Cimarosa 1749. december 17-én született Aversában, rendkívül szegény családban. Bár a művészetek iránti fogékonysága hamar megmutatkozott, szüleinek nem volt pénze taníttatni, csak egy szegényeknek fenntartott ingyenes iskolába járhatott a minoriták segítségével.
Később ugyanez a szerzetesrend küldte a 12 éves fiút a nápolyi konzervatóriumba, hogy megkezdje zenei tanulmányait, ám édesapja halála egy időre elvágta előle a képzés lehetőségét. Édesanyja a temetés után egy kolostorban vállalt állást, ahová gyakran magával vitte Cimarosát is.
A kolostor orgonistája meglátta a fiúban a tehetséget, és a támogatta felsőfokú tanulmányait, méghozzá a korszak egyik legrangosabb intézményében.
Cimarosára Francesco Durante, valamint Alessandro és Domenico Scarlatti voltak a legnagyobb hatással, de behatóan ismerte korának legmeghatározóbb zeneszerzőit, és kiterjedt zenei műveltségre tett szert.
Első operáját a konzervatóriumi évei végén írta A gróf szeszélyei címmel. A művet 1772-ben mutatták be óriási sikerrel, Cimarosa neve pedig egy csapásra ismert lett. Hamarosan már nemcsak a nápolyi színpadokon játszották a darabjait, eljutott Rómába, Milánóba, Velencébe és Firenzébe is.
Goethe olyannyira rajongott a műveiért, hogy Rómában több előadását is megnézte, sőt a Le trame deluse-t és az Il Matrimonio Segretót (A titkos házasság) ő maga rendezte.
Utóbbi már az 1792-es ősbemutatón is akkora sikert aratott, hogy a nézők nem voltak hajlandóak távozni a színházból, a színészeknek még egyszer le kellett játszaniuk az előadást.
Nemzetközi szinten is fényes karriert tudhat maga mögött: Szentpéterváron az olasz opera karmestere volt, majd két évig a bécsi császári udvari zenekart irányította.
52 éves korában bekövetkezett haláláig Cimarosa hatvannégy operát, száz koncertáriát és dalt, több misét, oratóriumot, kantátát, egy rekviemet és harminckét zongoraszonátát írt. Stílusa átmenetet képez Mozart és Rossini zenéje között. Hatása Magyarországra is elért, a zeneszerzőt a század végén valóságos sztárkultusz övezte. Legismertebb magyar vonatkozású feldolgozása a Michael Hampe rendezte A titkos házasság, ami az 1986-os Schwetzingeni fesztiválon is színre került a Drottningholm Court Theatre Orchestra közreműködésével.
Szereplők: Carlos Feller, Georgine Resick, Barbara Daniels, Szirmay Márta, David Kuebler, Claudio Nicolai és Werner Sindemann
Az 1986-os előadás
Fejléckép: Domenico Cimarosa (forrás: Wikipédia)