Zenés színház

Amerikáig is eljutott a nagy port kavart Billy Elliot-ügy híre

2018.06.24. 12:50
Ajánlom
Az egyik legnépszerűbb hollywoodi portál „gaygate”-ről, azaz meleg-botrányról ír az elmaradt előadásokkal kapcsolatban.

Amint azt mi is megírtuk, a Magyar Idők szerzője véleménycikkében emelt szót az Operaház Billy Elliot-előadása ellen.

Homoszexuális propagandával vádolják az Operaházat, Ókovács ezzel vágott vissza

Kapcsolódó

Homoszexuális propagandával vádolják az Operaházat, Ókovács ezzel vágott vissza

A Magyar Idők közírója szerint be kellene tiltani a Billy Elliot című musicalt, mert homoszexuális lesz, aki megnézi, az Operaház főigazgatója, Ókovács Szilveszter válaszcikkben védekezett. Nyáry Krisztián is megszólalt.

Hogyan történhet meg az, hogy egy ilyen jelentős állami intézmény, mint az Operaház, tökéletesen szembemegy az állam céljaival, és a legérzékenyebb korban lévő, ​tíz év körüli fiatalok számára készült előadást ilyen penetráns,  féktelen melegpropagandára használja fel?

– áll többek között a cikkben.

Ókovács Szilveszter, az Operaház főigazgatója kétszer is válaszcikkben reagált minderre, majd pár nappal ezelőtt az intézmény bejelentette, hogy törlik a műsorból a Billy Elliot már meghirdetett 15 előadását. Ahogy az intézmény fogalmazott, nem a sajtóviták, hanem „a sajtóvita nyomán visszaesett érdeklődés miatt” (ahogy azt itt írtuk).

Elmaradnak a Billy Elliot előadásai

Kapcsolódó

Elmaradnak a Billy Elliot előadásai

Tizenöt előadás marad el a két éve futó Billy Elliotból. A közelmúltban kormányközeli oldalról kritizált musicalnek egy ezernyolcszáz férőhelyes színházat kellene megtöltenie gyakran naponta kétszer.

Billy Elliot - a Musical sajtótájékoztató

Billy Elliot - a Musical sajtótájékoztató (Fotó/Forrás: Pályi Zsófia / Magyar Állami Operaház)

Elkaszálták a Billy Eliot magyar előadásait, miután egy véleménycikk megírta, hogy meleggé változtatja a gyerekeket – ezzel  címmel jelent meg a The Hollywood Reporter amerikai portál cikke az esetről.

A cikkben a 444.hu nyomán idézik Ókovács magyarázatát, miszerint a változtatások oka a jegyeladások visszaesése, de szó esik a Magyar Idők cikkéről is. Megkérdezik a Népszava egyik újságíróját is, aki szerint a botrány hetek óta dagad már, a kormány ellen állást foglalók szerint pedig egyértelmű, hogy a darab melegnek bélyegzett felhangja csapta ki a biztosítékot. A The Hollywood Reporter szintén megemlíti, hogy Orbán Viktor és kormánya hónapok óta kritikák kereszttüzében áll az Európai Unión belül a bevándorláspolitikája és az ország médiájának helyzete miatt.

A cikk ezután az eredeti Billy Elliot-előadással is foglalkozik, amely Stephen Daldry nagy sikerű, azonos című, 2000-es filmjén alapszik. New Yorkban több mint három évig futott a Broadway-n, 183,5 millió dollár bevétellel és 10 Tony-díjjal köszönt le – botrány nélkül.

FRISSÍTÉS

A botrány hírét azóta több mérvadó portál átvette, köztük a CNN, a The Washington Post és a Daily Beast is.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Átadták a 20. Verzió Filmfesztivál díjait

A jubileumi szemlén idén öt kategóriában versenyeztek a filmek. A Nemzetközi versenyben két díjat is osztottak. A fesztivál a nyertes filmekkel a mozikban november 29-ig, online pedig december 10-ig folytatódik.
Vizuál

Hayao Miyazaki új filmjével kezdődik a 21. Anilogue Animációs Filmfesztivál

A hatnapos budapesti szemlén a közönség a legújabb szórakoztató, illetve művészi animációs alkotások legjavát láthatja. A szervezők emellett kisiskolásoknak és kiskamaszoknak szóló versenyprogrammal is várják a családokat.
Színház

Hozzátok térek vissza, mert ide tartozom – beszélgetés Hámori Gabriellával

Hámori Gabriella rengeteget forgatott a színház mellett, kipróbálta, milyen kergetni az amerikai álmot, és színpadi játékában is keresi a filmes jelenlétet. Az Örkény Színház Jászai-díjas színművészével készítettünk interjút.
Vizuál

Ismét hazánkban láthatóak a holokausztot túlélő Bokor Miklós festményei

November 30-án, a Nemes Galériában nyílik meg a Reflexiók című tárlat, ahol hosszú évtizedek után láthatjuk ismét Magyarországon a 2019-ben elhunyt művész munkáit.
Vizuál

Rangos németországi fesztiválon díjazták az Elfogy a levegő című magyar filmet 

Moldovai Katalin első mozifilm rendezése, az Elfogy a levegő kapta az ifjúsági zsűri díját a 72. alkalommal megrendezett Mannheim-Heidelberg Nemzetközi Filmfesztiválon.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Zenés színház ajánló

Eötvös Péter-ősbemutatóra készül az Opera

A zeneszerző Krasznahorkai László Az ellenállás melankóliája című regényéből írt Valuska címmel operát, amelyet december 2-án mutat be a Magyar Állami Operaház Eiffel Műhelyháza.
Zenés színház kritika

A nevetés védelme – Ligeti-bemutató Bécsben

A Ligeti-évforduló alkalmából újabb darabbal gyarapodott a magyar művek (egyébként nem túl nagy) száma a nemzetközi operarepertoáron. A Le Grand Macabre november 17-i előadásán jártunk.
Zenés színház interjú

„A művészet mindig arra késztet, hogy változtassunk a nézőpontunkon” – interjú Stefan Herheim operarendezővel

Stefan Herheim, napjaink egyik legelismertebb rendezője, az elmúlt évad óta Bécs „második operaházának” a MusikTheater an der Wiennek az igazgatója. Händel Theodorájából kiindulva vallásról, intézményesülésről és az operai önreflexióról beszélgettünk vele.
Zenés színház kritika

Megváltástörténet a kávézóban – Händel Theodorája a MusikTheater an der Wienben

Öt ember egy kávéházban – öt történet arról, mi történhet, ha az embert megérinti a természetfeletti. Händel Theodorája nem is játszódhatott volna térben és időben közelebb a közönségéhez, mint ahogyan a bécsi MusikTheater an der Wienben színre kerül.
Zenés színház hír

A Magyar Rádió Énekkara a bergamói Donizetti Operafesztiválon lép fel

Az együttes a zeneszerző Alfredo il Grande című operájában működik közre, november 19-én és 24-én. A meghívást Riccardo Frizzától, a Magyar Rádió Művészeti Együtteseinek vezető karmesterétől kapták, aki egyben a fesztivál zeneigazgatója is.