Zenés színház

Alexander Roslavets nyerte a II. Nemzetközi Marton Éva Énekversenyt

2016.09.25. 15:43
Ajánlom
Az egyetlen magyar versenyző, Horti Lilla a második helyet érdemelte ki.

A díjazottak

A Nagydíj mellett az I., II. és III. díj nyertesét, valamint a közönségdíjast hirdették ki szombaton késő este a Zeneakadémián tartott, a verseny honlapján élőben sugárzott döntőben. A 12 000 euróval járó I. díjat a mongol Ankhbayar Enkhbold nyerte, a II. díjat az egyetlen döntőbe jutott magyar versenyzőnek, Horti Lillának ítélte oda a zsűri, míg a 6000 eurós III. díjat a lengyel Lucyna Jarzabek kapta. A közönségdíjat a nagydíjas fehérorosz versenyző érdemelte ki. Az okleveleket és a különdíjakat vasárnap a Magyar Állami Operaházban rendezendő gálakoncerten adják át - olvasható a Zeneakadémia közleményében. 

Megvannak a II. Nemzetközi Marton Éva Énekverseny díjazottjai:

Posted by Zeneakadémia on Sunday, September 25, 2016

A döntősök

Bejutott a még a döntőbe Polina Shamaeva (Oroszország), Ksenia Khovanova (Oroszország), Kim Eunhee (Dél-Korea), Azat Malik (Kazahsztán), Sylwia Olszynska (Lengyelország) és Theodora Raftis (Ciprus). A döntőben az énekesek két alkalommal léptek színpadra, a zsűri a második félidő után döntött.

A díjazottak megnevezése előtt Miguel Lerín, az európai operaélet egyik legbefolyásosabb menedzsere, a zsűri tagja arról beszélt, hogy a második alkalommal megrendezett versenyen olyan énekeseket kerestek, akik képesek annak megvalósítására, amire Marton Éva, akinek pályája mögött hihetetlen szorgalom és rengeteg tanulás áll. Marton Éva záró beszédében mindenekelőtt köszönetet mondott a Zeneakadémiának és mindazoknak, akik segítették a verseny lebonyolítását, majd a díjak kiosztása előtt elmondta, hogy csodálatos hangokat hallott, csodálatos egyéniségeket látott ezen a szép versenyen, és volt, aki meghökkentette, mert új dolgot hozott magával. Úgy fogalmazott, a döntőbe jutott fiatalok mind kész művészek, akikre reméli sok jó vár még. Mint mondta, az élet rendje átadni a helyünket a fiataloknak és a jövőnek, de addig is építeni kell a jelent és a jövőt, dicsőséget hozni magunknak, Magyarországnak, mindenkinek a saját hazájának.

A versenyről

 A 2016 januárjában meghirdetett II. Nemzetközi Marton Éva Énekversenyre öt kontinens huszonöt országából száznál is több művész jelentkezett. A Marton Éva vezette bíráló bizottság döntése értelmében az élő fordulókba 77 versenyző jutott tovább, közülük 18 nemzet képviseletében 48 fiatal énekes érkezett meg Budapestre, és mérte össze tudását egy szabadon választott Liszt-dal és egy operarészlet előadásával a szeptember 20-án és 21-én megrendezett elődöntőben. A szeptember 22-i középdöntőbe huszonheten jutottak tovább, ahol két további operarészletet mutattak be. A zsűri döntése alapján a döntőbe bejutott 10 versenyző két újabb áriát adott elő a Magyar Állami Operaház Szimfonikus Zenekara közreműködésével, Kocsár Balázs vezényletével.

A több mint 45 ezer euró összdíjazású megmérettetés Marton Éva vezette döntőbizottságába az operavilág magyar és nemzetközi kiválóságai kaptak meghívást: Miguel Lerín, az európai operaélet egyik legbefolyásosabb menedzsere; Vittorio Terranova, a F. Tagliavini operaverseny művészeti vezetője; Christina Scheppelmann, a barcelonai Teatro Liceu művészeti főigazgatója; a dél-koreai Sung Bin Kim, a Daeshin University zeneművészeti karának dékánja; Anatoli Goussev, a La Scuola Musicale in Foro Buonaparte di Milano professzora; Honghai Ma, a pekingi Központi Zeneakadémia professzora; Meláth Andrea, a Zeneakadémia Ének Tanszékének vezetője és Ókovács Szilveszter, a Magyar Állami Operaház főigazgatója. A zsűri elnöke Marton Éva, a verseny díszvendége Richard Bonynge karmester, aki néhai felesége, Joan Sutherland emlékére 5000 eurós különdíjat ajánlott fel.

  

A gála

A versenyt lezáró szeptember 25-i gálakoncerten minden döntős újra színpadra lép, majd néhány nap múlva újra láthatjuk őket, immár a televíziókészülékek előtt: a versenyről Szabó Stein Imre, a Zeneakadémia kommunikációs igazgatója felkérésére az MTVA 55 perces filmet forgat, melyet a közmédia új kulturális adója, az M5 október 1-jén, a zene világnapján sugároz.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Tragikus hirtelenséggel elhunyt Szabó Benedek, a Zeneakadémia hallgatója

A fiatal tehetség halálhíréről az Egyetem tuba tanszéki csoportja számolt be. Szabó Benedek első albuma idén januárban jelent meg The Thousand-faced Construct címmel.
Klasszikus

Idén is kedvenc kávézóinkban hallgathatjuk a BFZ muzsikusait

November 9-én a Budapesti Fesztiválzenekar zenészei ismét kilépnek a koncertteremből, és belemerülnek a budapesti éjszakába. Kivételes szombat estét ígér a zene éjszakája 2024-ben az érdeklődőnek!
Zenés színház

Világsztár tenor és közönségkedvenc hazai bariton folytatja az Opera szólóestjeinek sorát

Gounod-, Mascagni- és Verdi-operák legszebb részleteivel is készül Kálmándy Mihály november 2-i zongorás áriaestjére, míg a New York-i Metropolitan lírai tenorja, Matthew Polenzani november 17-én lép a közönség elé az Eiffel Műhelyházban.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Zenés színház ajánló

Világsztár tenor és közönségkedvenc hazai bariton folytatja az Opera szólóestjeinek sorát

Gounod-, Mascagni- és Verdi-operák legszebb részleteivel is készül Kálmándy Mihály november 2-i zongorás áriaestjére, míg a New York-i Metropolitan lírai tenorja, Matthew Polenzani november 17-én lép a közönség elé az Eiffel Műhelyházban.
Zenés színház kritika

Leszámolás a világértelmezéssel – Bécsben is bemutatták Kurtág György operáját

A milánói Scalában tartott ősbemutató és számos további – koncertszerű formában Budapesten is látható – előadás után legutóbb a Bécsi Állami Opera vitte színre Kurtág György első operáját, a Samuel Beckett drámája nyomán írt Fin de partie-t.
Zenés színház ajánló

A televízió is levetíti A helység kalapácsából készült operát

A Coopera 2023-ban életre hívott magyar vígoperáját láthatják a tévénézők október 27-én, vasárnap az M5 műsorán. A Petőfi-emlékév keretében létrejött operát a Csokonai Teátrumban rögzítették idén márciusban.
Zenés színház ajánló

Lukács Gyöngyi és Erwin Schrott énekel az Opera következő dalestjein

Míg az intézmény Kossuth-díjas örökös tagja többek közt Händel, Verdi és Puccini műveiből válogatta Príma Donna-estjének műsorát, az uruguayi születésű basszbariton Mozart-, Liszt-, Tosti-, Ibert- és Guastavino-darabokkal lép a közönség elé.
Zenés színház interjú

Varázslás felsőfokon – beszélgetés a Hamupipőke három Tündérkirálynőjével

Bűbájban igazán bővelkedik a Budapesti Operettszínház új, Hamupipőke-produkciója. Hogy pontosan mitől lesz különleges, arról a novemberi ősbemutató kapcsán a Tündérkirálynőt alakító Bojtos Lucával, Kiss Diánával és Süle Dalmával beszélgettünk.