hazai filmes felhozatalából mintegy 200 nevezés érkezett be a szemlére.
Vizuál hír

A legjobb film díját nyerte a Véletlenül írtam egy könyvet Montréalban

Lakos Nóra alkotása nyerte a Montréal Nemzetközi Gyerekfilm Fesztivál fődíját. A hiánypótló családi film világszerte nagy siker és a hazai közönséget is elvarázsolta: januári bemutatója óta több mint 126 ezer néző váltott rá jegyet és azóta is szerepel a mozik műsorán.
Vizuál interjú

Fényművészetről gyerekeknek – edukációs vasárnapi programok a Light Art Museumban

Hogyan hozhatjuk közelebb a kortárs művészetet, közelebbről annak egyik legizgalmasabb ágát, a fényművészetet a fiatalabb korosztályhoz? Hogyan gondolkodik erről a Light Art Múzeum csapata, amelynek tagjai egy egészen egyedi programot dolgoztak ki a GYIK Műhellyel közösen?