Zenés színház

„A jelent próbáljuk megmutatni” – interjú Vadász Dániellel

2022.08.04. 09:35
Ajánlom
Augusztus 5-én és 6-án ismét operettdallamoktól lesz hangos az Oroszlános udvar. A jubileumát ünneplő Budavári Palotakoncert ezúttal is ismert és ritkán hallott különlegességekkel várja a közönséget. A produkció egyik megálmodójával, dr. Vadász Dániellel az elmúlt évtized emlékezetes pillanatairól, kihívásokról és a koncerttel párhuzamosan megrendezett Debreceni Ünnepi Játékokról is beszélgettünk.

Ha visszatekint az elmúlt 10 évre, milyennek látja a Palotakoncerteket, és hogyan fogadták a nézők, hogy időről időre megújult, köszönhetően annak is, hogy több rendező dolgozott az esteken?

Már az első előadás fogadtatása meglepett, mert kiléptünk a műfaj megszokott közegéből. Amikor Nacsa Olivér megkeresett, hogy tennünk kéne valamit az operettműfaj népszerűsítése és méltó helyre kerülése érdekében, egyrészt nagyon izgalmasnak találtam az ötletet, másrészt azt láttam, hogy sokan hitetlenkedtek, úgy érezték, nincs realitása annak, amit elképzeltünk. Végül

már az első koncertet óriási szeretet övezte, ami a mai napig elkísér minket.

283642714_5526283340749835_7365156350711371510_n-134531.jpg

Vadász Zsolt és Lukács Anita a Budavári Palotakoncerten (Fotó/Forrás: Budavári Palotakoncertek)

Nem volt könnyű az indulás, mégis kitartottunk, sőt bizonyos értelemben megszoktuk, hogy minden alkalommal sokfajta nehézséggel kell megküzdenünk a fesztivál szervezése során. Hogy csak egy példát említsek, volt olyan évünk, amikor olyan nagy volt a szél, hogy már a kordonokat borította, de megvártuk, hátha elcsitul a vihar, és végül el tudtuk kezdeni a gálát. Furcsa helyzetben vagyunk abból a szempontból, hogy ugyan csak évi egy produkciót csinálunk, de mivel a közmédia számos alkalommal ismétli, gyakorlatilag egész évben jelen vagyunk. A Palotakoncert televíziós tartalommá vált, és ez a jegyeladásokon is látszik, telt házzal fut minden alkalom. Ez óriási büszkeség, különösen úgy, hogy a pandémia miatt sem hagytunk ki koncertet – szerencsénk is volt, illetve volt bennünk egyfajta karakánság. Lehet, hogy vannak hasonló estek, de a Palotakoncert erős elköteleződés és szívügy lett producertársaimmal és a Budapesti Operettszínházzal – ők delegálják a rendezőket is, a műsorösszeállításon pedig közösen gondolkodunk. Közben pedig úgy vélem, hogy amikor az ember jegyet vált erre a koncertre, akkor mindig tudja, hogy mire számíthat, hiszen arra törekszünk, hogy a nézők kedves emlékekkel távozzanak. Ehhez meg kell találni a jó arányt, hogy mennyi ismert slágert és mennyi ritkábban hallott különlegességet teszünk bele a programba.

Egy ilyen este szervezésénél mi jelenti a legnagyobb kihívást?

Talán az előbb említett arány megtalálása. Számomra ez a legizgalmasabb kérdés: milyen irányba vigyük el az adott estét, hogy a közönség jó érzésekkel távozzon. Fontos, hogy hány olyan dal van, amit sokszor hallhatnak, és hogyan tudunk nekik olyat mutatni, amivel hasonló körülmények között nem találkozhatnának. Igyekszünk egy kicsit más köntösben, máshogy megszólaltatni ezeket a műveket. A helyszín, az Oroszlános udvar – bár nem a mi érdemünk – csodálatos tér, amit bármikor élvezhetnek az odalátogatók, ilyenkor azonban az egész különleges hangulatot kap. Emellett az elmúlt időszak magával hozott egy másik kihívást is: a pandémia a művészvilágnak sem tett jót. De, ahogy az előbb említettem,

nálunk nem volt év, hogy elmaradt volna gálaműsor.

Ez köszönhető az Operettszínház támogató együttműködésének felénk és művészei felé.

Ez azért is fontos, mert a Palotakoncerten a közönség nemcsak a megszokott magas minőséget kapja, hanem mellette egy majdhogynem állandó szereplőgárdával is találkozik.

Az, hogy valaki az Operettszínház vezető szólistája legyen, komoly tanulási folyamat eredménye, hosszú évekbe telik, mire a művészek eljutnak idáig. Ezért aztán nem is fognak egyik napról a másikra cserélődni, és sokáig láthatjuk a műfaj új felfedezettjeit egy színpadon a legendákkal.

285191272_5526281917416644_5089281471179739533_n-133953.jpg

Oszvald Marika a Budavári Palotakoncerten (Fotó/Forrás: Budavári Palotakoncertek)

Ez utóbbi Oszvald Marika is, aki a Palotakoncert mellett a II. Debreceni Ünnepi Játékokon egy koncerttel ünnepli a 70. születésnapját.

A művészek jubileumával rendszeresen foglalkozom, különösen akkor, ha az adott ember közel áll hozzám. Természetesen ez az évforduló is kiváló apropót ad egy koncert megszervezésére, de

számomra sokkal fontosabb, hogy úgy érzem, Marikának világra szóló pályája van, és amilyen energiával dolgozik, illetve amit kap tőle a néző, az csodálatra méltó.

Emellett olyan művész, akitől nagyon sokat lehet tanulni a hétköznapokban is. Ő nem akarta ünnepeltetni magát, ezért inkább erre a koncertre azokat a kollégáit, barátait hívtuk el, akikkel a mai napig egy színpadon játszik, ez volt a fontos szempont a műsor összeállításakor. Nem a múltat, a jelent próbáljuk megmutatni.

A Debreceni Ünnepi Játékok egy új kezdeményezés, több év tervezés után tavaly valósult meg először, idén pedig újra megrendezik. Mik voltak az elmúlt év tapasztalatai?

A Debreceni Ünnepi Játékoknak a helyszínei is ikonikusak: az első évben a Nagytemplom előtti Kossuth térre fókuszáltunk, ez pedig generált egyfajta együtt gondolkodást, arra késztetett, hogy beszélgessünk, gondolatokat cseréljünk. A helyszín kiemelt jelentőséggel bír, történelmi és szakrális értelemben is. A Debreceni Ünnepi Játékok egy zenés színházi és zenei előadásokat kínáló programsorozat, melynek számos része nemcsak tovább él, hanem újjászületett idén. Részét képezi egy irodalmi és dokumentumfilm fesztivál, amellyel augusztus 2. és 4. között találkozhat a közönség. Csakúgy, mint minden programnak, fontos része a zene. Valamint elindult egy Bel Canto Akadémia nevű program, Dolora Zajick és Ramón Vargas vezetésével, több, operaénekeseket képző intézménnyel együttműködésben. Abban reménykedünk, hogy ez már középtávon is egy meghatározó képzési formájává válhat a hallgatóknak. Idén a milánói konzervatóriumból és a londoni Prof. Ken Querns-Langley Bel Canto Vocal Studiójából is érkeztek diákok Debrecenbe.

240098835_117845093930762_2513577624609554741_n-135930.jpg

Menyegző az I. Debreceni Ünnepi Játékokon (Fotó/Forrás: Debreceni Ünnepi Játékok)

Emellett a fiataloknak szánt programok is kiemelt szerepet kapnak.

Mesélünk gyerekeknek, fiataloknak és felnőtteknek, de nem túlzás azt mondani, hogy magunknak is. Olyan történeteket elevenítünk fel, amelyeknek van egy jól megragadható üzenete, amely ad valamit a nézőnek lelki, szellemi értelemben.

A gyerekprogramok összeállításánál is különösen fontosnak érezzük, hogy a történetek ne csak szórakoztatóak, de tartalmasak is legyenek.

Például felelevenítünk régi székely legendákat a Székelyföldi legendárium vetítése során, amelyekben mindig van egy nagyon fontos tanulság, iránymutatás. Sok közéleti vita tárgya, hogy mit meséljünk a gyerekeknek, és mint annyi más kérdésben, ebben is meg kell találnia mindenkinek a saját válaszát. Szerintem a gyerekeknek történő mesélés nagyban hasonlít a színpadi előadóművészeti „nagy mesélésékhez”. Úgy kell szórakoztatni, hogy előadás után úgy érezze a néző, hogy másnap meg kell próbálnia egy kicsit jobbat csinálnia a dolgait, igyekeznie kell jobb emberré válni. A mesének dolga van, mégpedig szerintem az, hogy megtanítsa a kicsiknek, hogyan lehet a másikkal jól együttműködni, hogyan lehet a közösség értékes tagjává válni. Ha jó meséket választunk a gyerekeinknek, azzal segíthetünk nekik érző, gondolkodó felnőtté válniuk, és közben mi is kapunk valami különlegest, akik mesélünk, és mi ezeket a ’meséléseket’ szervezzük. Ez bizony ilyen csodálatosan működik.

Fejléckép: Vadász Dániel (fotó: Éder Vera / Operettissima)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

„Milyen jövőt építünk így?” – erős videóban áll ki a gyermekekért és az oktatásért a Radnóti Színház

A videóban megjelenik Erdős Virág József Attila-díjas költő, író is, akinek Szóljatok című, ikonikus versét mondják el a művészek.
Klasszikus

Elhunyt Kelemen Pál gordonkaművész

Kelemen Pál 1970-től 1999-ig a Liszt Ferenc Kamarazenekar csellistája volt, az együttessel több mint száz lemezfelvételt készített, emellett az ő nevéhez fűződik Magyarország első magán koncertközvetítő irodája is. A művész hetvenkilenc éves volt.
Zenés színház

Öt fiatal művésszel elindult a Marton Éva Nemzetközi OperaStúdió

Négy magyar és egy osztrák énekes részvételével megkezdte első félévét a Magyar Állami Operaház kétéves szakmai továbbképzése, amelynek fővédnöki tisztségét a világhírű drámai szoprán látja el.
Színház

A Hippolyt, a lakájjal indítja új évadát a dunaújvárosi Bartók Színház

A társulat hét új bemutatót tart, klasszikus és kortárs művek, valamint családi és gyerekelőadások egyaránt színre kerülnek a 2024/2025-ös szezonban.
Klasszikus

Nemcsak koncerteznek, mesterkurzust is tartanak idén a Concerto Budapest sztárfellépői

Mesteriskola, világsztárok, A Hegedű Ünnepe, tematikus napok – a Concerto Budapest a 2024/25-ös évadban is izgalmas, sokrétű programkínálattal várja a közönséget a Zeneakadémián és a Müpában.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Zenés színház interjú

Vágó Zsuzsi: „Az egész nézőteret be kell kebeleznem”

Vágó Zsuzsi eljátszotta a musicalirodalom legnagyobb hősnőit, köztük Júliát és Scarlett O’Harát, a Miss Saigon Kimjét, az Abigél Vitay Georgináját és a Rebecca Énjét. Ikerlányai születése után idén tavasszal, a Carmen Jósnőjeként tért vissza a Budapesti Operettszínházba.
Zenés színház hír

Öt fiatal művésszel elindult a Marton Éva Nemzetközi OperaStúdió

Négy magyar és egy osztrák énekes részvételével megkezdte első félévét a Magyar Állami Operaház kétéves szakmai továbbképzése, amelynek fővédnöki tisztségét a világhírű drámai szoprán látja el.
Zenés színház ajánló

Történelmi csúcstalálkozó operaszínpadon – közeleg a Nixon Kínában bemutatója

Több helyszínen játszódó, musical- és balettelemeket is felvonultató operashowban, Szemerédy Károly és Kolonits Klára, valamint Nyári Zoltán és Rácz Rita főszereplésével mutatja be a John Adams Nixon Kínában című operáját szeptember 22-én a Magyar Állami Operaház Eiffel Műhelyháza.
Zenés színház hír

Jubilumi évadot kezd a Madách Színház

Megnyitotta 2024/25-ös évadát a Madách Színház. Még szeptemberben érkezik A nyomorultak bemutatója, amiben új generáció lép színpadra, novemberben pedig Örömkoncerttel ünneplik, hogy 20 éve lett zenés színház a Madách Színház.
Zenés színház ajánló

Hamupipőke-premierre készül a Budapesti Operettszínház

Az intézmény november közepén tartja első idei bemutatóját, amelyen Pejtsik Péter és Orbán János Dénes Hamupipőke című operettmusicaljének ősbemutatóját láthatja a közönség.