Zenés színház

Akit a hivatásszeretet éltet – 10 érdekesség Lehoczky Zsuzsáról

2021.09.27. 12:35
Ajánlom
Idén júliusban ünnepelte 85. születésnapját Lehoczky Zsuzsa. A Nemzet Színésze, Kossuth- és kétszeres Jászai Mari-díjas színművész, a Budapesti Operettszínház örökös tagja hét évtizedes pályafutása alatt szinte minden fontosabb szubrett-szerepet eljátszott, neve összeforrt az operettjátszás nagy korszakával és a magyar musical születésével. Szeptember 27-én jubileumi gálát rendeznek a tiszteletére a Budapesti Operettszínházban, ahol pályatársai, barátai köszöntik.

Összegyűjtöttük a kivételes karrier néhány meghatározó momentumát.

1. Lehoczky Zsuzsa ötéves korától színésznőnek készült, azonban a család a II. világháború után nehéz anyagi helyzetbe került, nem volt pénzük különórákra. Édesanyja mégis összegyűjtött annyit, hogy a kislányt taníttassa, és minden héten kétszer német órákra járhasson. Ő azonban titokban ének- és táncórákat vett helyette.

2. Pályáját szülővárosában, Szegeden kezdte gyerekszínészként, majd az 1956/57-es évadra Kaposvárra szerződött. Az ’56-os forradalom elől menekülve azonban úgy döntött, hogy hazatér: Pesten keresztül, tejeskocsin ülve jutott vissza Szegedre.

3. Volt férjével, gyermeke apjával egy külföldi útján találkozott. Helsinkiben, a Világifjúsági Találkozón Tichy Lajos a női folyosó orvosi szobájában lábadozott, és amikor Lehoczky Zsuzsa, akit Rátonyi Róbert partnereként delegáltak az eseményre, elhaladt az ajtó előtt, a labdarúgó kiszólt és kért egy narancsot. A találkozásból szerelem lett, 1966-ban házasodtak össze.

Összeállítás a My Fair Ladyből:

4. Ikonikus szerepét, a My Fair Lady Elizáját csak nagy nehézségek árán tanulta meg. A szubrett-szerepek után ugyanis a musical mind énektechnikailag, mind színészileg kihívást jelentett a színésznőnek. Ráadásul

a darab első felében akcentussal kellett beszélnie, amit ő „szögedies” tájszólással oldott meg. Az „őzésről” végül Németh Antal szoktatta le.

5. A My Fair Lady 100. előadásán derült ki a nyilvánosság számára, hogy várandós. Lehoczky Zsuzsa szerette volna minél tovább titokban tartani, hogy gyermeket vár, azonban a jubileumi előadáson 100 szál vörös rózsát kapott, és amikor átölelte a csokrot, a virágok illatától rosszul lett. Eldobta a csokrot és kirohant a folyosóra. Az eset után kénytelen volt elmondani, hogy terhes.

Lehoczky Zsuzsa a Mágnás Miskában

Lehoczky Zsuzsa a Mágnás Miskában (Fotó/Forrás: Budapesti Operettszínház)

6. Bár a mai napig a színpad élteti, úgy érzi, hogy hét évtizedes pályafutása alatt mindent elért színésznőként, és befejezettnek tekinti a pályáját.

7. Filmszerepek is megtalálták, ám soha nem lett filmszínész. Várkonyi Zoltán filmjében, a Fotó Háberben le kellett volna vetkőznie derékig, de ő ezt visszautasította. Várkonyi emiatt annyira megharagudott rá, hogy az eset Lehoczki filmes karrierjének végét jelentette. Tévéfilmekben viszont sokat játszott.

8. Egy fogadáson tudta meg, hogy neki ítélték a Kossuth-díjat. Szinetár Miklós, a döntőbizottság egyik tagja az eseményen elhaladt mellette, odaszólt neki, hogy „megkaptad” és ment tovább.

9. Ő az első zenés színházi alkotó, aki birtokolhatja a Nemzet Színésze címet.

A sors furcsa fintora, hogy egy nappal később a tűzoltóknak kellett kiszabadítaniuk a liftből. Lehoczky ugyanis két emelet között ragadt egy interjúra igyekezve. A művésznő igyekezett humorral elütni az ijedtséget, és az eset után örömmel fotózkodott az őt kimentő tűzoltókkal.

10. Előfordul, hogy az előadások előtt beül a félig megvilágított üres nézőtérre, és azokra a kollégáira gondol, akik már nincsenek köztünk – például Feleki Kamillra, Latabár Kálmánra, Németh Marikára, Petress Zsuzsára vagy épp Rátonyi Róbertre, akik felkarolták és segítették.

Fejléckép: Lehoczky Zsuzsa (fotó: Kállai-Tóth Anett / Budapesti Operettszínház)

„Engedjék meg, hogy elmenjek szabadon” – Utoljára lépett színpadra Lehoczky Zsuzsa

Kapcsolódó

„Engedjék meg, hogy elmenjek szabadon” – Utoljára lépett színpadra Lehoczky Zsuzsa

Szeptember 27-én, egy tiszteletére tartott gálán láthatták a nézők utoljára színpadon Lehoczky Zsuzsát, a Nemzet Színésze címmel kitüntetett, Kossuth- és kétszeres Jászai Mari-díjas színművészt.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Schiff András nem lép fel többé az Egyesült Államokban

A világhírű zongoraművész, aki korábban már Magyarországgal és Oroszországgal kapcsolatban is hasonló döntést hozott, a New York Timesnak adott interjúban fejtette ki, milyen politikai tényezők vezettek az elhatározásához.
Vizuál

„Attilának isteni tehetsége volt” – Henrik Irén a Csongor és Tündéről

Április 17-én mutatják be a Csongor és Tünde egész estés rajzfilmverzióját: Vörösmarty Mihály klasszikusából Dargay Attila eredeti figuratervei alapján készült feldolgozás. A magyar animáció legendás alakjának özvegyével, Henrik Irénnel beszélgettünk.
Vizuál

Mindenki bűnhődik, de nem a saját bűnei miatt

Sós Bálint Dániel első nagyjátékfilmje megdöbbentően érett rendezői debütálás, amely bonyolult morális kérdéseket vet fel, célja mégsem az, hogy moralizáljon. A rendkívül feszült és jól megírt történetet a bravúros technikai megoldások teszik igazán teljessé.
Könyv

Vámos Miklós: Kegyetlen állat az ember

Vámos Miklós állandó rovatában hónapról hónapra megmondja, mit érdemes elolvasni. Ezúttal az osztrák Christoph Ransmayr Egy félénk férfi atlasza című könyvét ajánlja. Gondolataira a Kalligram gondozásában megjelent kötet fordítója, Adamik Lajos reagál.
Klasszikus

Mendelssohn-variációk – először hallható zongoraest az Óbudai Zsinagógában

Villányi Dániel zongoraművész koncertjének műsora a romantika-késő romantika világát olyan zeneszerzők remekművein keresztül járja be, akiket Felix Mendelssohn szelleme mélyen érintett – személyesen vagy művészetén át.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Zenés színház ajánló

Egy történet, tizenhat variáció – különleges előadás a Pesti Vigadóban

Április 27-én a SZÓ • SZÍN • JÁTÉK sorozat következő előadásán az érdeklődők egy izgalmas, egyedülálló darabot láthatnak, Tóth Péter Stílusgyakorlatok című kabaré-operája új színeket és hangulatokat csempész a színházi élmények világába.
Zenés színház hír

Operaversenyt hirdet a Magyar Állami Operaház

A Magyar Állami Operaház 2025-ben első alkalommal rendezi meg az Országos Operaversenyt, amely elsősorban a magyarországi és határon túli intézmények énekesnövendékeit célozza meg.
Zenés színház gyász

Elhunyt Németh József operaénekes

A Liszt-díjas, érdemes művészt március 15-én, életének nyolcvanharmadik évében érte a halál. A Magyar Állami Operaház és a Szegedi Nemzeti Színház is megemlékezett a neves baritonról.
Zenés színház interjú

A maszk szabadsága – beszélgetés A cirkuszhercegnő három bonvivánjával

Hármas szereposztásban mutatta be februárban a Budapesti Operettszínház Kálmán Imre nagyoperettjét, a produkció legközelebb március végén lesz látható. Az előadásban a titokzatos artista, Mister X szerepét Sándor Péter, Laki Péter és Papp Balázs formálja meg.
Zenés színház interjú

„Benne van minden, ami egy nővel megtörténhet” – interjú David Yengibarian harmonikaművésszel

A Csokonai Nemzeti Színház Magyarországon elsőként mutatta be élőzenével, kőszínházi előadásként Astor Piazzolla María de Buenos Aires című tangóoperáját. A produkcióban fellép David Yengibarian örmény harmonikaművész, aki harminc éve él és alkot Magyarországon, és aki maga is Piazzolla szerelmese.