Zenés színház

A magyar operarajongók új kedvence a vietnámi Kukorica Jancsi

2018.05.08. 09:54
Ajánlom
Ninh Duc Hoang Long 5 éve él Magyarországon. Azért jött ide tanulni, mert Vietnámban az operaoktatás nem olyan fejlett, mint Magyarországon, és magyarul sokkal könnyebb neki operát énekelni, mint az anyanyelvén. Négy éve internetes szenzáció lett egy magyarul énekelt Bánk bán-áriával, amelyet több százezren láttak a közösségi médiában.

Most a Virtuózok tévéműsorban tért vissza a nagyközönség elé, bemutatkozó szereplésével könnyeket csalhatott a nézők szemébe.

Hogyan kerültél Vietnámból épp Budapestre?

Amikor a vietnami zeneakadémián tanultam, sikerült megkapnom egy magyar-vietnámi ösztöndíjat, lehetőségem lett Magyarországon zenét tanulni.

2013-ban iratkoztál be a budapesti Balassi Intézetbe magyarul tanulni. Hogy boldogultál ezzel a kihívással?

Amikor ideérkeztem ösztöndíjasként, tanulnom kellett magyar nyelv és irodalmat, történelmet és társadalomismeretet. Sok mindent megtanultam Magyarországról.

Nagyon kedves tanárokkal találkoztam, nagyon tetszik ez a város, békések az emberek. Amikor egy koncertre hazamentem Vietnámba, már hiányzott Budapest. Magyarország a második hazám.

Több helyen hangsúlyoztad, mennyi mindent köszönhetsz tanáraidnak. Miben más a magyar énektanítás, mint amilyen technikákkal otthon, Vietnamban tanultál?

Vietnámban is voltak nagyon jó tanáraim, de ők az operaéneklés felé akartak irányítani engem, és az Vietnámban nem olyan fejlett. Van egy vietnami közmondás:

„A drágakő, ha nem csiszolják, nem lesz gyönyörű!”

Tiszta lappal jöttem Magyarországra, és két tanár: Kiss B. Atilla és Cseh Dalma elkezdtek velem foglalkozni, és ők írnak erre a tiszta lapra mindent! Sok drága tudást kapok tőlük, nemcsak a zenével, hanem az élettel kapcsolatban is. Szívből tanítanak engem, nélkülük nem sikerült volna.

4 éve vírusként terjedt a magyar interneten a Balassi Intézetben elénekelt Hazám, hazám előadásod. Hogyan találtál rá, hogyan készültél erre a darabra?

Kíváncsi voltam, mi Magyarországon a legnépszerűbb ária. Egy barátom megmutatta a Hazám, hazámat. Néztem Kiss B. Atilla előadását, és éreztem, hogy ez egy nagyon nehéz ária, de nagyon szép. Ezért megtanultam, már a vietnámi televízióban is énekeltem.

A Bánk bán nagyon hazafias opera, és a Virtuózok válogatóján énekelt János Vitéz is. Nekünk, magyaroknak igen megható hallani az előadásodban. Mit érzel, mennyire tudod átélni őket?

Nagyon fontos, amikor énekelek, hogy az emberek lelkéhez kapcsolódjak. A Hazám, hazám azért jó darab nekem, mert én is "vándorolok" mint Bánk. Ezért tudtam szenvedélyt adni az áriának. Sok időt töltöttem azzal, hogy a szöveg hibátlan legyen, tanultam Cseh Dalmától és Kiss B. Atillától.

Szeretném ezt egyszer magyarul elénekelni a tévében, hogy érezzék, hogy én egy olyan „bevándorló” vagyok, aki szereti ezt az országot, és meg akarom mutatni egy komoly művészi munka eredményét.

Ninh Duc Hoang Long

Ninh Duc Hoang Long

Több nyelven, sok operaszerző darabját énekelted, énekled. Ugyanúgy át tudod-e érezni, ha eredeti nyelven énekelsz egy Puccini vagy egy Donizetti-áriát, vagy épp Kukorica Jancsi dalát, mint amikor a saját anyanyelveden énekelsz?

Amikor magyarul, olaszul vagy franciául énekelek, a fejemben van a szöveg jelentése az anyanyelvemen. Sajnos vietnámiul nehéz klasszikus darabokat énekelni, mert más a nyelvünk dallama. Például magas hangot a más hanglejtés miatt nem tudok énekelni mert nem jó a hangomnak. Viszont a vietnámi népzene nagyon szép. De ismerjük és énekeljük vietnámiul például a Szomorú vasárnapot is.

Van-e kedvenc szerződ, darabod a magyar zenéből és irodalomból?

Magyarul olvasni nagyon nehéz, ismerem Petőfi Sándort, egy barátom lefordította nekem a Nemzeti dalt. Erkel Ferencet szeretem a legjobban, és a Liszt-dalok is csodálatosak.

Mik a jövőbeli terveid, meddig maradsz Magyarországon?

Tavaly júniusban végeztem a BA szakon a Zeneakadémián, most pedig az operaénekes mesterképzést végzem ugyanott. Úgy tervezem, hogy miközben folytatom a tanulmányaimat, sok operaszerepet megtanulok, és elmegyek meghallgatásokra.

Az az álmom, hogy igazi operaénekesként léphessek fel a Magyar Állami Operaházban.

A Virtuózok műsorról szándékosan nem kérdezlek. Legyen az a jövő zenéje, hogy ott hogyan tovább, egyetlen kérdés: mi futott át az agyadon, amikor megláttad, hogy Miklósa Erika zokog az előadásod közben?

Amikor a Virtuózok válogatón énekeltem a zsűri előtt, tudtam, hogy Miklósa Erika egy legenda, a leghíresebb Éjkirálynő. Amikor láttam, hogy sír, boldog voltam, mert tudtam, hogy kapcsolatot teremtettem az ő lelkével, egy ilyen sikeres operaénekes lelkével! Csak attól féltem, hogy a boldogságtól elfelejtem Kukorica Jancsi szövegét...

Névjegy

Ninh Đức Hoàng Long (szül.: Ninh Binh, Vietnám, 1991.) tenor

Művészcsaládba született: apja író, drámaíró, édesanyjának szép énekhangja van. Long színjátszóként indult, azonban soha nem gondolt komolyan az éneklésre. Aztán egy helyi tanár felfedezte tehetségét és énektanulásra biztatta. 2007-ben megkezdte tanulmányait a Vietnámi Nemzeti Zeneakadémián, Hanoiban. 2011-ben klasszikus énekművészetből diplomázott. Aztán Magyarországra került állami ösztöndíjjal a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemre, ahol az egyetlen külföldi diák volt az opera tanszakon. Számos színpadon énekelt már Magyarországon és Vietnámban. 2017-ben debütált a Müpa és a Pécsi Nemzeti Színház színpadán Bellini A puritánok c. darabjában. Szabadidejében a magyarországi vietnámi televízió szerkesztő-riportere.
Díjai:
2016-ban és 2018-ban is első díjat nyert korcsoportjában a Simándy József Nemzetközi Énekversenyen.
2015. A Közép-vietnami Diákszövetség Csillag díja
2013. Magyar Állami Ösztöndíj a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem kiemelkedő hallgatói számára

Szereplése a Virtuózokban

A Virtuózok klasszikus zenei tehetségkutató negyedik szériája április 20-án kezdődött. Eddig a válogatók körei mentek le, ahol Ninh Duc Hoang Long a nagyok korcsoportjában indult. Balázs János hegedűvel juttatta tovább az elődöntőbe, amelyet majd május 25-én sugároz a Duna Televízió. A zsűri által kiválasztott 3 korcsoportgyőztes havi 500 ezer forintot kap egy évig, a közönség által megszavazott abszolút győztes pedig havi egymillió forintot. Ezen kívül, az Armel Operafesztivál jóvoltából neves koncerthelyszíneken léphetnek fel. A tavalyi fődíjas, Kristóf Réka szoprán énekes most május 16-án este adja jutalomkoncertjét a New York-i Carnegie Hallban, Bogányi Gergely zongoraművész kíséretével. Az első széria korcsoportgyőztese, Boros Misi pedig számtalan külföldi fellépés után itthon készül nagy dobásra, szeptember 7-én a budapesti Arénában ad önálló koncertet.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Több mint egy hónapig ingyenesen nézhetünk klasszikus magyar filmeket

December 2. és január 6. között ingyen látható a FILMIO kínálatában szereplő összes klasszikus magyar film, több mint 450 alkotás a Meseautótól a Macskafogón át a Moszkva térig.
Klasszikus

Neves muzsikusok fogtak össze egy jó cél érdekében

December 8-án jótékonysági koncertet rendeznek a Zeneakadémián az autizmussal élő gyermekeket, fiatalokat segítő Világom Alapítvány támogatására. Az esemény mellett a hazai zeneélet nagyságai álltak ki.
Könyv

Beleolvasó – Grecsó Krisztián: Apám üzent

Az Apám üzent Grecsó Krisztián eddigi legszemélyesebb könyve, miközben valódi fikció. Regényes nyomozás a családi múlt után, amely a személyes vallomás látszatát kelti. Olvasson bele ön is a kötetbe!
Vizuál

Dargay Attila szellemisége elevenedik meg az új Csongor és Tünde-adaptációban

2025 tavaszán érkezik a mozikba a Csongor és Tünde egész estés animációs film. A családoknak szóló mesefilm Vörösmarty Mihály drámai költeménye nyomán, Dargay Attila eredeti figuratervei alapján készült. Cikkünkben megtekinthető az első teaser előzetes.
Vizuál

Téli képeslapok a boldog békeidőkből

A békebeli ünnepi képeslapok világát eleveníti fel a Várkapitányság és a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum november 29-én megnyílt közös adventi kiállítása a Budavári Palotanegyed újjászületett Csikós udvarán.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Zenés színház hír

Új zenés színház jön létre az Erkel Színház épületében január 1-től

A november 28-án megjelent Magyar Közlöny szerint a kormány „új, önálló, állami fenntartású színházat” hoz létre, amely az Erkel Színház épületében üzemel majd. Lapértesülések szerint már meg is vannak az intézmény leendő vezetői.
Zenés színház ajánló

Karácsonyi dalokra épülő előadást mutat be az OPERA Gyermekkara

A szentestéhez kapcsolódó népdalokat, népszokásokat dolgoz fel a Magyar Állami Operaház Magyar karácsony című előadása, amit Ádám Jenő azonos című darabja nyomán, Kocsár Miklós rokon műveivel kiegészítve tűz műsorára az OPERA Gyermekkara és Zenekara.
Zenés színház interjú

A férfivá válás küzdelmei – Bartus Berci a Hamupipőke Hercegéről

Bartus Berci a közelmúltban debütált élete első nagyszínházi főszerepében: a Hamupipőke című új bemutató Hercegeként lépett a közönség elé a Budapesti Operettszínházban. A fiatal művésszel célokról, mesterekről, szakmai tapasztalatszerzésről beszélgettünk.
Zenés színház lapszemle

Az opera akkor lesz a népé, ha valaki finanszírozza – Kovalik Balázs és Márton Dávid a műfaj helyzetéről

Hosszú beszélgetést közölt a Színház folyóirat két jelentős, külföldön működő magyar operarendezővel, Kovalik Balázzsal és Márton Dáviddal. A két művész körüljárta a műfaj népszerűségének, társadalmi helyzetének kérdéseit. Lapszemle.
Zenés színház ajánló

Éltek-e még régi lányok? – Cseh Tamás és Bereményi Géza dalaira épülő zenés esttel készül a Thália

Zenés produkcióval bővül a Thália Színház repertoárja 2025 januárjában: érkezik a Fehér Babák, egy élő zenekar által kísért színházi est Cseh Tamás zeneszerző és Bereményi Géza költő dalaival.