Zenés színház

A nép dívája: Renée Fleming 60 éves

2019.02.13. 17:25
Ajánlom
Születésnapot ünnepel Renée Fleming, akinek hangját az opera mellett filmekben is gyakran hallani, és nálunk is koncertezett már.

1959. február 14-én látta meg a napvilágot Indianában. Szülei zenetanárok, ő maga a New York-i Állami Egyetemen folytatott zenei tanulmányokat, miközben bárokban lépett fel egy dzsessztrióval. Fulbright-ösztöndíjjal Európában tanult mások mellett Elizabeth Schwarzkopftól, majd a legendás Juilliard Schoolban diplomázott énekesként. Első főszerepét 1986-ban a salzburgi színházban Mozart Szöktetés a szerájból című operájában kapta.

Renée Fleming

Renée Fleming (Fotó/Forrás: Andrew Eccles / Decca)

Két évvel később megnyerte a Metropolitan opera fiatal tehetségek számára kiírt versenyét, ezután a houstoni, a New York-i operaházban, majd a londoni Covent Garden színpadán is bemutatkozhatott, s megkapta a jelentős nemzetközi karrier küszöbén álló tehetségeknek odaítélt Richard Tucker-díjat. A cseh felmenőkkel rendelkező Fleming 1990-ben énekelte először a pályafutásán meghatározó fontosságú Dvořák-opera, a Ruszalka címszerepét.

Bár a Ruszalka nem tartozik a leggyakrabban játszott operák közé, ő számtalanszor lépett fel benne, s azt mondta: egyike annak a tíz szerepnek, amelyet akár személyesen neki írhattak volna.

A Met közönségét 1991-ben beugróként hódította meg a Figaro házassága grófnőjeként, ebben a szerepben debütált az év folyamán San Franciscóban, majd a bécsi operaházban (1993) és a glyndebourne-i fesztiválon (1994). 1993-ban a milánói Scalában Mozart Don Giovannijában Donna Elviraként, három évvel később a bayreuthi fesztiválon A nürnbergi mesterdalnokok Évájaként kápráztatta el hangjával a közönséget. Egyik leghíresebb szerepét, a tábornagynét Richard Strauss A rózsalovagjában mintegy hetvenszer énekelte, utoljára két éve.

A világ egyik legünnepeltebb dívája a leghíresebb operaházak és a legnagyobb fesztiválok visszatérő vendége. Saját bevallása szerint a nagy karmesterek közül sokat köszönhet Solti Györgynek, aki a legtehetségesebb szopránnak nevezte. „Ha hibáztam a ritmusban, a vállamat ütögetve terelt a helyes útra” – mesélte, hozzátéve, hogy Solti nyitotta ki előtte a világszínpadot. Az énekesnő kétszer járt Magyarországon: 2011-ben koncertprogrammal vett részt az Operaház Májusünnepén, 2017-ben ária- és dalestet adott az Erkel Színházban.

Octavian szerepében Elina Garanca, a tábornagyné Renée Fleming (a Metropolitan előadása)

Octavian szerepében Elina Garanca, a tábornagyné Renée Fleming (a Metropolitan előadása)

Több mint 50 operát felölelő széles repertoárja 300 év szerzőit foglalja magában, Händeltől Mozarton át a kortárs komponistákig, André Prévin például kifejezetten az ő hangjára és karakterére írta Tennessee Williams drámája alapján készült operája, A vágy villamosa Blanche szerepét.

A kritikusok kifinomult, senkihez sem hasonlítható hangját és egyedülálló stiláris sokoldalúságát ismerik el, kiemelve „hangi intelligenciáját” és „zenei gráciáját”. Koncertprogramja és repertoárja kiválasztásában maga dönt, s mivel a legkülönfélébb műfajokban nyújt kimagaslót a klasszikus zenétől a dzsesszen át a sanzonokig, a „nép dívájának” is szokták nevezni. Érdekesség, hogy a komolyzene előtt a dzsessz műfajában próbálta ki magát, s egyszer így fogalmazott: „a dzsesszben improvizálni kell, aprópénzre kell váltanod magad”, de a klasszikus zenét tartja kifinomultabbnak.

Dolgozott Elton Johnnal, Joan Baezzel, az izlandi énekesnő Björkkel, a többi közt előadta Leonard Cohen, Peter Gabriel és a Muse brit rockbanda dalait. Dark Hope című albumán rockzenét dolgozott fel érzelmes és könnyű hangvételben, Sophisticated Ladies című lemezén olyan "dzsesszdívákkal" énekelt, mint Cassandra Wilson, Diana Krall és Norah Jones. Hangja olyan filmekben hallható, mint A Gyűrűk Ura: A király visszatér, a Három óriásplakát Ebbing határában és A víz érintése.

Az opera- és koncertpódiumok mellett énekelt a 2006-os Nobel-békedíj átadáson, a 2008-as pekingi olimpiai játékokon, Barack Obama amerikai elnök beiktatásán, és a néhai cseh elnök, Václav Havel meghívására a bársonyos forradalom 20. évfordulóján rendezett prágai ünnepségen. Fellépett II. Erzsébet brit királynő uralkodásának gyémántjubileumán, s 2014-ben első operaénekesként ő adta elő az amerikai himnuszt a Super Bowlon.

A négyszeres Grammy-díjas énekesnő a Chicagói Lyric Opera és a Kennedy Center művészeti tanácsadója. Művészete elismeréseként megkapta a francia Becsületrendet, a Polar-díjat, és 2008-ban az ő gálaelőadásával kezdődött a New York-i Metropolitan opera szezonja, háziasszonyként is nagy szerepet vállal a Met Magyarországon is látható élő operaközvetítéseiben. 2012-ben megkapta a Fulbright életműdíjat, Németországban az év énekesnőjének járó Echo Klassik-díjat és a Nemzeti Művészeti Érdemérmet, a legmagasabb amerikai művészeti kitüntetést. 2013-ban bekerült a Gramophone Hírességek Csarnokába. A sokoldalú énekesnőt egy Broadway-musicalben nyújtott alakításáért a színházi Oscarnak nevezett Tony-díjra is jelölték. Tavaly szeptemberben az ír gyökerekkel rendelkező John McCain amerikai szenátor temetésén az elhunyt kérésére a Danny Boy című ír dalt énekelte.

Fleming híres eleganciájáról, érzékeny a társadalmi problémák iránt, s a fiatalok képzése a szívügye. Daniel Boulud sztárséf desszertet alkotott a tiszteletére La Diva Renée néven, saját parfümmárkája (La Voce) van, s tavaly óta nevét aszteroida is őrzi. Magyarul is megjelent A belső hang című könyve.

Az MTVA Sajtóadatbankjának portréja.

Nem csak a fiatal nők élvezhetik a szexet

Kapcsolódó

Nem csak a fiatal nők élvezhetik a szexet

Nem kell már szerényen és örömtelenül élni egy nőnek, ha nem fiatal, és nem igaz, hogy nehezebb szerető partnert találnia. Richard Strauss operája viszont hazudik a kérdésben.

Mindenki nyugodjon le, Renée Fleming folytatja!

Mindenki nyugodjon le, Renée Fleming folytatja!

Április 5-én megjelent egy hosszú-hosszú cikk a New York Timesban, amely nyugdíjba küldte Fleminget, az énekesnő telefonon cáfolta meg a híreszteléseket.

Szobakoncert szimfonikus zenekarral

Szobakoncert szimfonikus zenekarral

Renée Fleming hamarosan visszavonul a színpadtól, legújabb, Distant Light című lemezén ennek megfelelően otthonos környezetbe hív. Egy nyári veranda, háztető a csillagos ég alatt – itt szólalnak meg ezek a dalok.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Így újult meg a Magyar Színház

Új néven, új arculattal folytatja a munkát az erzsébetvárosi teátrum, amely infrastrukturális és művészi átalakulást tűzött ki céljául. Az épület egy innovatív, fenntarthatósági koncepció jegyében újul meg. Cikkünkben galéria is található.
Színház

Ismét meghirdették a független előadóművészeket támogató Staféta pályázatot

Október 31-ig lehet jelentkezni a főváros által meghirdetett pályázatra, amely az önálló munkásságuk elején járó előadó-művészek és előadó-művészeti formációk vezetői számára biztosít további megmutatkozási lehetőséget és anyagi forrást.
Plusz

Izgalmas kapcsolódások, inspiráló újdonságok és közönségkedvencek várnak októberben a MOMkultban

Oscar-díjas filmek betétdalai nagyzenekarral, Budapestről szóló utcadalok, Bach és magyar népzene táncházban a Danubia Zenekar és Pál István Szalonna és bandája összefogásával – mutatjuk, milyen koncertek közül válogathatunk októberben a MOMkult műsorán.
Vizuál

„A mozgókép megőriz egy sajátos energiamintázatot” – Enyedi Ildikó laudációja Wim Wenders FIAF-díjához

Wim Wenders a Budapesti Klasszikus Film Maraton díszvendégeként vehette át az Uránia Nemzeti Filmszínházban a Filmarchívumok Nemzetközi Szövetségének (FIAF) díját. Az eseményen Enyedi Ildikó méltatta a díjazottat, laudációját a Fidelio felületén olvashatják először.
Vizuál

Amszterdamban és Tallinnban kezdi nemzetközi fesztiválkörútját Lakos Nóra új filmje

Először versenyez magyar családi film A-kategóriás fesztiválon: Lakos Nóra Véletlenül írtam egy könyvet című alkotását ugyanis beválogatták a rangos Tallinn Black Nights Nemzetközi Filmfesztivál ifjúsági versenyprogramjába.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Zenés színház ajánló

Sztárénekeseket hoz Budapestre a húszéves Georg Solti Akadémia

Az elismert olaszországi bel canto nyári akadémia jelentős nemzetközi karriert építő egykori növendékei közül Aigul Akhmetshina, Freddie De Tommaso, Hera Hyesang Park és Paul Grant lép fel október 20-án a Magyar Állami Operaházban.
Zenés színház hír

A Valuska lett az International Opera Awards legjobb ősbemutatója

Tíz előadás közül a legjobb ősbemutatónak választották a rangos International Opera Awardson Eötvös Péter utolsó operájának premierjét, a Magyar Állami Operaház Valuska-produkcióját.
Zenés színház interjú

Vágó Zsuzsi: „Az egész nézőteret be kell kebeleznem”

Vágó Zsuzsi eljátszotta a musicalirodalom legnagyobb hősnőit, köztük Júliát és Scarlett O’Harát, a Miss Saigon Kimjét, az Abigél Vitay Georgináját és a Rebecca Énjét. Ikerlányai születése után idén tavasszal, a Carmen Jósnőjeként tért vissza a Budapesti Operettszínházba.
Zenés színház hír

Öt fiatal művésszel elindult a Marton Éva Nemzetközi OperaStúdió

Négy magyar és egy osztrák énekes részvételével megkezdte első félévét a Magyar Állami Operaház kétéves szakmai továbbképzése, amelynek fővédnöki tisztségét a világhírű drámai szoprán látja el.
Zenés színház ajánló

Történelmi csúcstalálkozó operaszínpadon – közeleg a Nixon Kínában bemutatója

Több helyszínen játszódó, musical- és balettelemeket is felvonultató operashowban, Szemerédy Károly és Kolonits Klára, valamint Nyári Zoltán és Rácz Rita főszereplésével mutatja be a John Adams Nixon Kínában című operáját szeptember 22-én a Magyar Állami Operaház Eiffel Műhelyháza.