A pénteki Magyar Közlönyben megjelentek értelmében a színház "előadás tartására alkalmas állapotra történő felújítását meg kell kezdeni", és az ehhez szükséges 1,7 milliárd forintos forrást a 2012. évi költségvetési törvényjavaslatban kell biztosítani. A kormányhatározat rendelkezik arról is, hogy már az idén 100 millió forintot kell átcsoportosítani az Erkel Ferenc Színház rekonstrukciójához a Nemzeti Erőforrás Minisztérium költségvetési fejezetéből.
Ókovács Szilveszter, a Magyar Állami Operaház kormánybiztosa még november 2-án azt nyilatkozta, hogy az előzetes elképzelések szerint 1,8 milliárd forintot szán a kormány az Erkel megújítására. Elmondta, olyan felújítást képzel el a színházban, amely lehetőséget ad arra, hogy egy pénzben bőségesebb jövőben a legmodernebb technikák könnyen behelyezhetők legyenek az épületbe. Kitért arra is, hogy a kormányülés vendégeként a színház 2013. decemberi megnyitásról, mint reális időpontról is hallott. Elárulta továbbá azt is, hogy idén december elején születésnapi buli rendezésével ünneplik a színház megnyitásának 100. évfordulóját. Ekkor már kiplakátolják a felújítás utáni nyitás időpontját is - közölte Ókovács, aki szerint ha nem is Európa legmodernebb színházává, de a népoperai játékra alkalmas hellyé lehet tenni az Erkelt, majd hozzátette, hogy a 2012. február 18-ai operabált az Erkel Színház ügyének szolgálatába állítják bízva abban, hogy sikerül a bevételből az 1,8 milliárd forintot kettő milliárd fölé tornázni.
Az Operaház műsorrendjében a kormánybiztos több változást is tett, az évad második felében például A Rajna kincse premierje helyett Boito Mefistofeléje látható a dalszínházban. "Kovalik Balázs másik rendezését, a Xerxészt azért nem akartam, mert a bérletesekre gondolva úgy ítéltem meg, hogy A Rajna kincse világához a Wagner-követőként ismert Boito operája jobban illik" - mutatott rá Ókovács Szilveszter, aki A Rajna kincse premierjének elhalasztását azzal is indokolja, hogy értelmetlennek látja a Művészetek Palotájával párhuzamosan játszani a Wagner-tetralógiát.
Tavaly szép sikert aratott A rózsalovag, a sokakban felvetődő kérdésre, hogy nem olcsóbb-e felfrissítve ismét ezt a produkciót játszani, a bemutatandó Arabellát pedig elhalasztani, Ókovács Szilveszter úgy fogalmazott: bármily szűkös időket is él az operaház, az évad programjából azért valamit, valami jelentőset mindenképp meg akart tartani. "Jó ötletnek tartottam az Arabella műsorra tűzését, hiszem, hogy a Budapesti Tavaszi Fesztivál egyik reprezentatív eseménye lesz. Mire ideértem, a rendezésre felkért Marton László sajnos lemondott, ezért kerestem új alkotókat: Bereményi Géza lesz a rendező. Fontos a társulat számára is egy új produkció létrehozása, legyen miért nekigyürkőzni" - hangsúlyozta. Felidézte, hogy 1933-ban a budapesti operaház nagyon "friss" volt, amikor a drezdai ősbemutatóval jóformán egy időben mutatta be a darabot, viszont azóta nem játszották az Ybl-palotában. Elárulta azt is, hogy Rameau Hippolytus és Aricia című operája, amely a Vashegyi György vezette Orfeo Zenekar és Purcell Kórus vendégjátéka lett volna, most kikerül az évadtervből, és úgy látja, hogy MacMillan egész estés balettje, a Manon premierje is átcsúszik a következő évadra.