Zenés színház

„A Marica grófnőnek minden száma sláger”

Interjú Peter Edelmann művészeti vezetővel
2018.07.11. 13:40
Ajánlom
A Fertő-tó partján, Mörbischben láthatja a közönség Kálmán Imre örökzöld alkotását, a Marica grófnőt, amely zeneileg és látványosságában is lenyűgözőnek ígérkezik. A produkcióról a Seefestspiele Mörbisch művészeti vezetőjét, Peter Edelmannt kérdeztük.

Mesélne a Marica grófnő színpadra állításáról? Annyit tudni, hogy egy hatalmas hegedű lesz a színpadon.

A Fertő-tónál megrendezett Seefestspiele Mörbisch egy hatvanéves fesztivál, amely kezdetben jóval kisebb színpaddal rendelkezett, de ma már 6200 fő befogadására képes a nézőtere. Ez az első évem művészeti vezetőként, és szerettem volna egy olyan művet választani, amelyet kivételesen jól szolgál a helyszín. A Marica grófnő ilyen, hiszen a pusztában játszódik, ez pedig egy szabadtéri előadás lesz. Amikor a díszletről tárgyaltunk, közösen megnéztük a librettót. A történet középpontjában a hegedű áll, így egy hatalmas hegedűt helyeztünk a színpadra.

Ilyen méretű díszlettel még soha nem találkozhattak Mörbischben: 45 méter hosszú, 12 méter magas, a felszíne 300 négyzetméter.

11AufbauBuhenbildGraMa_SeefestspieleMorbisch-JerzyBin-133417.jpg

A Marica grófnő próbái Mörbischben (Fotó/Forrás: Jerzy Bin / Seefestspiele Mörbisch)

Tehát ez a hegedű a díszlet háttere?

Nem pontosan. Valami olyasmit szerettem volna, amely nem fedi fel magát rögtön. Az ideérkező nézők egyből láthatják majd a hatalmas hegedűt, de ez még meg is fog nyílni, és így fedjük fel a díszlet többi elemét. Szerencsések vagyunk, hogy ilyen koncepciónk lehet: ez a színpad a maga 3500 négyzetméterével a legnagyobb vízi színpad a világon.

A Marica grófnő a Monarchia egykori országainak kedvence, de hadd nevezzem elsősorban magyarnak. Hogy jelenik meg ez az előadásban?

Boldog vagyok, hogy Bodor Johannával dolgozhatunk.

Ő az autentikusság kulcsa, és nagyszerű koreográfiát készített. Már zajlottak jelmezes próbák, alig várom, hogy a közönség is lássa az előadást. A szöveg németül hangzik majd el, de lesznek részletek, amelyek magyarul szólalnak meg, többek között a Hej, cigány második versszaka. (Ez Guido Mancusi karmester ötlete volt.) Magyarországról, Csehországból, Szlovákiából is érkeznek hozzánk nézők, így feliratokra is szükség van, ezeket okostelefonon lehet majd követni.

JB-2018-05-27-00103CSeefestspieleMorbisch_JerzyBin-resize-133624.jpg

Peter Edelmann (Fotó/Forrás: Jerzy Bin / Seefestspiele Mörbisch)

Hogy kezeli a rendezés a történetet?

Én azt szeretem, ha az emberek követni tudják, értik a cselekményt. Klasszikus nagyoperettet rendezünk, de integráljuk a modern technikai vívmányokat is: az előadásban multimédiás vetítés is lesz, illetve a végén egy látványos tűzijáték. Szabadtéri előadásról lévén szó, annyi mindenre van lehetőségünk! A környéken jó hangulatú pubok, éttermek vannak, ez is hozzátartozik Mörbisch hangulatához, az előadás élményéhez.

És a zene?

Ebben az operettben minden egyes szám sláger. Olyan gazdag, hogy ma öt musicalt írnának az anyagából.

Igazi kihívás az énekeseknek, nem véletlenül kértem fel olyan művészeket, akik egyébként operával foglalkoznak.

14AufbauBuhenbildGraMa_SeefestspieleMorbisch-JerzyBin-133415.jpg

A Marica grófnő a Fertő-tó partján (Fotó/Forrás: Jerzy Bin / Seefestspiele Mörbisch)

Ha az operettre gondolok, egy olyan műfajt látok, amely olvasztótégelye a környező országoknak.

Pontosan, ahogy mondja. Játszanunk kell ezeket a műveket, mert itt készültek, itt mutatták be őket. Kötelességünk, végzetünk ez a műfaj. Az egész világon kedvelt kultúrcikk az operett, erre a harmincöt éves énekesi pályafutásom is bizonyíték. Az Egyesült Államoktól Koreáig azt tapasztaltam, hogy mindenütt van rá kereslet. Habár sokan hangoztatják, hogy az operett öregeknek való, és csupán a Monarchiába álmodik vissza, aki nézi, én úgy gondolom, ma is friss, ropogós: a szerelem, a féltékenység minden korban kérdés. Kálmán Imre zenéje rögtön rezonál az emberekben, ez egy mestermű ismérve. Mi szórakoztatni akarjuk a nézőinket, a lehető legmagasabb színvonalon.

Jegyvásárláshoz látogasson el az Eventim oldalára! Csoportos utazásra pedig az Escort Tourist oldalán jelentkezhet.

Bodor Johanna koreográfiájával kerül színpadra a Marica grófnő a Fertő-tónál

Kapcsolódó

Bodor Johanna koreográfiájával kerül színpadra a Marica grófnő a Fertő-tónál

2018 nyarán a Seefestspiele Mörbisch mutatja be Kálmán Imre remekművét a világ legnagyobb operettszínpadán.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Megértés és tolerancia a középpontban – évadot hirdetett a Fesztiválzenekar

Don Giovanni-minifesztivál, A kékszakállú herceg vára, Wagner, Mahler, Mozart, világhírű énekes szólisták és hegedűművészek sora várja a BFZ közönségét a 2025–26-os évadban.
Klasszikus

15 sor klasszikus: Tenor-Passió

A Fidelio 15 sor címmel futó rovatát azért indítottuk el, hogy szubjektív módon mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás Orosz Balázs énekművész diplomahangversenyéről szól. 15 sor klasszikus zene.
Színház

„Meghallja-e a színház a segélykiáltásokat?” – itt a színházi világnapi üzenet

„Működhet-e a színház a különbözőségek együttélésének műhelyeként vérző traumáink figyelembevétele nélkül?” – Theodórosz Terzopulosz görög rendező sorai a színházi világnap kapcsán.
Zenés színház

Operaversenyt hirdet a Magyar Állami Operaház

A Magyar Állami Operaház 2025-ben első alkalommal rendezi meg az Országos Operaversenyt, amely elsősorban a magyarországi és határon túli intézmények énekesnövendékeit célozza meg.
Színház

Kazári András: „Még nem találtunk föl a színháznál jobbat”

Kazári András már kamaszként közel került a színházhoz, rajong a szakmájáért a mai napig. Az Újszínház művészét legfrissebb bemutatójuk, A hóhér kötele kapcsán a szerep kihívásairól, egy mesekastélyszerű színházépületről és a TikTok-generációról kérdeztük.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Zenés színház ajánló

Egy történet, tizenhat variáció – különleges előadás a Pesti Vigadóban

Április 27-én a SZÓ • SZÍN • JÁTÉK sorozat következő előadásán az érdeklődők egy izgalmas, egyedülálló darabot láthatnak, Tóth Péter Stílusgyakorlatok című kabaré-operája új színeket és hangulatokat csempész a színházi élmények világába.
Zenés színház hír

Operaversenyt hirdet a Magyar Állami Operaház

A Magyar Állami Operaház 2025-ben első alkalommal rendezi meg az Országos Operaversenyt, amely elsősorban a magyarországi és határon túli intézmények énekesnövendékeit célozza meg.
Zenés színház gyász

Elhunyt Németh József operaénekes

A Liszt-díjas, érdemes művészt március 15-én, életének nyolcvanharmadik évében érte a halál. A Magyar Állami Operaház és a Szegedi Nemzeti Színház is megemlékezett a neves baritonról.
Zenés színház interjú

A maszk szabadsága – beszélgetés A cirkuszhercegnő három bonvivánjával

Hármas szereposztásban mutatta be februárban a Budapesti Operettszínház Kálmán Imre nagyoperettjét, a produkció legközelebb március végén lesz látható. Az előadásban a titokzatos artista, Mister X szerepét Sándor Péter, Laki Péter és Papp Balázs formálja meg.
Zenés színház interjú

„Benne van minden, ami egy nővel megtörténhet” – interjú David Yengibarian harmonikaművésszel

A Csokonai Nemzeti Színház Magyarországon elsőként mutatta be élőzenével, kőszínházi előadásként Astor Piazzolla María de Buenos Aires című tangóoperáját. A produkcióban fellép David Yengibarian örmény harmonikaművész, aki harminc éve él és alkot Magyarországon, és aki maga is Piazzolla szerelmese.