Zenés színház

A vezetőséget hibáztatja a Met zenekara

2014.07.28. 17:00
Ajánlom
Saját tervet terjesztett Peter Gelb vezérigazgató elé a New York-i Metropolitan Opera zenekara, amely hosszú hónapok után először ült tárgyalóasztalhoz a nagyhírű operaház vezetésével, miután az elbocsátásokat helyezett kilátásba. A zenekar Peter Gelbet hibáztatja a Met rossz eredményeiért.

A zenekar, amely ellenzi a vezérigazgató által ismertetett bér-és juttatáscsökkentést, elemezve 8 évad 54 produkciójáról megjelent kritikusi véleményeket 84 oldalas javaslattervezetében grafikákkal és statisztikákkal kimutatta, hogy az operaelőadások jegybevételei Gelb vezetése alatt estek vissza 79,2 százalékról 72 százalékra. "A Met zenekarának tagjai részletesen bemutatták a vezetés hibáit és Peter Gelb vezérigazgató művészi víziójának hiányát" - idézte a New York Times a zenészeket tömörítő szakszervezet közleményét.

A zenészek hiszik, hogy a Met dollármilliókat takaríthatott volna meg, ha az elmúlt évadokban kevesebb darabot állított volna színpadra, kevesebb hosszú operát mutatott volna be, ami túlórákat eredményezett, kevesebb próbákat tartott volna és csökkentette volna a jegyárakat. Grafikonon mutatták be, hogy a Met árbevételeinek csökkenése egybeesett a jegyárak néhány évvel ezelőtti jelentős növelésével.

A közleményre a Met vezetése közleménnyel válaszolt, amelyben a zenekar szemére veti, hogy a szakszervezet javaslatai "mindenre kiterjedtek, csak arra nem, hogyan lehetne a Met alapvető gazdasági problémáit megoldani". A jegy árának csökkentése még kevesebb bevételt eredményezett volna, a kevesebb előadás az intézmény művészi misszióját, imázsát sértette volna", a kevesebb próba pedig aláásta volna az előadások minőségét - vágott vissza a Met vezetése.

Peter Gelb a múlt héten a munkarend és a juttatások megváltoztatására tett javaslatot, ami 16-17 százalékkal csökkenthetné a munkáltató költségeit. Évtizedek óta először kért engedményeket szakszervezeti tag alkalmazottaitól az intézmény, amely évek óta a jegyeladások visszaesésével, pénzügyileg kimerült alapítvánnyal és a növekvő költségek fedezésére nem hajlandó donorokkal szembesül.

A világ legnevesebb operaházának költségvetése 326,2 millió dollár volt 2013-ban. Ez jóval nagyobb, mint a párizsi Garnier Operáé (262 millió dollár), a londoni Covent Gardené (194 millió dollár) vagy a milánói Scalaé (158 millió dollár).

A szakszervezetek azzal érvelnek, hogy Gelb javaslatai jóval mélyebbre vágnak, mint ahogy azt az intézmény állítja, és az alkalmazottakat büntetik, akik nem a probléma okozói. A Met vezetése abban reménykedik, hogy a július 31-i határidőig sikerül a szakszervezetekkel megállapodni az új szerződésekről.

Ha eredménytelenek lennének a tárgyalások a társulat tagjait képviselő 16 szakszervezettel, énekesek, zenészek és a színpadi kellékesek elbocsátását helyezte kilátásba az operaház vezetése augusztus elsejétől. Több mint 30 év után az első munkabeszüntetésre is sor kerülhet az intézményben, ami az évadnyitást fenyegeti.

   

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Elhunyt Tresz Zsuzsanna Jászai Mari-díjas díszlet- és jelmeztervező

„Egyedi látásmódja, kreativitása, kitartó, mindig a tökéletes megoldásra törekvése és szakmai alázata példaértékű volt” – írja a vasárnap eltávozott alkotóról a Pécsi Nemzeti Színház.
Vizuál

Lakos Nóra: „Nekem rengeteget segített az írás kamaszként”

„Még egy szerető családban is érezheted magad egyedül, amikor kamasz vagy” – fogalmazott lapunknak Lakos Nóra, akivel legújabb filmje, a Véletlenül írtam egy könyvet kapcsán ültünk le beszélgetni.
Színház

Index: Májusban feljelentést tettek a Pesti Magyar Színház ügyében

A hírportál cikkéből kiderül: számos szabálytalanságot tárt fel egy vizsgálat, amely nyomán feljelentést tettek a Pesti Magyar Színház belső működésével kapcsolatban. A kérdéses időszakban Zalán János vezette a teátrumot.
Vizuál

Közzétették a 44. Magyar Filmszemle zsűrijének névsorát

A Magyar Filmművészek Szövetsége és a Budapest Film együttműködésében február 3–9. között a budapesti Corvin moziban rendezik meg a 44. Magyar Filmszemlét.
Klasszikus

Jubileumi évaddal érkezik a Virtuózok

Az évad különlegességét nemcsak az évforduló és az izgalmas újdonságok adják, hanem a határon túli magyar tehetségek felkutatására helyezett kiemelt figyelem is, amely tovább erősíti a nemzeti és nemzetközi összefogást.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Zenés színház kritika

Kortárs opera molnári receptre

Mit tesz egy vezető színész, ha revolverrel üldözik, ráadásul jogosan? A kulisszák mögé visz Molnár Ferenc egyfelvonásosa, az Előjáték Lear királyhoz, amely kortárs operaként éledt újjá Kecskeméten.
Zenés színház ajánló

Miskolcon mutatják be Cser Ádám új operáját

Az Atelier című egyfelvonásos Ruggero Leoncavallo Bajazzók című művével egy este látható. Az ősbemutatóra január 24-én kerül sor, a produkció rendezője Szabó Máté.
Zenés színház beszámoló

Az utolsó opera – Eötvös Péterről szóló dokumentumfilmet mutattak be

Bár Kalmár András rendező eredetileg úgy tervezte, hogy a komponista első magyar nyelvű operájának létrejöttét mutatja be a filmjében, a sors tragikus fordulattal tette még jelentőségteljesebbé az ő és stábjának munkáját.
Zenés színház gyász

Elhunyt Otto Schenk rendező

A neves osztrák művészt, minden idők egyik legnépszerűbb operarendezőjét, számos legendás produkció alkotóját január 9-én, kilencvennégy éves korában érte a halál.
Zenés színház kritika

Egy különös éjszaka Kafka úr társaságában

Miközben visszatérő panasz, hogy a 20. századi zene nem elég közönségbarát, meglepő, hogy az operaházak alig játsszák Gottfried von Einem darabjait. Kafka nyomán alkotott, izgalmas operáját a bécsi MusikTheater an der Wien mutatta be decemberben.