Zenés színház

A nép dívája: Renée Fleming 60 éves

2019.02.13. 17:25
Ajánlom
Születésnapot ünnepel Renée Fleming, akinek hangját az opera mellett filmekben is gyakran hallani, és nálunk is koncertezett már.

1959. február 14-én látta meg a napvilágot Indianában. Szülei zenetanárok, ő maga a New York-i Állami Egyetemen folytatott zenei tanulmányokat, miközben bárokban lépett fel egy dzsessztrióval. Fulbright-ösztöndíjjal Európában tanult mások mellett Elizabeth Schwarzkopftól, majd a legendás Juilliard Schoolban diplomázott énekesként. Első főszerepét 1986-ban a salzburgi színházban Mozart Szöktetés a szerájból című operájában kapta.

Renée Fleming

Renée Fleming (Fotó/Forrás: Andrew Eccles / Decca)

Két évvel később megnyerte a Metropolitan opera fiatal tehetségek számára kiírt versenyét, ezután a houstoni, a New York-i operaházban, majd a londoni Covent Garden színpadán is bemutatkozhatott, s megkapta a jelentős nemzetközi karrier küszöbén álló tehetségeknek odaítélt Richard Tucker-díjat. A cseh felmenőkkel rendelkező Fleming 1990-ben énekelte először a pályafutásán meghatározó fontosságú Dvořák-opera, a Ruszalka címszerepét.

Bár a Ruszalka nem tartozik a leggyakrabban játszott operák közé, ő számtalanszor lépett fel benne, s azt mondta: egyike annak a tíz szerepnek, amelyet akár személyesen neki írhattak volna.

A Met közönségét 1991-ben beugróként hódította meg a Figaro házassága grófnőjeként, ebben a szerepben debütált az év folyamán San Franciscóban, majd a bécsi operaházban (1993) és a glyndebourne-i fesztiválon (1994). 1993-ban a milánói Scalában Mozart Don Giovannijában Donna Elviraként, három évvel később a bayreuthi fesztiválon A nürnbergi mesterdalnokok Évájaként kápráztatta el hangjával a közönséget. Egyik leghíresebb szerepét, a tábornagynét Richard Strauss A rózsalovagjában mintegy hetvenszer énekelte, utoljára két éve.

A világ egyik legünnepeltebb dívája a leghíresebb operaházak és a legnagyobb fesztiválok visszatérő vendége. Saját bevallása szerint a nagy karmesterek közül sokat köszönhet Solti Györgynek, aki a legtehetségesebb szopránnak nevezte. „Ha hibáztam a ritmusban, a vállamat ütögetve terelt a helyes útra” – mesélte, hozzátéve, hogy Solti nyitotta ki előtte a világszínpadot. Az énekesnő kétszer járt Magyarországon: 2011-ben koncertprogrammal vett részt az Operaház Májusünnepén, 2017-ben ária- és dalestet adott az Erkel Színházban.

Octavian szerepében Elina Garanca, a tábornagyné Renée Fleming (a Metropolitan előadása)

Octavian szerepében Elina Garanca, a tábornagyné Renée Fleming (a Metropolitan előadása)

Több mint 50 operát felölelő széles repertoárja 300 év szerzőit foglalja magában, Händeltől Mozarton át a kortárs komponistákig, André Prévin például kifejezetten az ő hangjára és karakterére írta Tennessee Williams drámája alapján készült operája, A vágy villamosa Blanche szerepét.

A kritikusok kifinomult, senkihez sem hasonlítható hangját és egyedülálló stiláris sokoldalúságát ismerik el, kiemelve „hangi intelligenciáját” és „zenei gráciáját”. Koncertprogramja és repertoárja kiválasztásában maga dönt, s mivel a legkülönfélébb műfajokban nyújt kimagaslót a klasszikus zenétől a dzsesszen át a sanzonokig, a „nép dívájának” is szokták nevezni. Érdekesség, hogy a komolyzene előtt a dzsessz műfajában próbálta ki magát, s egyszer így fogalmazott: „a dzsesszben improvizálni kell, aprópénzre kell váltanod magad”, de a klasszikus zenét tartja kifinomultabbnak.

Dolgozott Elton Johnnal, Joan Baezzel, az izlandi énekesnő Björkkel, a többi közt előadta Leonard Cohen, Peter Gabriel és a Muse brit rockbanda dalait. Dark Hope című albumán rockzenét dolgozott fel érzelmes és könnyű hangvételben, Sophisticated Ladies című lemezén olyan "dzsesszdívákkal" énekelt, mint Cassandra Wilson, Diana Krall és Norah Jones. Hangja olyan filmekben hallható, mint A Gyűrűk Ura: A király visszatér, a Három óriásplakát Ebbing határában és A víz érintése.

Az opera- és koncertpódiumok mellett énekelt a 2006-os Nobel-békedíj átadáson, a 2008-as pekingi olimpiai játékokon, Barack Obama amerikai elnök beiktatásán, és a néhai cseh elnök, Václav Havel meghívására a bársonyos forradalom 20. évfordulóján rendezett prágai ünnepségen. Fellépett II. Erzsébet brit királynő uralkodásának gyémántjubileumán, s 2014-ben első operaénekesként ő adta elő az amerikai himnuszt a Super Bowlon.

A négyszeres Grammy-díjas énekesnő a Chicagói Lyric Opera és a Kennedy Center művészeti tanácsadója. Művészete elismeréseként megkapta a francia Becsületrendet, a Polar-díjat, és 2008-ban az ő gálaelőadásával kezdődött a New York-i Metropolitan opera szezonja, háziasszonyként is nagy szerepet vállal a Met Magyarországon is látható élő operaközvetítéseiben. 2012-ben megkapta a Fulbright életműdíjat, Németországban az év énekesnőjének járó Echo Klassik-díjat és a Nemzeti Művészeti Érdemérmet, a legmagasabb amerikai művészeti kitüntetést. 2013-ban bekerült a Gramophone Hírességek Csarnokába. A sokoldalú énekesnőt egy Broadway-musicalben nyújtott alakításáért a színházi Oscarnak nevezett Tony-díjra is jelölték. Tavaly szeptemberben az ír gyökerekkel rendelkező John McCain amerikai szenátor temetésén az elhunyt kérésére a Danny Boy című ír dalt énekelte.

Fleming híres eleganciájáról, érzékeny a társadalmi problémák iránt, s a fiatalok képzése a szívügye. Daniel Boulud sztárséf desszertet alkotott a tiszteletére La Diva Renée néven, saját parfümmárkája (La Voce) van, s tavaly óta nevét aszteroida is őrzi. Magyarul is megjelent A belső hang című könyve.

Az MTVA Sajtóadatbankjának portréja.

Nem csak a fiatal nők élvezhetik a szexet

Kapcsolódó

Nem csak a fiatal nők élvezhetik a szexet

Nem kell már szerényen és örömtelenül élni egy nőnek, ha nem fiatal, és nem igaz, hogy nehezebb szerető partnert találnia. Richard Strauss operája viszont hazudik a kérdésben.

Mindenki nyugodjon le, Renée Fleming folytatja!

Mindenki nyugodjon le, Renée Fleming folytatja!

Április 5-én megjelent egy hosszú-hosszú cikk a New York Timesban, amely nyugdíjba küldte Fleminget, az énekesnő telefonon cáfolta meg a híreszteléseket.

Szobakoncert szimfonikus zenekarral

Szobakoncert szimfonikus zenekarral

Renée Fleming hamarosan visszavonul a színpadtól, legújabb, Distant Light című lemezén ennek megfelelően otthonos környezetbe hív. Egy nyári veranda, háztető a csillagos ég alatt – itt szólalnak meg ezek a dalok.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Újabb nyolc lábnyomot helyeztek el a Halhatatlanok sétányán

Az idei évben újabb nyolc taggal bővült a Halhatatlanok Társulata. Az új Örökös Tagok lábnyomát szeptember 23-án helyezték el a Nagymező utca Operettszínház előtti részén, a Halhatatlanok sétányán.
Színház

„Amire visszanézek, az az életem” – Csomós Mari 80 éves

Ma ünnepli 80. születésnapját Csomós Mari színművész, Kossuth- és Prima Primissima díjas érdemes művész, a Nemzet Színésze, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja, aki nem szívesen ad interjút. Egyik ilyen ritka alkalomból megjelent beszélgetéséből szemezgettünk.
Vizuál

A legjobb film díját nyerte A játszma a pármai filmfesztiválon

Fazakas Tamás rendező személyesen vette át a Violetta d’Argento díjat. A zsűri indoklásában a rendezés és a színészi alakítások mellett a zenei megoldásokat is kiemelte. 
Klasszikus

Tíz Kurtág György-mű, amit mindenképp ismerned kell

A Samuel Beckett drámája nyomán született Fin de partie várva várt magyarországi premierje mellé most ajánlunk tíz másik Kurtág-művet is, melyek némi betekintést nyújtanak a kortárs magyar zene legendájának munkásságába.
Plusz

Ma indul a Múzeumok Őszi Fesztiválja

Az országos rendezvénysorozat idei koncepciója a tudomány és a technológia témaköreihez kapcsolódik. Másfél hónapon keresztül közel 130 múzeum részvételével több mint 700-féle program csalogat múzeumi látogatásra.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Zenés színház ajánló

A kard vagy a toll szolgálja jobban a hazát? – Koncerthangulatú előadáson elevenedik meg Petőfi Sándor és Szendrey Júlia élete

A szabadakarat>>>> című pop-up produkció alkotói arra tesznek kísérletet, hogy kiterjesszék a magyar zenés színház műfaji kereteit.
Zenés színház gyász

Elhunyt Stephen Gould

A világhírű hőstenor néhány hete jelentette be, hogy gyógyíthatatlan betegsége miatt visszavonul a színpadtól. Halálát a Bayreuthi Ünnepi Játékok tette közzé.
Zenés színház hír

Kínában is látható Mundruczó Kornél Lohengrin-rendezése

A Bajor Állami Operaházban bemutatott produkció két este kerül színre a Sanghaji Operában. A darab főszerepeiben neves Wagner-énekesek működnek közre.
Zenés színház ajánló

Októberben folytatódnak a Metropolitan-közvetítések az Urániában

Kilenc opera, klasszikus és kortárs művek is szerepelnek az Metropolitan Opera közvetítései között, amelyek idén is megtekinthetők az Uránia Nemzeti Filmszínházban.
Zenés színház hír

Dubajban vendégszerepel a Magyar Állami Operaház

A hét előadásos, kétprodukciós, összesen 244 művészt és munkatársat megmozgató túra az intézmény egy évtizedes közel-keleti jelenlétének eddigi legnagyszabásúbb bemutatkozása.