Zenés színház

Andrew Lloyd Webber 65 éves

2013.03.22. 15:15
Ajánlom
Ma ünnepli születésnapját a 20. század egyik legnépszerűbb színházi zeneszerzője. Pályafutása alatt 16 musicalt, több filmzenét, és egy Latin Requiem Mass-t szerzett.

Sir Andrew Lloyd Webber vitathatatlanul korunk egyik legsikeresebb zeneszerzője. Legtöbben musicaljei filmadaptációit ismerik, melyek közül a Jézus Krisztus Szupersztár (1973), a Macskák (1994), az Evita (1996) és Az Operaház Fantomja (2004) a leghíresebbek.

Andrew Lloyd Webber 1948. március 22-én született London South Kensington negyedében. Édesapja William Lloyd Webber a Londoni Királyi Zeneakadémia zeneszerzés professzora volt, édesanyja Jean Johnstone zongoratanár. Andrew Lloyd Webber már kora gyermekkorától több hangszeren játszott, és darabokat is szerzett. A Westminster Schoolban folytatta zenei tanulmányait, ahol édesapja volt az orgonista. Webber már kilenc évesen orgonált, és édesapjának segített előadások közben. 1964-ben az Oxfordi Egyetem történelem szakos hallgatója lett. 1965-ben találkozott Tim Rice szövegíróval, és abbahagyta tanulmányait, hogy musicalt és popzenét írjon. 1968-ban kóstolt bele először a sikerbe, amikor a West Enden színre került József és a színes, szélesvásznú álomkabát című musicalje. Az 1960-as évektől napjainkig Webber folyamatosan csiszolgatja és gazdagítja stílusát, a rocktól, poptól kezdve az elektroakusztikus zenén keresztül a kórusmű hatású musical-betétszámokig.

Webber 1971-ben lett egycsapásra híres a Jézus Krisztus Szupersztárral. A következő sikeres munkája Tim Rice-szal az Evita volt, mely Eva Peron (hajdani argentin "First Lady") igaz történetére épül. Ezután jött a Macskák című, T. S. Eliot verseket (Old Possum Book of Practical Cats) megzenésítő kasszasiker. Ezt a New London Theatre-ben vitték színre, a színpad egy óriási szeméttelepet ábrázolt, mely az egzotikus jelmezekbe öltöztetett macskák találkahelyéül szolgált. A musicalt huszonegy színházi évadon keresztül játszották, és minden idők egyik legsikeresebb musicaljének számít. Londonban 8949-szer, New Yorkban 7485-ször adták elő.

1986-ban Andrew Lloyd Webber megírta legsikeresebb musicaljét, Az Operaház Fantomját. A Gaston Leroux regényén alapuló történethez Charles Hart írt versszövegeket. Ez a musical hozta eddig a legtöbb bevételt a Broadwayn. Számos nyelvre lefordították, és több mint húsz országban állítottak színre "klón" -produkciókat, melyekben az eredetivel megegyező díszleteket, jelmezeket és színpadképet alkalmaztak.

Andrew Lloyd Webbert 1992-ben a Királynő lovaggá ütötte, és bárói rangot is kapott. 1996-ban elnyerte az Oscar-díjat az Evita betétdaláért, és két másik Oscar-jelölésben is részesült. Hét Tony- és három Grammy-díjjal is kitüntették. 2006-ban a Kennedy Központ Tiszteletdíját adományozták neki.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

„Ezek a hibák a bizalmat rombolják” – a Magyar Színházi Társaság válaszokat vár a Kolibri Színház ügyében

A szervezet nyílt levelet fogalmazott meg Hankó Balázs miniszter felé, írásukban egyebek közt arra kérik a tárcavezetőt, adjon választ arra, miért Zalán Jánost nevezte ki a Kolibri Színház élére, miközben a társulat túlnyomó többsége nem az ő pályázatát támogatta.
Színház

Mundruczó Kornél rendezése Németország legjobb előadásai között

A Proton Színház Parallax című előadása Németországban versenyben van a 2024-es év legjobb előadása címért. A produkcióra január 15-ig lehet szavazni.
Színház

Gyévuska – a Pintér Béla és Társulata ikonikus előadása az Átriumban

Több mint húsz éve mutatta be a Pintér Béla és Társulata Gyévuska című előadását – a nyolc fős zenekar közreműködésével játszott zenés darab immár az Átriumban látható.
Vizuál

5+1 kiállítás, amit még láthatunk januárban

Gyűjtögető szerzők, kínai étkezéskultúra, pillanatképek a sarkvidékről – cikkünkben az e hónapban még megnézhető kiállításokból válogattunk. 5+1 utolsó esély januárra.
Plusz

2025-ben először lett transznacionális kulturális főváros: Gorizia

Goriziát jó hetven évvel ezelőtt választották ketté, egyik része Olaszországhoz, a másik Szlovéniához tartozik. A két rész az Európa Kulturális Fővárosa címnek köszönhetően idén újra egyesül.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Zenés színház gyász

Elhunyt Otto Schenk rendező

A neves osztrák művészt, minden idők egyik legnépszerűbb operarendezőjét, számos legendás produkció alkotóját január 9-én, kilencvennégy éves korában érte a halál.
Zenés színház kritika

Egy különös éjszaka Kafka úr társaságában

Miközben visszatérő panasz, hogy a 20. századi zene nem elég közönségbarát, meglepő, hogy az operaházak alig játsszák Gottfried von Einem darabjait. Kafka nyomán alkotott, izgalmas operáját a bécsi MusikTheater an der Wien mutatta be decemberben.
Zenés színház hír

Búcsúzik az Erkeltől az Opera

Ugyan január 1-jétől nem a Magyar Állami Operaház üzemelteti a II. János Pál pápa téri teátrumot, márciusig még három saját produkciót láthat a közönség az egykori játszóhelyen. Lesz Traviata, János vitéz és Gurre-dalok.
Zenés színház gyász

Elhunyt Gyimesi Kálmán operaénekes

A Liszt Ferenc-díjas baritont, érdemes művészt, a Szegedi Nemzeti Színház Örökös Tagját január 2-án, életének kilencvenkettedik évében érte a halál.
Zenés színház ajánló

A Duda Éva Társulat és könnyűzenei sztárok adják elő a Hairt

A kultikus Hair című film zenéi, eredeti nyelven, soha nem látott, ütős feldolgozásban idézik meg a hippikorszak életérzését. A nagyszabású produkció 2025. április 17-én az MVM Dome színpadán látható.