Zenés színház

Bánsági Ildikó: „Én is olyan vagyok, mint Florence”

2018.10.08. 13:35
Ajánlom
Hamisan kell énekelnie a világ legrosszabb énekesnőjének szerepében, pedig ha akarja, el tudja énekelni az Éj királynőjének áriáját is. Bánsági Ildikóval a Játékszínben futó Mennyei hang kapcsán beszélgettünk.

Ősztől újra megy a Játékszínben a Mennyei hang, amelyben a világ legrosszabb énekesnőjét alakítja. Hogyan kell az ilyesmire felkészülni?

Meg kell tanulni rendesen a kottát, minden egyes hangot a helyén. Úgy érzem, nem véletlenül talált meg ez a szerep. Huszonnyolc éves koromban volt egy énektanárnőm, Magdi néni [Dékány Magdolna – a szerk.], akivel operákat énekeltem. Azért jártam hozzá, hogy az éneklés segítsen jól beszélni. Mondta, hogy énekeljem a Tavaszi szélt, de én sóhajtoztam, hogy a Traviatát akarom. Kiderült, hogy lenne hangom az operához, de persze nem akartam leváltani a prózai színházat. Volt, hogy potyogó könnyekkel énekeltem, a többiek meg mondták, hogy sírás közben technikailag lehetetlen lenne énekelni. Hát nekem nem volt az.

Florence Foster Jenkins szerepével lekerekedik az életem. De az ő szerepében direkt rosszul kell énekelni, ami nem is baj, mert az Éj királynőjének az áriájában például úgysem mindig jön ki a legmagasabb hang. Pedig ha rágyúrok, akkor kijön.

IMG_1237-104326.jpg

Bánsági Ildikó és Szemenyei János a Mennyei hangban (Fotó/Forrás: Juhász G. Tamás)

Nézőként az ember nem akarja elhinni, hogy Florence tényleg nem hallotta, hogy hamisan énekel.

Pedig tényleg nem hallotta. Nemi beteg lett az első férjétől, és ennek az egyik mellékhatása az volt, hogy nem hallotta tisztán a saját hangját. Viszont rengeteg emberen segített. Ez a színdarab nem emeli ki olyan hangsúlyosan, de megalapította a Verdi Társaskört, sokakat segített a pályán. A házikoncertjein aztán elénekelt ő is egy-egy áriát, ebből nem is volt baj, csak később, amikor a Carnegie Hallban akart fellépni. A filmben, ami Meryl Streeppel készült, megveszik a fellépés lehetőségét, mert Florence nagyon gazdag, sokat örökölt az apjától. De készült ebből a történetből egy francia film is, a Marguerite, az egész más nézőpontból mutatja be az énekesnőt. Ott az történik, hogy egy festő kihasználja őt, ráadásul a Carnegie Hall-ban tartott koncertjéről egy kritikus megírja, hogy milyen rossz, és ebbe belebetegszik.

A Mennyei hang következő előadásai a Játékszínben: október 8. 19:00, október 17. 19:00, november 20. 19:00

Ön szerint miért énekel Florence? Miért ez a legfőbb vágya?

Nagyon vágyik a szeretetre! Beteg, nem lehet együtt a férjével, így hát az az élete, hogy énekel. Imád énekelni.

Több interjúban panaszolta, hogy manapság nincs idő belebújni a szerepekbe. Mit hiányol?

Nem is egyszerűen az idő hiánya ez, de a színész nem kerül abba a helyzetbe, hogy az utolsó csavarokig kidolgozhatja az alakítását. Mindig a nagy egység számít, de hogy igazán helyére kerüljön minden, arra nem mindig van igény. A Mennyei hanggal is dolgozom még, de a közönség szerencsére szereti.

Hogyan fejlődik még a darab?

Peter Quilter drámája – bár hajlik a kommersz felé –, én azon igyekszem, hogy újabb és újabb mélységeit fejezzem ki. Mindig azt ismételgetem magamnak: „Csak komolyan, csak komolyan!” Mert rengeteg olyan jelenet és poén van, amin lehet nevetni is, de azért elárul valami nagyon súlyosat Florence-ről. Sokat beszélgettünk arról, hogy mit enged meg ez a szövegkönyv. Szívemen viselem ezt a szerepet, úgy érzem, ez egy küldetés, és Magdi néniért teszem, meg a fiáért, Dékány Endréért, akinek imádom könyvét [Az igazi bel canto – a szerk.]. És persze Florence-ért. De hogy miért fontos nekem ő!?

IMG_1730-104326.jpg

Szemenyei János és Bánsági Ildikó a Mennyei hangban (Fotó/Forrás: Juhász G. Tamás)

Miért szereti meg ennyire a közönség Florence-t?

A Lakmé áriáját egyszer megtapsolta a közönség! Bagó Berci arra az áriára azt mondta nekem, hogy énekeljek rosszabbul

Van abban valami nagyon édes, hogy ez a nő így rákészül, ennyire szeretné, aztán az egész pocsék. Hát lehet nem szeretni, ha ennyire akarja?

Így van ezzel St. Clair, a brit úriember is, akit Gálvölgyi János alakít. Ő végig nagyon gondoskodó Florence-szel.

Igen, bár az eredeti drámában nem hangsúlyozzák ezt. De most már Gálvölgyi is így játssza.

IMG_2239-104326.jpg

Gálvölgyi János és Bánsági Ildikó a Mennyei hangban (Fotó/Forrás: Juhász G. Tamás)

Megtalálták a közös hangot Szemenyei Jánossal?

Igen, de mivel kimaradt a nyár, és most, ősszel is eltelik néhány hét előadások között, újra egymásra kell hangolódnunk. Ő is kitett magáért, korrepetitorral készült a szerepre.

Florence nem engedett kritikust a koncertjeire. Önt érdekli, hogy mit írnak a játékáról?

Annak idején nem azért jöttem el a Vígből, mert megbántott a kritikus, hanem mert igaza volt. Megköszöntem neki, mert az ő írása volt az utolsó csepp a pohárban, és erőt adott ahhoz, hogy váltsak. De volt olyan is, hogy az előadás előtt három perccel valaki átküldte nekem a lehúzó kritikáját, és alig tudtam színpadra lépni. Na hát az igazi gengszterizmus volt. Sokszor az a baj a kritikával, hogy egyetlen színészt akar ledorongolni, pedig a színház csapatmunka. De egyébként már egyre kevesebb kritikával találkozom.

Azt hogyan viseli, ha a bulvár cikkezik Önről?

Ha olyat írnak, akkor rosszul. Előfordult, hogy riportot készítettek velem, aztán amikor megjelent az újság, a címlapján ott voltam én, meg a volt férjem [Gáspár Sándor], hogy tizenöt éve elváltunk, és magányos vagyok. Vagy hogy megvesztegettem egy rendőrt… Mert micsoda öröm lehet egy Kossuth-díjasról azt írni, hogy megvesztegette a rendőrt! Talán a kefelevonatig ott kéne állnom, hogy ellenőrizzem, mit írnak rólam? Ráadásul az egész újságírás át van politizálva, elvileg vigyázni kéne, hova adok interjút. Én nem akarok azzal foglalkozni, hogy ki a balos, ki a jobbos, nem is tudom követni. Abba bele lehetne őrülni. Az a baj, hogy én olyan vagyok, mint Florence, túlzottan szeretetigényes. Annyira akarom, hogy mindenki szeressen és mindenki elismerjen.

IMG_2271-104326.jpg

Mennyei hang (Fotó/Forrás: Juhász G. Tamás)

A lánya, Gáspár Kata azt mesélte egy korábbi interjúban, hogy szándékosan nem kísérték el castingra vagy meghallgatásra. Miért?

Azért, hogy ne mi segítsük előnyökhöz. Ha jó színésznő, nélkülünk is kiderül. Tizenöt éves koráig nem is vittük meghallgatásokra, nem csináltunk belőle gyerekszínészt. Később sem feltétlenül tudták, hogy ő a mi lányunk. Aztán amikor az első, Apám beájulna című filmjét megnéztük, alig tudtam megszólalni! Szegény, azt hitte, nem tetszett nekem! Pedig nagyon jó volt. Sokat beszélgettünk a színészi mesterség fortélyairól. Hogy miként kell egy-egy állapothoz eljutni. Amikor a filmforgatáson glicerint adtak neki, hogy attól majd tud sírni, nem fogadta el, mondta, hogy megy neki anélkül is. Büszke voltam! … De van ám egy fiam is!

Gáspár Gergely, aki a Péterfy Bori & Love Band dobosa.

És dobol a Kaukázusi krétakörben is. A helyén van. Hatalmas dolog, hogy látom az eredményét annak, hogy amit tudtam, megtettem érte. Például süketszobát építettem neki, hogy tudjon dobolni.

Megvan még az izgalom egy-egy előadás előtt?

Persze. Szörnyű! Nem tudom magam lecsapni. Olyan jó lenne, ha nem kapnék kis híján infarktust, amikor kimegyek a színpadra. Persze ha nem lenne ez a nagy adrenalin, csinálnék mást. Valami Gobbi Hilda-féle dolgot.

Ez mit jelent?

Tennék valamit a szakmáért, baromira melóznék érte. Visszaállítanék pár dolgot, ami eltűnt. De aztán jönnek az újabb és újabb szerepek.

A Nemzeti Színházban mi vár most Önre?

Három előadás, a Pogánytánc, Az ügynök halála Blaskó Péterrel, és a Házasság Palermóban. Ezekhez most fel kell kötnöm a gatyám, mert sok szöveget jelent.

Ilyenkor hova kell kapni?

Nem tudom! De küzdök. Kutyasétáltatás közben szoktam szöveget tanulni. Szeretnék úgy kimenni a színpadra, hogy ne a lámpaláz irányítson. Gábor Miklós mondta egyszer a főiskolán, hogy Hamlet nem a közönség elé megy be a színpadra, hanem azért, mert van ott valami, ami érdekli. Bemegy, meglát valamit, gondol valamit, és kimondja. Ezek a fázisai a színészi játéknak. Ha ez ilyen részletességgel megvan, akkor nem lehet baj. Olyasmi ez, mint felszedni a morzsákat a Jancsi és Juliskában.

Színpadon a világ legrosszabb énekesnője

Kapcsolódó

Színpadon a világ legrosszabb énekesnője

A Mennyei Hang! című komédiát április 28-tól tűzi műsorra az ötéves Játékszín. Bánsági Ildikó tündököl a legendás Florence Foster Jenkins szerepében, férjét Gálvölgyi János alakítja.

„Nem viszem haza a szerepeimet”

„Nem viszem haza a szerepeimet”

Volt már Mozart, Bóni, Mágnás Miska, zongorakísérő a világ legrosszabb énekesnője mellett. Nem csak színész, zenét is szerez. Szemenyei János a hazai zenés színházi élet független személyisége. Nem képzelhetjük már el nélküle a műfajt, még szép, hogy az idei KULT50 kiadványunkban is szerepel.

Hamis ének – hamis élet?

Hamis ének – hamis élet?

„A túléléshez történeteket kell mesélni” – vallotta Umberto Eco, bennünk pedig felmerülhet a kérdés, hogy milyeneket? A magyar olvasónak ilyenkor eszébe juthat Sütő András mondata az Anyám könnyű álmot ígér első fejezetéből, ahol az elbeszélőt anyja arra kéri, hogy a könyv, amit írna róluk, „Igaz legyen”.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Fischer Iván: „Ez a hiány megoldhatatlan”

A Budapesti Fesztiválzenekar zeneigazgatója egy interjúban mesélt arról, hogy az állami támogatás reálértékének csökkenése hogyan lehetetleníti el az együttes munkáját.
Tánc

Önálló univerzum épül a Millenárison

Elkezdődött a Walk My World immerzív produkció építése a Millenárison. A világon egyedülálló, monumentális attrakció létrehozásán olyan kiemelkedő magyar alkotók is dolgoznak, akik korábban számos film – köztük hollywoodi sikerprodukciók – vizuális világának megteremtésében vettek részt.
Klasszikus

Újabb zenei ritkaságokat fedezhetünk fel a Haydneum következő évadában

Három fesztivál, három különböző bérletsorozat, valamint a hagyományos nyári koncertsorozat Eszterházán gondoskodik arról, hogy a szervező Haydneum – Magyar Régizenei Központ a régizene minden arcát megmutassa.
Klasszikus

Két klasszis karmester szerepel együtt az Óbudai Társaskörben

Kovács János, a Magyar Állami Operaház örökös tagja és mesterművésze Rajna Martinnal, az Opera első karmesterével együtt lép pódiumra a Világítótornyok sorozat első rendhagyó estéjén az Óbudai Társaskörben, április 28-án.
Plusz

Reflektorfényben a tehetség mentorai – átadták a Mester-M Díjakat

Tizenöt kivételes pedagógus, tanár és edző, akiknek munkája generációk életére van hatással – ők vehették át a személyenként ötmillió forinttal járó elismerést április 17-én, az immár hagyománynak számító Mester-M Díjátadó Gálán.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Zenés színház ajánló

Látványos koncerttel mutatkozik be az Erkel Színház

Az újonnan alakult intézmény hagyományos sajtótájékoztató helyett látványos eseménnyel ismerteti meg közönségével a 2025/26-os évad részleteit. A színház hivatalosan is bejelentette az első öt művészt, akik már május 2-án is színpadra lépnek.
Zenés színház ajánló

Folytatódik Rozsda lovag története a Budapesti Operettszínházban

Javában zajlanak Jörg Hilbert–Felix Janosa Rozsda lovag és a kísértet című családi musicaljének próbái a Budapesti Operettszínházban. A május 18-án vasárnap 11 órától látható előadás Bozsik Yvette Kossuth-díjas színházi alkotó rendezésében kerül színre.
Zenés színház kritika

15 sor klasszikus: Armida

„Bár nem minden drágakő ragyog azonnal teljes pompájában még csiszolatlanul és földdel borítva, izgalmas feladat idejekorán felfedezni a legértékesebbeket.” A következő rövid írás a Zeneakadémia és a Hanns Eisler Zeneművészeti Főiskola növendékeinek közös előadásáról szól. 15 sor klasszikus.
Zenés színház ajánló

Ősbemutatóval búcsúzik az Operabeavató

A tizenhét éve tartó sorozat utolsó részében láthatják az érdeklődők 7 és fél halál címmel azt az új vígoperát, amelynek létrejöttében a közönség is részt vett. A premier előtt a szervezők két különleges eseményt is szerveznek támogatóik számára.
Zenés színház hír

Ralph Fiennes első operarendezésére készül

A világhírű színművész Csajkovszkij Anyeginjét állítja színre a Párizsi Nemzeti Operában, az előadás 2026 januárjában és februárban lesz látható a Palais Garnier-ben.