Zenés színház

8 magyar opera, amelyet most teljes egészében meghallgathat!

2021.11.07. 11:00
Ajánlom
Erkel Ferenc születésnapja, a magyar opera napja alkalmából nem csupán részleteket, hanem hang- vagy videofelvétel formájában teljes egészében elérhető műveket válogattunk össze, százötven év magyar operakincsének különleges darabjait.

Erkel Ferenc: Brankovics György

Erkel Ferenc ritkán játszott, ám sokak szerint legizgalmasabb érett kori operája a Kolozsvári Magyar Opera 2003-as lemezfelvételén érhető el, mely a 20. század második felében játszott átdolgozás helyett a darab eredeti változatához nyúlt vissza. Hasonlóan a hét évvel korábban bemutatott Dózsa György címszereplőjéhez, a magyarok és a törökök szövetsége között vívódó Brankovics is összetett karakter, akinek tragédiája nagyon is emberi esendősége miatt különösen átérezhető.

Goldmark Károly: Sába királynője

Aligha van még egy olyan magyar komponista, aki a maga korában annyira sikeres volt, majd annyira háttérbe szorult, mint Goldmark Károly. Legismertebb operáját, a Sába királynőjét azonban néhány éve bemutatta és lemezre is vette a Magyar Állami Operaház. A bibliai történetet feldolgozó mű egy igazi femme fatale történetét viszi színre, az ellenállhatatlan vonzerővel rendelkező királynő romlásba viszi ifjú imádóját.

Bartók Béla: A kékszakállú herceg vára

Az alighanem legtöbbet játszott magyar operából természetesen számtalan felvétel érhető el, ez a neves fesztiválokon is bemutatott operafilm azonban több szempontból is különleges. Sötét látványvilága remekül illik a darab misztikumához, emellett a két énekes, Kovács István és Kolonits Klára közelről mutatott arcán a legkisebb lelki rezzenések is megfigyelhetők.

Petrovics Emil: C’est la guerre

A magyar operairodalom legnyomasztóbb háborús darabja az emberi kiszolgáltatottságról, a kisszerűség diadaláról szól. Mintha egy modern Tosca lenne, a mű végére mindazok az emberek, akik valamiféle nagyságot képviselnek, könyörtelenül elpusztulnak. A Magyar Állami Operaház 2003-as előadásának tévéfelvételén a darabot Kovács János vezényli, a főszereplők Busa Tamás, Frankó Tünde és Fekete Attila.

Szokolay Sándor: Vérnász

A Federico García Lorca azonos című drámájából készült opera cselekménye a verista hagyományt követi, szerelem, féltékenység, bosszú, gyilkosság áll a középpontban. A darab több felújítást ért meg a Magyar Állami Operaházban is, a belőle készült, 1973-as filmben pedig a korszak legnagyobb énekesei játszanak: Komlóssy Erzsébet, Házy Erzsébet, Szőnyi Ferenc, Faragó András, Moldován Stefánia.

Vajda János: Karnyóné

Napjaink egyik legnépszerűbb operaszerzője sokszor bizonyította a humor iránti csalhatatlan érzékét, így van ez a Csokonai Vitéz Mihály vígjátékából készült darabja esetében is, melyben a szellemes zene mellett a nyelvi sziporkák is szerepet kaptak. A gazdag öregasszony és a haszonleső kérők történetét 2007-ben mutatta be a Magyar Állami Operaház Ascher Tamás rendezésében, a címszerepet Wiedemann Bernadett énekelte.

Eötvös Péter: Szerelemről és más démonokról

A Gabriel García Márquez regényéből készült darabot a szerző eredetileg a Glyndebourne-i Fesztivál számára írta, néhány éven belül azonban Európa számos országában bemutatták, a Magyar Állami Operaház is játszotta. A Kölni Opera előadását Markus Stenz vezényelte, a felvétel különlegessége, hogy Don Ygnaciót egyik utolsó szerepeként az ekkor hetvenhárom éves René Kollo énekelte.

Vajda Gergely: Barbie Blue

Régóta foglalkoztatja a magyar zeneszerzőket, hogy valamilyen módon reflektáljanak Bartók Béla egyetlen operájára, akár párdarabot írjanak a számára, hogy így az előadása egy egész tölthessen ki. Vajda Gergely a történet komikus csavarintásával egy szeretőit rejtegető nőt helyezett a középpontba, de a házasfelek az éjszaka folyamán így is meglepően új oldalait ismerik meg egymásnak.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Elhunyt Ferenc pápa

A római katolikus egyház első latin-amerikai vezetőjét 88 éves korában, húsvéthétfőn, április 21-én reggel 7 óra 35 perckor érte a halál.
Színház

Még háromszor látható A vágy villamosa Budaörsön

Blanche DuBois még három alkalommal kér bebocsátást a húga, Stella otthonába és életébe a Budaörsi Latinovits Színházban. Tennessee Williams klasszikusa, az Ördög Tamás által rendezett A vágy villamosa – amit a 2024. februári bemutató óta közel háromezren láttak – május 30-án búcsúzik Budaörstől.
Könyv

„A humor és a mosoly a létezés kovásza” – olvasson bele Ferenc pápa közelmúltban megjelent memoárjába!

Februárban jelent meg magyarul Remény című önéletrajza, az első memoár, amelyet hivatalban lévő pápa adott közre. A közelmúltban elhunyt egyházfő exkluzív fényképekkel színesített könyvében elmeséli családja és saját életútját, valamint reflektál korunk legégetőbb társadalmi kérdéseire is.
Vizuál

David Lynch, Stanley Kubrick és Mijazaki Hajao filmjei is szerepelnek az Artmozik éjszakáján

Mindössze két mozijegy áráért hetven film közül válogathatunk az egész éjszakán át tartó Artmozik éjszakáján, amely során az elmúlt év legkiválóbb darabjait láthatja a közönség a fővárosi művészmozikban. A programban klasszikus alkotások is szerepelnek. 
Vizuál

15 sor film: Csongor és Tünde

A Fidelio 15 sor-rovatát azért hoztuk létre, hogy mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás a Csongor és Tünde animációs filmről szól. 15 sor film.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Zenés színház ajánló

Látványos koncerttel mutatkozik be az Erkel Színház

Az újonnan alakult intézmény hagyományos sajtótájékoztató helyett látványos eseménnyel ismerteti meg közönségével a 2025/26-os évad részleteit. A színház hivatalosan is bejelentette az első öt művészt, akik már május 2-án is színpadra lépnek.
Zenés színház ajánló

Folytatódik Rozsda lovag története a Budapesti Operettszínházban

Javában zajlanak Jörg Hilbert–Felix Janosa Rozsda lovag és a kísértet című családi musicaljének próbái a Budapesti Operettszínházban. A május 18-án vasárnap 11 órától látható előadás Bozsik Yvette Kossuth-díjas színházi alkotó rendezésében kerül színre.
Zenés színház kritika

15 sor klasszikus: Armida

„Bár nem minden drágakő ragyog azonnal teljes pompájában még csiszolatlanul és földdel borítva, izgalmas feladat idejekorán felfedezni a legértékesebbeket.” A következő rövid írás a Zeneakadémia és a Hanns Eisler Zeneművészeti Főiskola növendékeinek közös előadásáról szól. 15 sor klasszikus.
Zenés színház ajánló

Ősbemutatóval búcsúzik az Operabeavató

A tizenhét éve tartó sorozat utolsó részében láthatják az érdeklődők 7 és fél halál címmel azt az új vígoperát, amelynek létrejöttében a közönség is részt vett. A premier előtt a szervezők két különleges eseményt is szerveznek támogatóik számára.
Zenés színház hír

Ralph Fiennes első operarendezésére készül

A világhírű színművész Csajkovszkij Anyeginjét állítja színre a Párizsi Nemzeti Operában, az előadás 2026 januárjában és februárban lesz látható a Palais Garnier-ben.