A Berlini Nemzetközi Filmfesztivál hivatalos közleményben tiltakozott két iráni rendező letartóztatása ellen. Mint írták, a Berlinale alapjaiban elkötelezett a szólásszabadság és a művészetek szabadsága mellet.
Mélységesen aggasztónak találjuk, hogy Mohammad Rasoulofot és Mostafa Al-Ahmadot letartóztatták. Sokkoló, hogy művészeket az erőszak elleni békés törekvéseiért őrizetbe vesznek
– írták a fesztivál igazgatói, Mariette Rissenbeek és Carlo Chatrian.
Az iráni hatóságok július 9-én tartóztatták le Mohammad Rasoulof és Mostafa Al-Ahmad filmrendezőket. Indoklásukban azt írták, az erőszak elleni tiltakozássukkal veszélyeztették a közrendet, valamint együttműködtek a rezsim ellenfeleivel.
Rasoulof és Al-Ahmad bűne valóban az, hogy a békére szólították fel az embereket: májusban Abadan városában tüntetés tört ki, miután összeomlott egy épület, 43 ember halálát okozva.
A két művész nyílt levélben szólította fel a fegyveres erőket, hogy tegyék le a fegyvereket.
Üzenetük futótűzként terjedt el a közösségi médiában, ami a hatóságok szerint „zavargásokat szított és megzavarta a táradalom pszichológiai biztonságát.”
Július 11-én egy újabb filmrendezőt, Jafar Panahit is letartóztatták, miután érdeklődni próbált a két őrizetben lévő rendezőről az ügyészségen.
Panahi ugyancsak Arany Medve-díjas, 2015-ben Taxi című filmével hódította el a Berlinale fődíját. A filmfesztivál ismét közleményben reagált, azt követelve az iráni hatóságoktól, hogy engedjék szabadon mindhárom alkotót.
Ahogy arról korábban, a 2020-as Berlinaléról szóló tudósításunkban írtunk, Mohammad Rasoulofot hazájában már több alkalommal elítélték filmjei miatt, amelyekben az iráni államvezetést bírálta. Valamennyi nagyjátékfilmje a cenzúra áldozata lett,
2017-es A Man of Integrity című alkotásáért pedig börtönre ítélték, valamint egy életre eltiltották a filmezéstől.
Rasoulof – óriási kockázatot vállalva – titokban készítette el Sheytan vojud nadarad (Nincs gonosz) című filmjét, amelyet a 70. Berlinalén mutattak be, ahol el is hódította a fesztivál fődíját, az Arany Medvét. Az alkotást Magyarországon a Cirko Film forgalmazásában is bemutatták.
Felkavaró drámájában a halálbüntetéssel foglalkozik, amit Iránban évente több száz alkalommal hajtanak végre.
A Nincs gonosz című film producerei, Kaveh Farnam és Farzad Pak Twitter-bejegyzésükben szólították fel a világ filmeseit, hogy támogassák a bebörtönzött rendezőket.
Fejléckép: Mohammad Rasoulof élő bejelentkezése a Berlinale díjátadóján (Fotó/Forrás: Thomas Niedermueller / Getty Images Hungary