Zenés színház

Akinek a kezei közt dallá vált a vers: Egressy Béni

2022.04.21. 15:45
Ajánlom
Egressy Béni páratlan életművet hagyott hátra, pedig mindössze 37 év adatott neki. Ráadásul a zeneszerző, színműíró, fordító maga is gyakran állt színpadra: karvezetőként és színészként is ismerhette a közönség „a magyar nóta atyját”.

Egressy Béni Galambos Benjámin néven született 1914. április 21-én született egy református lelkipásztor gyermekeként. Az apa korai halála miatt édesanyja, Juhász Julianna egyedül nevelte hat fiát, és anyagi helyzetük miatt Béninek abba kellett hagynia tanulmányait.

A fiú azonban nem szakadt el teljesen a tanulástól, Mezőcsáton iskolamesterséget vállalt, ekkori zsoltártanulmányai pedig későbbi munkáiban is visszaköszönnek. Színészi ambíciói már 1830-ban megmutatkoztak, miután látta bátyját, Egressy Gábort a kassai színtársulatban játszani. 1834-ben már ő is Kassán, illetve Kolozsváron lépett fel.

A társulatban töltött évek alatt megtanult franciául, olaszul és németül, mellette folyamatosan képezte magát, hogy művelt színésszé és tenorrá váljon.

Budára kerülve azonban nem kapott elég lehetőséget, így Olaszországba ment, hogy énekelni tanuljon.

1843-ban tért vissza és a Nemzeti Színház karénekesként szerződtette. Ekkor Egressyt már a zeneszerzés is foglalkoztatta, elsőként zenésítette meg Petőfi Sándor verseit, 1848. március 15-én a Nemzeti dal is az ő feldolgozásában hangzott el.

Ezzel, valamint a Szózat megzenésítésével akkora hírnévre tett szert, hogy hamarosan a magyar nóta atyjaként kezdték emlegetni.

Pedig a Szózat megírására kiírt pályázat elbírálói az eredményhirdetésig nem is tudták, hogy ki lapul a „Ki mer, nyer” jelige alatt. A művet 1843. május 10-én mutatták be a Nemzeti Színházban, a korabeli kritikát azt írták róla, hogy „annyiban sokkal jobb, mivel népiesb jellemen alapszik ... és az összetűzdelt népdali reminiscentiáji miatt olly népies szellemű, hogy zajosan ismételtetett.”

Ettől kezdve munkásságára nagyobb figyelem irányult, műveit előszeretettel alkalmazták színpadra. Egressy írta a Bátori Mária és az 1844-es Hunyadi László című opera szövegkönyvét, a darabok zeneszerzője Erkel Ferenc volt. Katona József Bánk bánjának átdolgozását nem sokkal halála előtt adta át szerzőtársának, bemutatóját már nem élte meg: csak halála után 10 évvel, 1861-ben állították színre.

Egressy részt vett az 1848-49-es szabadságharcban, ahol főhadnagyi rangig jutott. Kápolnánál azonban megsérült, attól kezdve Klapka zenekari igazgatójaként dolgozott Komáromban, itt írta a Klapka-indulót. A szabadságharc leverése után a tábornok menlevelével szabadult és visszatért a színjátszáshoz.

1851-ben tüdőbetegsége elhatalmasodott rajta, és július 17-én elhunyt.

47 zeneművet hagyott hátra – ezek közül 35 jelent meg nyomtatásban –, ezenfelül több mint 50 színdarabot és 19 operaszöveget jegyez.

Fejléckép: Egressyí Béni (forrás: Wikipédia)

Ő volt Petőfi verseinek első megzenésítője

Kapcsolódó

Ő volt Petőfi verseinek első megzenésítője

Egressy Béniről van szó, aki rövidre szabott élete ellenére is igen gazdag életművet hagyott hátra. A Nemzeti dal az ő feldolgozásában hangzott el 1848. március 15-én.

„Hazádnak rendületlenül” – 175 éve énekelték először a Szózatot

„Hazádnak rendületlenül” – 175 éve énekelték először a Szózatot

Százhetvenöt éve, 1843. május 10-én énekelték először a nyilvánosság előtt, a pesti Nemzeti Színházban Vörösmarty Mihály Szózat című költeményét Egressy Béni megzenésítésében.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Elhunyt Ferenc pápa

A római katolikus egyház első latin-amerikai vezetőjét 88 éves korában, húsvéthétfőn, április 21-én reggel 7 óra 35 perckor érte a halál.
Színház

Még háromszor látható A vágy villamosa Budaörsön

Blanche DuBois még három alkalommal kér bebocsátást a húga, Stella otthonába és életébe a Budaörsi Latinovits Színházban. Tennessee Williams klasszikusa, az Ördög Tamás által rendezett A vágy villamosa – amit a 2024. februári bemutató óta közel háromezren láttak – május 30-án búcsúzik Budaörstől.
Könyv

„A humor és a mosoly a létezés kovásza” – olvasson bele Ferenc pápa közelmúltban megjelent memoárjába!

Februárban jelent meg magyarul Remény című önéletrajza, az első memoár, amelyet hivatalban lévő pápa adott közre. A közelmúltban elhunyt egyházfő exkluzív fényképekkel színesített könyvében elmeséli családja és saját életútját, valamint reflektál korunk legégetőbb társadalmi kérdéseire is.
Vizuál

David Lynch, Stanley Kubrick és Mijazaki Hajao filmjei is szerepelnek az Artmozik éjszakáján

Mindössze két mozijegy áráért hetven film közül válogathatunk az egész éjszakán át tartó Artmozik éjszakáján, amely során az elmúlt év legkiválóbb darabjait láthatja a közönség a fővárosi művészmozikban. A programban klasszikus alkotások is szerepelnek. 
Vizuál

15 sor film: Csongor és Tünde

A Fidelio 15 sor-rovatát azért hoztuk létre, hogy mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás a Csongor és Tünde animációs filmről szól. 15 sor film.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Zenés színház ajánló

Látványos koncerttel mutatkozik be az Erkel Színház

Az újonnan alakult intézmény hagyományos sajtótájékoztató helyett látványos eseménnyel ismerteti meg közönségével a 2025/26-os évad részleteit. A színház hivatalosan is bejelentette az első öt művészt, akik már május 2-án is színpadra lépnek.
Zenés színház ajánló

Folytatódik Rozsda lovag története a Budapesti Operettszínházban

Javában zajlanak Jörg Hilbert–Felix Janosa Rozsda lovag és a kísértet című családi musicaljének próbái a Budapesti Operettszínházban. A május 18-án vasárnap 11 órától látható előadás Bozsik Yvette Kossuth-díjas színházi alkotó rendezésében kerül színre.
Zenés színház kritika

15 sor klasszikus: Armida

„Bár nem minden drágakő ragyog azonnal teljes pompájában még csiszolatlanul és földdel borítva, izgalmas feladat idejekorán felfedezni a legértékesebbeket.” A következő rövid írás a Zeneakadémia és a Hanns Eisler Zeneművészeti Főiskola növendékeinek közös előadásáról szól. 15 sor klasszikus.
Zenés színház ajánló

Ősbemutatóval búcsúzik az Operabeavató

A tizenhét éve tartó sorozat utolsó részében láthatják az érdeklődők 7 és fél halál címmel azt az új vígoperát, amelynek létrejöttében a közönség is részt vett. A premier előtt a szervezők két különleges eseményt is szerveznek támogatóik számára.
Zenés színház hír

Ralph Fiennes első operarendezésére készül

A világhírű színművész Csajkovszkij Anyeginjét állítja színre a Párizsi Nemzeti Operában, az előadás 2026 januárjában és februárban lesz látható a Palais Garnier-ben.