Zenés színház

Az oroszlánkirály lenyomta a fantomot

2012.04.11. 12:13
Ajánlom
A Broadway-n új listavezető van a legnagyobb bevételt termelő musicalek közt. A producer szerint a titok mindössze két szó: Julie Taymor.

Andrew Lloyd Webber 1988-ban bemutatott musicaljét, Az operaház fantomját lekörözte a Disney Theatrical Productions közel másfél évtizede, 1997 novembere óta futó előadása, Az oroszlánkirály. A darab az 1994-es rajzfilm adaptációja - és sokkal sikeresebb, mint a moziváltozat -, amiért Julie Taymor felelt, akit két Tony-díjjal is elismertek a látványért, illetve a rendezésért. (Mint ismeretes, a rendezőnő a Pókember-musical kapcsán már közel sem volt ilyen sikeres.) A produkció igazi vizuális élmény, amelyben az élő- és a bábszínház közti határok elmosódnak, az afrikai állatvilág ily módon képes megelevenedni a színpadon.

Az oroszlánkirály jegybevételei a premier óta bruttó 853,8 millió dollárt tesznek ki, húsvét hetében mintegy kétmillió dollárt hagytak a jegypénztárban a nézők. (Összehasonlításképp a Webber-darabért "mindössze" 1,2 millió dollárt fizetett a múlt héten a közönség.) A Minskoff Theatre-ben alkalmanként 1621-en tekinthetik meg a produkciót, átlagosan 155,09 dollárért. Az előadást témája és népszerűsége miatt családi és turistaprogramnak egyaránt ajánlják, ezért is tudott jelentősen hozzájárulni a Broadway gazdasági válság ellenére is növekvő bevételeihez.

A Disney-musical New York mellett az európai musicalfellegvárban, a londoni West Enden is hasonló népszerűségnek örvend: a brit fővárosban a Lyceum Theatre-ben 1999 óta játsszák Szimba felnövéstörténetét, 2010-ben 34 millió font értékben adtak el rá jegyet, 2011-ben pedig az ötezredik előadást ünnepelték. Öt nyelven, tizenöt országban játsszák, köztük Spanyolországban, Németországban és Japánban, az Egyesült Államokban pedig Las Vegas-i produkció és több utazó előadás is fut Az oroszlánkirályból.

A produkciót fogyatékkal élők számára is elérhetővé tetté a szervezők. A 2011. októberi kísérleti előadás után a hálás családtagok lelkes levelekkel árasztották el a produkciót szervezőit: Az oroszlánkirály "autistabarát" bemutatása után mintegy 1500-an jelezték, hogy szeretnének hasonló előadásokat. Mint Victoria Bailey, a Theater Development Fund igazgatója elmondta: sok családnak szerzett nagy élményt, hogy az autista gyerekek szüleikkel és testvéreikkel, biztonságban tekinthették meg a produkciót. A következő ilyen előadásra 2012. szeptember 30-án kerül sor.

 

Andrew Lloyd Webbernek és producerének, Cameron Mackintoshnak azonban nem kell aggódnia a rekordok miatt. Még mindig Az operaház fantomja hozza világszerte a legtöbb bevételt - eleddig 5,6 milliárd dollárt - és büszkélkedik a legtöbb nézővel - körülbelül 130 millió fő -, amihez a Madách Színház előadása is hozzájárul.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Öt fiatal művészt ismertek el Junior Prima Díjjal színház-, film- és táncművészet kategóriában

2024-ben tizenhatodik alkalommal adták át a Junior Prima Díjat színház-, film- és táncművészet kategóriában, a mostani jutalmazottakkal együtt eddig már 116 fiatal magyar tehetségnek ítélték oda az elismerést.
Vizuál

Saját családjának története ihlette Nemes Jeles László új filmjét

Befejeződött az Oscar-díjas Nemes Jeles László legújabb, Árva című filmjének forgatása. A produkció több mint ötvenhárom napon át forgott Budapesten és Hatvanban. Az 1957 tavaszán játszódó történet várhatóan 2025-ben kerül a hazai mozikba.
Színház

Ujj Mészáros Károly: „A színházi neveletlenségem nagyon nagy szabadságot ad”

A Gyerekek és az Apróbetűs szerelem után ismét a Rózsavölgyi Szalonban rendezett Ujj Mészáros Károly. Olivier Dutaillis kortárs francia szerző Albert és Charlie című friss darabját vitte színpadra Epres Attila, Pál András és Nagy Dóra szereplésével. A bemutató után beszélgettünk vele.
Klasszikus

Magyar Nemzeti Férfikar néven folytatja a Honvéd Férfikar

Az idei évadtól a 75. jubileumát ünneplő, Prima Primissima-díjas Honvéd Együttes tagjaként működő Honvéd Férfikar új néven, Magyar Nemzeti Férfikarként jelenik meg. Az új szezonban is sokszínű programmal készülnek, köztük bécsi vendégszerepléssel, jubileumi ajándékkoncerttel és tematikus hangversenyekkel.
Vizuál

Kiúttalanság és anyagfáradás – kritika a Fekete pont című filmről

Bár a képi világ és a témaválasztás nem erre utal, Szimler Bálint új filmje valójában egy remek szatíra egy átlagos magyar iskola életéről. A rendező ugyanakkor megkísérel időnként átlépni a szociális drámák világába is, ám kérdéses, hogy ehhez megvannak-e a megfelelő eszközei.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Zenés színház ajánló

Történelmi csúcstalálkozó operaszínpadon – közeleg a Nixon Kínában bemutatója

Több helyszínen játszódó, musical- és balettelemeket is felvonultató operashowban, Szemerédy Károly és Kolonits Klára, valamint Nyári Zoltán és Rácz Rita főszereplésével mutatja be a John Adams Nixon Kínában című operáját szeptember 22-én a Magyar Állami Operaház Eiffel Műhelyháza.
Zenés színház hír

Jubilumi évadot kezd a Madách Színház

Megnyitotta 2024/25-ös évadát a Madách Színház. Még szeptemberben érkezik A nyomorultak bemutatója, amiben új generáció lép színpadra, novemberben pedig Örömkoncerttel ünneplik, hogy 20 éve lett zenés színház a Madách Színház.
Zenés színház ajánló

Hamupipőke-premierre készül a Budapesti Operettszínház

Az intézmény november közepén tartja első idei bemutatóját, amelyen Pejtsik Péter és Orbán János Dénes Hamupipőke című operettmusicaljének ősbemutatóját láthatja a közönség.
Zenés színház ajánló

Mozart-gyerekdarabbal várja az ifjúságot az Operaház

Fiatal alkotók és előadók produkciójában mutatja be Mozart 12 évesen írt, Bastien és Bastienne című vígoperáját a Magyar Állami Operaház. A vidám szerelmi történetet Menotti A telefon című gegoperájával párban látható.
Zenés színház hír

Átadták az idei Honthy-díjakat az Operettszínházban

Szeptember 2-án tartotta 2024/2025-ös évadnyitót a Budapesti Operettszínház, amelyen beszédet mondott Závogyán Magdolna kultúráért felelős államtitkár és Kiss-B. Atilla Kossuth-díjas operaénekes, a teátrum főigazgatója. Az eseményen sor került a Honthy-díjak ünnepélyes átadására is.