Vizuál

Világokat átszövő művészet – textilművészeti kiállítás nyílik a Collegium Hungaricum Berlinben

2023.05.12. 10:20
Ajánlom
A Collegium Hungaricum Berlin Összefonódó textúrák című kiállítása Magyarországon és Németországban élő képzőművészek textilmunkáit és installációit mutatja be.

A textilművészet évezredek óta az ember esztétikai önkifejezésének egyik legalapvetőbb eszköze, sokáig mégis a nyugati művészettörténet mostohagyerekének számított. A státusszimbólumként funkcionáló drága kelmék, szőttesek, vagy

a mitikus lényeket, történelmi jeleneteket megörökítő falikárpitok készítőit a középkor végéig a kódexfestőkhöz és a templomi kőfaragókhoz hasonló megbecsülés övezte.

A reneszánszt követően, a képző- és iparművészet módszeres szétválasztásával a textilművészet a jellegzetesen női kézműves eljárások közé sorolódott. Innentől kezdve évszázadokon át gyakorlatias célokat szolgáló ipari tevékenységként, vagy unatkozó hölgyek időtöltéseként tekintettek a műfajra.

A 19. század végén az angliai „arts and crafts” mozgalom, a 20. század elején pedig a Bauhaus iskola egyaránt jelentős eredményeket ért el a modern textiltervezés területén, ám még mindig szigorúan a kézművesség és a lakberendezés oldaláról közelítve a műfajhoz. A Bauhaus szövőműhelyével kapcsolatban ma már alapvető kritikaként fogalmazódik meg az iskola vezetőinek női tanulókkal szemben tanúsított bánásmódja: a női jelentkezőket – mint például Anni Albers – automatikusan a szövőműhelybe osztották be, ahonnan mindössze néhányan nyertek felvételt egy-egy „férfiasabb” munkaközösségbe.

Verwobene_Texturen_CHB_2023-05-150911.jpg

Verwobene Texturen (Fotó/Forrás: Collegium Hungaricum Berlin)

A 20. század második felének nőjogi aktivistái már kifejezetten a textil és a női élettér összefonódásából kiindulva, a női tapasztalat művészi kifejezésének tradicionális eszközeként tűzték zászlajukra a textilművészetet.

Ezzel egy időben elindult a textil rehabilitációja, és fokozatosan elfogadottá vált mint „magas” művészeti nyersanyag

olyan művészeknek köszönhetően, mint Judy Chicago, Linda Nochlin, vagy, a Pattern and Decoration mozgalom egyik központi alakjaként számon tartott Miriam Schapiro. Ők mindnyájan komoly aktivistatevékenységet is folytattak.

A vasfüggöny másik oldalán ugyanekkor a textilművészet éppen másodrangú státusza és háttérszerepe révén élvezett más művészeti ágakhoz képest nagyobb szabadságot, ami olyan innovatív és sokrétű tehetségek kibontakozását tette lehetővé, mint Marilies Riebesel vagy Lovas Ilona. A hatvanas évek végén középületek reprezentatív kiegészítő díszéből önálló, független művészeti alkotássá, gondolathordozóvá vált a textil, amely az 1970-es évektől már kimondottan kiállítótermi megjelenésre készült. A neoavantgárd konceptuális hatásoknak köszönhetően az évtized során egyre radikálisabb, experimentálisabb alkotások születtek, amelyek sokszor a performansz, az installáció, a happening vagy a mail art műfajával mutattak rokonságot.

RaulWalch-151153.jpg

Raul Walch: Down To Earth, 2020; filc, földpigment, akrilfesték, 740 x 400 cm, az EIGEN + ART Leipzig/Berlin Galéria jóvoltából (Fotó/Forrás: Uwe Walter / Collegium Hungaricum)

A textilművészet napjainkban is áthidaló szerepet tölt be ipar- és képzőművészet, privát szféra és nyilvánosság, vagy a maszkulin és feminin jellegű identitás művészeti reprezentációi között. A textilmunkákra ugyanakkor a megállíthatatlan sebességgel ránk zúduló digitális információhalmaz ellenpólusaként is tekinthetünk, hiszen

a hagyományos manuális eljárások (szövés, varrás, hímzés) olyan mértékű türelmet és lelassult, koncentrált munkavégzést feltételeznek, amely a modern kor embere számára egyre szokatlanabb,

szinte már archaikusnak tűnik. A Collegium Hungaricum Berlin kiállításán látható művek ezen ellentétpárok között egyensúlyozva kutatják a textil jövőjét és lehetőségeit a képzőművészetben.  

Összefonódó textúrák

Kortárs textilművészet Németországból és Magyarországról
május 11. –  július 14.

Helyszín: Collegium Hungaricum Berlin, Dorotheenstr. 12, 10117 Berlin
Megnyitó: 10. május 2023, 19:00

Megnyitóbeszéd: Dr. Claudia Banz, kurátor – Iparművészeti Múzeum, Staatliche Museen zu Berlin – Preußischer Kulturbesitz

Kiállító művészek: Gáspár Annamária, Kádár Emese, Kiss Adrián, Lilith öröksége (Fajgerné Dudás Andrea és Oláh Orsolya), Mendreczky Karina, Puklus Péter, Brent Wadden, Raul Walch, Süttő Anikó

Kurátor: Petró Zsuzska

Kölcsönadók: EIGEN + ART Galéria, Glassyard Galéria, Dr. Kacsuk Péter Imre, Peres Projects

Fejléckép: Kádár Emese: Töredezettség, 2021; kézi szőttes installáció (részlet) (fotó/forrás: Lars Lundin / Collegium Hungaricum)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Így újult meg a Magyar Színház

Új néven, új arculattal folytatja a munkát az erzsébetvárosi teátrum, amely infrastrukturális és művészi átalakulást tűzött ki céljául. Az épület egy innovatív, fenntarthatósági koncepció jegyében újul meg. Cikkünkben galéria is található.
Jazz/World

Szívbemarkoló énekléssel mondott végleg búcsút a színpadnak a 93 éves kubai ikon, Omara Portuondo Budapesten – VIDEÓ

A kubai zene élő legendája, a 93 éves Omara Portuondo az előzetes tervek szerint Budapesten adta volna élete utolsó koncertjét október 6-án a Papp László Sportarénában, ám egészségügyi állapota miatt erre végül nem kerülhetett sor.
Vizuál

„A mozgókép megőriz egy sajátos energiamintázatot” – Enyedi Ildikó laudációja Wim Wenders FIAF-díjához

Wim Wenders a Budapesti Klasszikus Film Maraton díszvendégeként vehette át az Uránia Nemzeti Filmszínházban a Filmarchívumok Nemzetközi Szövetségének (FIAF) díját. Az eseményen Enyedi Ildikó méltatta a díjazottat, laudációját a Fidelio felületén olvashatják először.
Zenés színház

„Megéri jónak lenni” – interjú a Budapesti Operettszínház készülő operettmusicaljének szereplőivel

Pejtsik Péter és Orbán János Dénes Hamupipőke című operettmusicaljét november 15., 16. és 17-én mutatja be a Budapesti Operettszínház, Bozsik Yvette Kossuth-díjas balettművész, koreográfus rendezésében.
Vizuál

Világsztárok alakjában látható Mucsi Zoltán a közelmúltban megnyílt ingyenes kiállításon

Ingyenes kiállítás nyílt a Freyler Art Galériában, amelyben a Mucsi Zoltánról korábban naptárként megjelent fotósorozat további képei láthatók. A színművész ismert emberek és fiktív karakterek bőrébe bújva látható.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál ajánló

A bronzkor csodája – bárki megcsodálhatja a 3000 éves Somló-hegyi nyakéket a Nemzeti Múzeumban

A Nyakék a késő bronzkorból címmel megnyitott kamaratárlat a Nemzeti Múzeum Széchényi-termében látogatható. A bronzkor csodájára a Somló-hegyen bukkantak rá a múzeum régészei idén nyáron, a kincsleletet tartalmazó korsó felnyitásáról videó is készült.
Vizuál ajánló

Világsztárok alakjában látható Mucsi Zoltán a közelmúltban megnyílt ingyenes kiállításon

Ingyenes kiállítás nyílt a Freyler Art Galériában, amelyben a Mucsi Zoltánról korábban naptárként megjelent fotósorozat további képei láthatók. A színművész ismert emberek és fiktív karakterek bőrébe bújva látható.
Vizuál ajánló

Hol van a művész helye a gépi alkotás világában? – kezdődik a 10. pulzArt Kortárs Művészeti Fesztivál

Október 11. és 13. között rendezik meg Sepsiszentgyörgyön a 10. pulzArt Kortárs Művészeti Fesztivált, amely hiánypótló kulturális kínálatot nyújt a székelyföldi régióban.
Vizuál magazin

„A mozgókép megőriz egy sajátos energiamintázatot” – Enyedi Ildikó laudációja Wim Wenders FIAF-díjához

Wim Wenders a Budapesti Klasszikus Film Maraton díszvendégeként vehette át az Uránia Nemzeti Filmszínházban a Filmarchívumok Nemzetközi Szövetségének (FIAF) díját. Az eseményen Enyedi Ildikó méltatta a díjazottat, laudációját a Fidelio felületén olvashatják először.
Vizuál ajánló

Három kortárs alkotást láthat a közönség a 8. Szlovén Filmnapokon

A Toldi Moziban lesz látható Szlovénia idei Oscar-nevezettje, a Megváltás kezdőknek, amelyet a kritikusok Bong Joon-ho Élősködők című filmjéhez hasonlítottak. Vetítik emellett a megtörtént eseten alapuló Megfigyelést, valamint A test című dokumentumfilmet is.