Zenés színház

Az Opera mindenkié

2015.05.19. 13:39
Ajánlom
A Bartók Plusz Operafesztivál június 12-én nyitja meg kapuit az operarajongók, a zenét és közösségi kultúrát szerető nagyközönség előtt.

A tíz napon át tartó programsorozat kiemelkedő jelentőségű előadásai között kortárs opera ősbemutatók, fesztiváldíjas operaprodukció, színháztörténeti jelentőségű Bartók-előadás, opera-bábjáték, Puccini operakülönlegesség, orgonakoncert, valamint a magyar Virtuózok egyedülálló koncertje szerepel. Az „Ezrek operája" programban Giuseppe Verdi: A trubadúr című zenedrámáját kínálja a közönségnek a fesztivál.

Kortárs bemutató Fekete Gyula: Egy anya története című egyfelvonásos operája.  A tíz évvel ezelőtt született, színpadra még soha nem került darab Hans Christian Andersen műve alapján született „requiem-dráma". Az anya-gyermek kapcsolatról szóló megrendítő történetet a zeneszerző dallamos, modern népoperai kompozícióban fogja össze. A Bartók Plusz Operafesztivál és a Budapesti Operettszínház együttműködésében létrejövő produkció rendezője a hazai színházi élet egyik legkiválóbb művésze,a Kossuth- és Jászai-díjas Zsótér Sándor. A főbb szerepekben Dolhai Attila,  Frankó Tünde, Szentmártoni Normann, Nádasi Veronika és Lukács Anita lép fel.

A „gyilkos" technikai vívmányokat állítja a középpontba a Bartók Plusz másik ősbemutatója. Szerzője, Girolamo Deraco (a Bartók Plusz operaíró versenyének helyezettje 2012-ben) Francis Poulenc: Az emberi hang című zenedrámájának ötlete alapján írta meg a Facebooking című művét. Egy párkapcsolat tragédiához vezető zárófejezetét, a szakítást Poulenc operájában egy telefonbeszélgetésben, Deracónál a tableten követhető nyomon. Az egy-egy női főszereplőre koncentráló egyfelvonásos operákat egy estén láthatja a közönség a Bartók Plusz Operafesztivál és az URTIcanti Kortárs Zenei Fesztivál közös projektjeként.

A Bartók Plusz 2015-ben Bartók Béla két színpadi művét állítja színre. Különleges, színháztörténeti jelentőségű előadás A kékszakállú herceg vára, amely a darab 1918-as ősbemutatójának rekonstruált színpadképe alapján kerül színre. Az újrafelfedezés a Kolozsvári Magyar Operának köszönhető, amely ezzel az előadással emlékezett a 20. század eleji Magyar Királyi Opera kolozsvári születésű intendánsa, gróf Bánffy Miklós színházi munkásságára. A miskolci előadás rendezője ugyancsak az Operaház korábbi direktora, Szinetár Miklós. A Bartók-est másik darabja, A fából faragott királyfi ezúttal bábjátékként kerül a közönség elé. A Miskolci Csodamalom Bábszínház produkciója a Bartók által előírt táncdramaturgia elvárásaihoz hű, de a bábjáték történetmesélésének hagyományos szabályait követő előadást ígér korosztályi megkötések nélkül.

A Tüzes angyal című opera fantasztikus vízió ördögökkel, angyalokkal, mágiával, álommal és valósággal. A misztikus történet Prokofjev karakteres zenéjéből bomlik ki, amit a tiszta áttetszőség és a túláradó hangorgia ötvözete tesz izgalmasan egyedülállóvá. Aki erőteljes, sokrétegű, korszerű operai előadásra vágyik, nem mulaszthatja el a Csokonai Színház Debrecen bemutatóját, amely a 2010. évi Armel Operaverseny legjobb produkciójának járó elismerést kapta. Az előadás rendezője a világ számos színházában és operájában foglalkoztatott, több jelentős díjjal elismert Silviu Purcărete. A főszerepben Sébastien Soulest, a kiváló francia tenort hallhatja Miskolcon a közönség.

A Virtuózok tizenéves muzsikus tehetségei adnak randevút a közönségnek a 2015-ös Bartók Plusz Operafesztivált záró gálahangversenyen. A Magyar Televízió komolyzenei tehetségkutató versenyében megismert virtuóz gyerekek megismételhetetlen koncertjének háziasszonya a gálaesten ugyancsak fellépő kiváló szoprán, Miklósa Erika.

A Bartók Plusz Operafesztivál „Ezrek operája" programjában idén A trubadúrt, a szebbnél szebb áriák operáját tűzi műsorra. Giuseppe Verdi bonyodalmas meseszövésű, nagy hatású helyzetekben bővelkedő műve erőt és eredetiséget sugároz. Ezt erősíti a Magyar Állami Operaház és a Bartók Plusz Operafesztivál közös produkciója, amelynek rendezője Galgóczy Judit. Ez az előadás a fesztivál hagyományainak megfelelően idén is ingyenes - „Legyen az opera mindenkié!"

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Fischer Iván: „Ez a hiány megoldhatatlan”

A Budapesti Fesztiválzenekar zeneigazgatója egy interjúban mesélt arról, hogy az állami támogatás reálértékének csökkenése hogyan lehetetleníti el az együttes munkáját.
Tánc

Önálló univerzum épül a Millenárison

Elkezdődött a Walk My World immerzív produkció építése a Millenárison. A világon egyedülálló, monumentális attrakció létrehozásán olyan kiemelkedő magyar alkotók is dolgoznak, akik korábban számos film – köztük hollywoodi sikerprodukciók – vizuális világának megteremtésében vettek részt.
Plusz

Reflektorfényben a tehetség mentorai – átadták a Mester-M Díjakat

Tizenöt kivételes pedagógus, tanár és edző, akiknek munkája generációk életére van hatással – ők vehették át a személyenként ötmillió forinttal járó elismerést április 17-én, az immár hagyománynak számító Mester-M Díjátadó Gálán.
Klasszikus

Két klasszis karmester szerepel együtt az Óbudai Társaskörben

Kovács János, a Magyar Állami Operaház örökös tagja és mesterművésze Rajna Martinnal, az Opera első karmesterével együtt lép pódiumra a Világítótornyok sorozat első rendhagyó estéjén az Óbudai Társaskörben, április 28-án.
Könyv

Dragomán György: „Azt szeretnénk, hogy ez az alkotóház mindenki otthona lehessen”

Mint arról beszámoltunk, alkotóházként születhet újjá Esterházy Péter egykori, rómaifürdői családi háza. Bár az épülettel még rengeteg munka van, a tervek szerint az első vendégek már ősszel megérkezhetnek. Az alkotóház egyik megálmodójával, Dragomán György József Attila-díjas íróval beszélgettünk. Villáminterjú.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Zenés színház ajánló

Látványos koncerttel mutatkozik be az Erkel Színház

Az újonnan alakult intézmény hagyományos sajtótájékoztató helyett látványos eseménnyel ismerteti meg közönségével a 2025/26-os évad részleteit. A színház hivatalosan is bejelentette az első öt művészt, akik már május 2-án is színpadra lépnek.
Zenés színház ajánló

Folytatódik Rozsda lovag története a Budapesti Operettszínházban

Javában zajlanak Jörg Hilbert–Felix Janosa Rozsda lovag és a kísértet című családi musicaljének próbái a Budapesti Operettszínházban. A május 18-án vasárnap 11 órától látható előadás Bozsik Yvette Kossuth-díjas színházi alkotó rendezésében kerül színre.
Zenés színház kritika

15 sor klasszikus: Armida

„Bár nem minden drágakő ragyog azonnal teljes pompájában még csiszolatlanul és földdel borítva, izgalmas feladat idejekorán felfedezni a legértékesebbeket.” A következő rövid írás a Zeneakadémia és a Hanns Eisler Zeneművészeti Főiskola növendékeinek közös előadásáról szól. 15 sor klasszikus.
Zenés színház ajánló

Ősbemutatóval búcsúzik az Operabeavató

A tizenhét éve tartó sorozat utolsó részében láthatják az érdeklődők 7 és fél halál címmel azt az új vígoperát, amelynek létrejöttében a közönség is részt vett. A premier előtt a szervezők két különleges eseményt is szerveznek támogatóik számára.
Zenés színház hír

Ralph Fiennes első operarendezésére készül

A világhírű színművész Csajkovszkij Anyeginjét állítja színre a Párizsi Nemzeti Operában, az előadás 2026 januárjában és februárban lesz látható a Palais Garnier-ben.