Zenés színház

A Magyar Opera Napja

2013.10.31. 17:17
Ajánlom
November 7-ét először említi a hazai kulturális élet a Magyar Opera Napjaként. Az Erkel Színház e napon, névadója születésének évfordulóján tárja ki kapuit a közönség előtt teljes pompájában. A jövőben a hazai operajátszás történetének három jelentős ünnepét: Erkel Ferenc születésének évfordulóját, az Erkel Színház újranyitásának napját és a Magyar Opera Napját jelöli a dátum.

Közép-Európa legnagyobb befogadóképességű, 2007 óta bezárt színházát a munkálatok befejezését követően egy négynapos ünnep, az Erkel-Feszt nyitja meg a látogatók előtt. A fesztivál november 7-én veszi kezdetét, a nyitónapon délutántól éjjelig várják a közönséget. Az Erkel Színház történetében először szabadtéri előadás is helyet kap a műsorfolyamban: a büfében és az aulában zajló zenés felolvasószínház, könyvbemutató, kiállításmegnyitó előtt, a színház bal oldalán kialakított külső színpadon zajló rendezvény, a Classic Club Singers élő koncertje nemcsak a jegyvásárlóknak szól majd - a program ugyanis ingyenes.

Az esti gálaműsor első felében Erkel operáinak legszebb áriái, majd további magyar operaszerzők műveinek részletei csendülnek fel a hazai operajátszás csillagainak tolmácsolásában, színpadra lép többek közt Bretz Gábor, Kálmándi Mihály és Szegedi Csaba. A gálaest Erkel Ferenc eredeti Himnuszával indul, Somogyváry Ákos, az Erkel Társaság elnökének vezényletével, majd még ugyanebben a műsorblokkban - unikális műsorszámként - megszólal Erkel ritkán játszott Magyar Cantate című műve is. Ugyancsak a 7-i nyitóesten mutatják be M. Tóth Géza Az Operajátszás története című félórás filmjét, amelyet közel kétszáz közreműködő és filmkészítő hozott létre. A film az operatörténeti ismereteken túl bemutatja az Operaház mai arcait, zenekarát, kórusát, az épületet és azokat, akik működtetik, ideértve a tervezőművészeket és a műszakot is, de ízelítőt ad abból is, milyen vendéglátás fogadja a közönséget, és milyen tradicionális protokoll jár a magas rangú díszvendégeknek. Végül, de nem utolsó sorban: bemutatkozik a megújult Erkel Színház, ahol operaénekesek, zenekari művészek és a közönség találkozik egymással. A klipek egy-egy huszonegyedik századi szituációt jelenítenek meg - flash mob, modellfotózás, diáktüntetés mellett egészen hétköznapi, színházi történések is láthatóak lesznek -, miközben az operatörténet leghíresebb zenei részletei hangzanak fel.

A nagyszabású nyitó-rendezvénysorozat másnapján Ákos Karcolatok című koncertjével indul a könnyűzenei események sorozata, amelyek alkalmával az Erkel - befogadó színházként - a könnyedebb műfajok jeles képviselőinek adja át a színpadot. A zárónapon, november 10-én az  Árnyalatok című táncestre kerül sor, előtt azonban, november 9-én különleges bemutatót tartanak: a kettős premieren Bretz Gábor egy estén énekli el A kékszakállú herceg vára és a Mario és a varázsló főszerepét. Mindkét művet Galambos Péter rendezi, aki, mivel a díszlet megalkotója is egyben, a vizualitás segítségével is kapcsolatot teremt Vajda János és Bartók művei között. Az egyedi párosítás a hónapban még öt alkalommal látható a megújult Erkel Színház, a közösségi opera színpadán. Mindkét darab dirigense Héja Domonkos lesz.

November 7-re teljesen megújul a 2007 óta bezárt színház. A munkálatok kivitelezője a Zoboki-Demeter Építésziroda (vezető tervezők: Silvester Csaba, Turi Zoltán és Zoboki Gábor) építészeti programja alapján a Laki Zrt. volt. A tervezők elve az volt, hogy a felújítás az operajátszás működési feltételeinek javítására koncentráljon. Az átalakítások jelentős része a színfalak mögött történt, megújultak és növekedtek a szólista- és csoportos öltözők, a szociális terek. Nagyszabású technológiai korszerűsítés történt a színpad műszaki berendezésében. Az épület gépészeti (víz, csatorna, fűtés, szellőzés) rendszereinek számottevő része megújulhatott. A közönség egy új arculatú auditóriumba léphet be, melynek építése során az építészek arra törekedtek, hogy a rendkívül jó akusztikai adottságok ne változzanak. Lényeges komfortnövelő tényező lesz, hogy a nézőtér korszerű szellőzőrendszert kapott. A széksorok kényelmesebb kialakításával a nézőszám 1935-ről 1819-re csökkent, a színház azonban így is megtartotta a legtöbb nézőt befogadó hazai színházépület rangját.

A nyitó eseménysorozat vendégei láthatják először a teljesen megújult közönségforgalmi épületrészeket, köztük az előcsarnok üvegfalakkal osztott tereit. A lezárt és fedett lépcsősort eredményező belsőépítészeti megoldással a fogadótér jelentősen megnövekedett, kétszer 60 négyzetméternyi területet foglalhat el az előadásokra érkező közönség, egy szűk előcsarnok helyett olyan közösségi teret élvezve, amely a társművészeteknek is helyet ad. Szintén az Erkel-Fesztre érkezők lesznek az elsők, akik megpillanthatják az aula harlekin-mintás mennyezetfestését - amely színeivel és mintázatával a régit és az újat, a tradíciót és a modernitást kapcsolja össze. A fiatal generációkat azonban nemcsak a sajátos atmoszféra szólítja meg - a megújulásba tevékenyen vonják be az egyetemi korosztályt: a homlokzat grafikai megoldására, festésére, színezésére hamarosan hallgatói ötletpályázatot ír ki az Opera.

A sajtótájékoztatón Ókovács Szilveszter főigazgató mindemellett beszámolt arról is, milyen eredményeket mutathat fel az OperaKaland-sorozat. Mint elmondta, a kezdeményezés két sikeres szériája során közel ötvenezer diák látogatott el az Erkel Színházba. A Magyar Állami Operaház szándéka továbbra is az, hogy minden évben két hónapon át (döntően októberben és májusban) az újranyíló Erkel Színházba invitálja az összes első évfolyamos magyar középiskolást, hogy legalább egy fiatalkori élményt nyújtson az operaházi műfajokról - mindenkinek, anyagi körülményektől függetlenül. A program kiemelt jelenőségét erősíti, hogy a megújult Erkel Színház november 7-i, hivatalos megnyitója előtt elsőként az OperaKalandban résztvevő diákok vehették birtokba a teátrumot, amelynek terei immár a fiatal generációk elvárásaihoz is alkalmazkodnak.

Október 8. és 18. között 118 település 298 intézményének 23 000 diákja látta Kodály Háry János című daljátékát, ebből 15 600 középiskolás vidékről érkezett a fővárosba. A tavaszi szezonban, 2014 május 12. és 22. között Mozart műve, A színigazgató, valamint a Mario és a varázsló című művekkel várják a középiskolásokat, a két sorozatban összesen 45 előadással. A diákok előzetes felkészítéséről is gondoskodik az Operaház: zenepedagógus szakemberek által összeállított, hangzóanyaggal ellátott óravázlatot tesznek elérhetővé a programban résztvevő iskolák énektanárai számára.

Mindezen túl 2013 őszén elindul az "Opera Nagykövetei" program, amely a hivatásukat, a műfajt és az Operaházat megszállottan szerető művészeket hozza össze az iskolájukat és a tanítást épp így szerető pedagógusokkal. A program célja, hogy egy új, kulturális értelemben tágabb látókörű, operába járó fiatal nemzedéket neveljen, a gyermekeket, fiatalokat saját közegükben megszólítva. Az Opera Nagyköveteinek látogatásával az ifjúság az operához/baletthez kötődő szakmai ismereteken kívül a művész személyes varázsával is találkozik, ami ilyen formában egyedi és eddig példa nélküli szervezett program. A Magyar Állami Operaház 14 művésze vállalta, hogy oktatási intézményekben tart személyes élményekkel átszőtt, szakmailag magas színvonalú órákat, kurzusokat, akár tanórákon, akár tanórán kívüli foglalkozások keretében, bármely évfolyam számára. Az Opera Nagykövetei oktatási intézményeken túl ellátogatnak idős- szeretet- és nevelőotthonokba és művelődési intézményekbe is - a bicskei és a kalocsai gyermekotthonokban már jártak is, ami a programon belül is kiemelt értékkel bír. A program finanszírozását a Magyar Állami Operaház vállalta, így a fogadó intézmények számára a részvétel térítésmentes. Az előadások rendkívül változatos módon, szemléltető eszközöket (színházi kellékek, jelmezek, kép- és hangzóanyag) is felhasználva ismertetik meg a gyermekeket/fiatalokat/ időseket az opera/balett műfajával illetve az Operaházzal, mint épülettel. Az előadások interaktívak, mozgalmasak, emberközeliek - aktív részvételt követelnek meg a hallgatóságtól.


Az Erkel-Feszt részletes programja

  

November 7.

16.00: Kiss József: La Grange - bemutató, zenés felolvasószínház

18.00: Szabadtéri koncert - A Classic Club Singers előadása

18.15: A Népoperától az Erkel Színházig - kiállítás megnyitó és könyvbemutató az aulában

19.00: A Magyar Opera Napja - gálaest magyar operákból; előtte filmbemutató: A magyar operajátszás története

November 8.

20.00: Ákos: Karcolatok - koncert

November 9.

19.00: Mario és a varázsló / A kékszakálló herceg vára - Kettős premier (rendező: Galambos Péter, karmester: Héja Domonkos)

November 10.

19.00: Árnyalatok - táncest (közreműködők: Budai László tangóművész, Cakó Ferenc homokanimáció-művész, Honvéd Együttes, Magyar Táncművészeti Főiskola - néptánc tagozat)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Alföldi Róbert: „Ezt ma Magyarországon eléggé pontosan lehet érteni”

Az idei évadban a negyedik előadását rendezi: Varsányi Anna A szent című darabját állítja színpadra a Szegedi Nemzeti Színházban. Az ősbemutatót május 2-án tartják. Alföldi Róberttel az abszurd helyzetekről, az inspiráló műhelymunkáról és a jó szerepekről is beszélgettünk.
Klasszikus

Kiemelkedő versenyeredményeket értek el a Zeneakadémia hallgatói

A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem zeneszerző szakos hallgatói számos díjat nyertek a csehországi Ostravában megrendezett 14. GENERACE Zeneszerzőversenyen.
Színház

15 sor színház: Hegedűs a háztetőn

A Fidelio 15 sor-rovatát azért hoztuk létre, hogy mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás a székesfehérvári Vörösmarty Színház nagyszínpadi előadásáról, a Hegedűs a háztetőnről szól. 15 sor színház.
Jazz/World

Esztergályos Máté: „Megmutattuk, hogy lehet békésen működni egymás mellett a jazz-zenei térben”

Április 30-án a Dohnányi Ernő Zenei Központban ünnepli egyéves születésnapját a Szakcsi Rádió. Az évforduló alkalmából Esztergályos Mátéval, a csatorna főszerkesztőjével beszélgettünk az eddig elért eredményekről, visszajelzésekről és arról, hogyan fogadta őket a szakma.
Színház

Nagy Viktor: „Nem érdemes mindig a fősodorral menni”

Nagyszínpadi Sherlock Holmes-előadással, Molnár Ferenc-darabbal, ír feketekomédiával érkezik a Rejtélyek évada a Thália Színházba. Nagy Viktor művészeti vezető a változó nézői igényekről, médiazajról és a nagy teherbírású társulatról is beszélt a Fideliónak. Interjú.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Zenés színház kritika

Önazonosság egy változó világban – az Arabella Bécsben

Ismét Christian Thielemann vezényletével tűzte műsorra a Richard Strauss-életmű fontos darabját a Bécsi Állami Opera. Az Arabella ráadásul igen impozáns szereposztással került színre, így a német zene rajongói körében nagy érdeklődés kísérte a produkciót.
Zenés színház ajánló

Szonja Joncseva, Isabel Leonard és Piotr Beczała is szerepel a Metropolitan-közvetítések új évadában

Az Uránia Nemzeti Filmszínház sorozatában ezúttal nyolc élő közvetítés és azok ismétlése szerepel, köztük Bellini két operája, Az alvajáró és A puritánok, valamint egy kortárs mű, Gabriela Lena Frank Frida és Diego utolsó álma című operája.
Zenés színház ajánló

Mozart, Beethoven és Wagner áll a Magyar Állami Operaház következő évadának fókuszában

A Magyar Állami Operaház 2025/26-os évada 385 előadással várja a közönséget, köztük hét új bemutató, harminchatféle repertoár-előadás, tizennégyféle gyermek- és ifjúsági produkció, valamint több mint két tucat koncert és dalest szerepel.
Zenés színház interjú

Beavatás Brittennel – Novák János A kis kéményseprő készülő előadásáról

Benjamin Britten „szabadító operáját”, A kis kéményseprőt az OPERA Gyermekkarának közreműködésével, Hajzer Nikolett vezényletével Novák János rendező, csellóművész állítja színpadra az Eiffel Műhelyházban.
Zenés színház gyász

Elhunyt Szűcs Márta

A kiváló koloratúrszopránt, akit hazai sikerei mellett a nemzetközi operaélet is nagyra tartott, elsősorban a bel canto operák főszerepeinek megformálásáért, hetvenkét éves korában érte a halál.