Zenés színház

„Álmaimban is muzsikálok” – Tokody Ilona születésnapjára

2023.04.27. 08:55
Ajánlom
Hetvenedik születésnapját ünnepli Tokody Ilona, mindenki kedvenc Mimìje, Liùja, Leonorája, és még hosszan lehetne sorolni a nagy szerepeket. A jeles napról a művésznő rövid pályaképével és néhány különlegesen szép felvételével emlékezünk meg.

Tokody Ilona 1953. április 27-én született Szegeden, énektanulmányait szülővárosában kezdte, majd 1971-től a Zeneakadémián folytatta. 1976-ban lett a Magyar Állami Operaház tagja, de hamarosan beindult a nemzetközi karrierje is.

Még felsorolni is szédületes pályájának legfontosabb pontjait, rendszeresen fellépett a Bécsi Állami Operában, Európa és Amerika számos zenei központjában vendégszerepelt,

de meghívást kapott Japánba is. Többször színpadra lépett a New York-i Metropolitan Operában, és számos hazai és külföldi előadáson és koncerten olyan neves partnerekkel működött együtt, mint Fiorenza Cossotto, Jelena Obrazcova, Luciano Pavarotti, Juan Pons, Piero Cappuccili. José Carrerasszal és Plácido Domingóval baráti kapcsolatba kerültek. De említhetnénk Claudio Abbado, Giuseppe Sinopoli, Giuseppe Patané karmestereket, Franco Zeffirelli, Otto Schenk és Götz Friedrich rendezőket, akiknek a produkcióiban nagy sikerrel színpadra lépett.

Tokody Ilona jóformán minden díjat megkapott, amit művésznek oda lehet ítélni, 1979-ben az Oláh Gusztáv-emlékplakettet, 1980-ban Liszt Ferenc-díjjal ismerték el munkásságát, 1983-ban érdemes, majd 1990-ben kiváló művész lett, a Kossuth-díjat 1985-ben ítélték oda neki. Az Operaház örökös tagja, majd mesterművésze, Bartók–Pásztory-díjas – és a sort még folytathatnánk, ám Tokody Ilona esetében nem a díjak jelzik a pálya értékét, abban a legkevésbé se kételkedne bárki, aki valaha hallotta őt színpadon.

Generációk sírták végig a Bohéméletet, amikor ő és Kelen Péter énekeltek benne, több mint huszonöt éven keresztül formálták meg Puccini halhatatlan szerelmespárját.

De lehetne hivatkozni érzékeny és megtört Liùjára, Puccini- és Verdi-hősnők további sorára. Talán kevésbé köztudott, hogy számos ritkaságot is elénekelt, négy lemezfelvétele (Boito: Nerone, Respighi: A láng, Richard Strauss: Guntram, Mascagni: Iris) pedig világpremier volt.

„Lételemem a zene, kitölti az egész napomat, még az álmaimban is muzsikálok. Zene nélkül lehet élni, de nem érdemes… A muzsikának lélekemelő és léleknevelő hatása van. Az éneklés felemel, jobbá tesz, gyógyít. Ha tehetném, mindenkit énekeltetnék, hogy kiénekelje magából a stresszt, és megtisztuljon, megnyugodjon. A zene az én váram, bezárom a kaput, és kívül maradnak a problémák. Euforikus boldogság tölt el, amikor énekelek, olyankor ég és föld között lebegek.

Annál szebb érzés nincs, mint amikor egy gyönyörű dallam rajtam keresztül jut el az emberek szívéhez,

s amikor visszakapom azt a szeretetet, amit adtam” – vallotta egy interjúban a művésznő. Ez egyfajta ars poetica is volt részéről, a művészet feladatai kapcsán ugyanebben az interjúban így fogalmazott: „A nagy művész tud valamit, amit senki más: lélekből lélekbe énekel, és szeretetével, őszinteségével, hitével katarzist vált ki az emberekből. A igazi művészet elvarázsol, kiragad a szürke hétköznapokból, és beleringat egy jobb világba, általa jobb emberekké válunk  ha csak néhány órára is.”

Hogy mi lehet egy ilyen gazdag pálya titka? Tehetség, szorgalom, sok munka és a szakma szeretete, mindezek mellett Tokody Ilona az állandó megújulás igényét is kiemelte: „Minden előadás más, kétszer nem éneklek el egy szerepet ugyanúgy, számomra a rutin ismeretlen szó. Mimit már közel 300-szor alakítottam, mégis mindig úgy bújok a jelmezébe, hogy aznap este más oldaláról – zenei vagy érzelmi – közelítsem meg a figurát. Egy új partner vagy karmester is változtat az előadáson.

Mindig meg kell tudni újulni, erről szól a mi szakmánk. Hiszen az emberek azért jönnek a színházba, mert az élő zene varázsát akarják magukba szívni,

és annak a művész-egyéniségnek a varázsát, aki a színpadon van.”

Fejléckép: Tokody Ilona (fotó: Éder Vera)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Sajgál Erika: A legtöbb ötven fölötti nő most ébred rá a saját erejére

A Rózsavölgyi Szalonban csaknem két éve fut sikerrel a Szívhang, Hárs Anna darabja. A történet három ötvenes barátnőről szól, akik az egyetemen évfolyamtársak voltak, és azóta is összetartanak. A Hédit alakító Sajgál Erikával beszélgettünk.
Színház

Felkavaró vízió a modern nőkről – Alföldi Róbert legújabb rendezése a Pesti Színházban

Október 5-én tartják Wéber Kata Egy nő anatómiája című darabjának magyarországi ősbemutatóját a Pesti Színházban, amelynek alapján Mundruczó Kornél nagy sikerű filmje, a Pieces of a Woman készült.
Jazz/World

Mácsai Pál lesz az utolsó ember a Földön? – új klippel jelentkezik a Platon Karataev

2025 elején jelenik meg a Platon Karataev zenekar negyedik stúdióalbuma, Napkötöző címmel. A lemez második, Nem felelhet című single-jéhez a zenekar frontembere, Balla Gergely koncepciójából Topolánszky Tamás Yvan írt és rendezett klipet.
Klasszikus

Gabriela Scherer: „Bensőséges pillanatokban az ember nem lehet túl hangos”

Első alkalommal jár Budapesten az utóbbi években egyre több nagy operaházban feltűnő svájci szoprán, Gabriela Scherer. Számos német és olasz hősnő után most a földöntúli Szent Erzsébet szerepében hallhatjuk, október 9-én, a Liszt Ünnep nyitókoncertjén.
Színház

Peller Károly a Veres 1 Színház előadásának legfontosabb titkát őrzi

Az emberi kapcsolatok összetettségére és törékenységére hívja fel a figyelmet Alexandre de La Patellière és Matthieu Delaporte Hogyan nevezzelek? című darabja. A nagy sikerű francia filmből készített előadást a tízéves Veres 1 Színház, amely jubileumát Peller Károly debütálásával ünnepli.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Zenés színház hír

A Valuska lett az International Opera Awards legjobb ősbemutatója

Tíz előadás közül a legjobb ősbemutatónak választották a rangos International Opera Awardson Eötvös Péter utolsó operájának premierjét, a Magyar Állami Operaház Valuska-produkcióját.
Zenés színház interjú

Vágó Zsuzsi: „Az egész nézőteret be kell kebeleznem”

Vágó Zsuzsi eljátszotta a musicalirodalom legnagyobb hősnőit, köztük Júliát és Scarlett O’Harát, a Miss Saigon Kimjét, az Abigél Vitay Georgináját és a Rebecca Énjét. Ikerlányai születése után idén tavasszal, a Carmen Jósnőjeként tért vissza a Budapesti Operettszínházba.
Zenés színház hír

Öt fiatal művésszel elindult a Marton Éva Nemzetközi OperaStúdió

Négy magyar és egy osztrák énekes részvételével megkezdte első félévét a Magyar Állami Operaház kétéves szakmai továbbképzése, amelynek fővédnöki tisztségét a világhírű drámai szoprán látja el.
Zenés színház ajánló

Történelmi csúcstalálkozó operaszínpadon – közeleg a Nixon Kínában bemutatója

Több helyszínen játszódó, musical- és balettelemeket is felvonultató operashowban, Szemerédy Károly és Kolonits Klára, valamint Nyári Zoltán és Rácz Rita főszereplésével mutatja be a John Adams Nixon Kínában című operáját szeptember 22-én a Magyar Állami Operaház Eiffel Műhelyháza.
Zenés színház hír

Jubilumi évadot kezd a Madách Színház

Megnyitotta 2024/25-ös évadát a Madách Színház. Még szeptemberben érkezik A nyomorultak bemutatója, amiben új generáció lép színpadra, novemberben pedig Örömkoncerttel ünneplik, hogy 20 éve lett zenés színház a Madách Színház.