Zenés színház

Bátyai Edina: "Optimistának kell lennünk"

2012.05.28. 10:35
Ajánlom
A Szegedi Szabadtéri Játékok 2012-es szezonja július 6-án indul. Az idei Dóm téri és az újszegedi műfaji kínálatról az intézmény vezetőjével, Bátyai Edinával beszélgettünk.

- Hogyan, milyen elvek mentén állították össze a Szegedi Szabadtéri Játékok idei programját?

- A fő szempont és a cél nyolcvan éve változatlan: klasszikus népszínházi igények mentén, széles műfaji palettán magas színvonalú kínálatot nyújtsunk a nézőknek. Arra köteleznek hagyományaink, hogy az operett és a musical kedvelői, az operarajongók és a tánc szerelmesei egyaránt megtalálják maguknak a csemegéket ebben az évadban is a Dóm téren. Újszegeden szintén a népszínházi hagyománynak igyekszünk megfelelni a prózai színházi előadásokkal, a könnyedebb vígjátékokkal és zenés produkciókkal, illetve a koncertekkel.

- Július 6-án indul a szezon a Jekyll és Hyde című musicallel. Hogyan esett épp erre a darabra a választás?

- Több szempontot vettünk figyelembe: ismert musicalről legyen szó, amit nagyszabású, érdekes látványvilággal lehet színre vinni. Mindig nagyon jó ízléssel kiválasztott zenés darabra van szükség ahhoz, hogy az igényes musicalrajongó közönséget megszólítsuk. Amikor a győri kollégákkal elkezdtük a tervezést, mert a Jekyll és Hyde a Győri Nemzeti Színházzal közös produkció, azt is szem előtt tartottuk, hogy a díszlet szempontjából mindkét helyszínen játszható legyen az előadás. A látvány megtervezésére Kentaurt kértük fel, mivel Győrt és a Dóm teret is jól ismeri, az ő világa pedig garancia arra, hogy a nézők elvarázsolódjanak. A közönség ugyanis ki van éhezve a látványra és a varázslatra.

- A Hegyen-völgyön lakodalom a kétévenként rendezett nemzetközi néptáncfesztivál záróeseménye. A produkciót Novák Ferenc koreografálja, aki a Szegedi Szabadtéri Játékoktól a nyolcvanadik születésnapjára ajándékként kapta a felkérést. Felidézné azt, hogyan fogadta ezt az ajándékot tavaly Novák Ferenc?

- Tavaly volt nyolcvanéves a Szabadtéri és Novák Tata is, azt gondoltam, kár lenne kihagyni az évfordulók ilyen együttállását. A Kossuth-díjas koreográfust egyébként több mint negyven éves kapcsolat fűzi a Dóm térhez a néptáncfesztiválokon keresztül. A Vígszínházban ünnepeltük a születésnapot, rengetegen voltunk, hiszen sokan kedvelik, szeretik, tisztelik őt nem csupán Magyarországon, de Európában is. Az ajándékot hosszas sorbanállás után, szertartások nélkül adtam neki át. Több órával az esemény után autóztam haza, amikor megcsörrent a telefonom, és a vonal végén Novák Tata volt, aki elmondta, mekkora örömet szereztem ezzel neki, és mennyire hálás ezért a felkérésért.  Biztos vagyok abban, hogy a műfaj régi és új szerelmesei egy izgalmas, látványos produkciót láthatnak több száz táncos közreműködésével. Az esküvő, a lakodalom témája mindannyiunk életében jelen van, ismerjük azt az érzést, ami ehhez kapcsolódik, minden korosztálynak kedves téma, így bizonyára nagy érdeklődésre tart számot az előadás.

- Az idei operaprodukció két egyfelvonásos darab lesz, a Parasztbecsület és a Bajazzók. A július végi bemutatók rendezője Kerényi Miklós Gábor. Miért éppen őt kérték fel erre a feladatra?

- Véleményem szerint Kerényi Miklós Gábor a zenés műfaj egyik legjobbja Magyarországon. A Dóm tér méreteinél fogva nem engedhetjük meg magunknak a kísérletezést, azt, hogy a pályakezdők itt bontogassák szárnyaikat, hanem igazi profikkal kell dolgoznunk, akik tudnak alkalmazkodni ezekhez a körülményekhez és adottságokhoz.

- Magyarul vagy eredeti nyelven játsszák a darabokat?

- A Turandotot játszottuk magyarul, a próbálkozásunkat azonban nem koronázta egyöntetű siker, ezért beláttuk, hogy az operákat az eredeti nyelven kell színre vinni, de a kivetítőn természetesen magyarul is olvasható majd az énekelt szöveg.

- A Mária című musicalt szintén koprodukcióban hozták létre, partnerük a debreceni Csokonai Színház. A cívis város nézői már láthatták, de mennyiben lesz más ahhoz képest a két augusztusi Dóm téri előadás?

- Valóban, a debreceni közönség karácsonyi ajándékként láthatta a Máriát. A produkció tehát készen van, "mindössze" Szegedre kell szállítani, ami természetesen nem kis feladat. A Főnix Csarnok színpadmérete kompatibilis a Dóm térrel, ezért nagy változások nem lesznek. A szegedi nézők az általuk már ismert és kedvelt, tipikusan Vidnyánszky Attilá-s produkcióra számíthatnak hatalmas, meglepetésszerű látványvilággal, Szarka Tamás izgalmas zenéjével.

- Térjünk még vissza a koprodukcióhoz. Említette Ön is, hogy Vidnyánszky Attila visszatérő vendégnek számít Szegeden, és Szarka Tamás-művet sem először mutatnak be. Hogyan jött létre ez az együttműködés, ki volt a kezdeményező, honnan jött az ötlet, hogy egyesítsék erőiket?

- Folyamatosan és kölcsönösen inspiráltuk, motiváltuk egymást, nem tudnám meghatározni a kezdő időpontot. Az a nagyon sok idő vezetett ehhez, amit munka kapcsán töltöttünk együtt: Szarka Tamással 2008-ban és 2010-ben is dolgoztunk a néptáncfesztivált záró előadások, a Benyovszky és a Dózsa kapcsán, Vidnyánszky Attila pedig a Dóm téren és Újszegeden is otthon érzi magát. A megbeszélések, egyeztetések alatt mindenkiből elő-előjöttek olyan művészi elképzelések vagy vágyak, amiket szerettünk volna megvalósítani, és egymást erősítettük abban, hogy a musical műfajában is van létjogosultsága egy új magyar műnek.

- Az évad utolsó premierje egy operett. Miért a Mágnás Miskára és Alföldi Róbertre esett a választásuk?

- Alföldi is jelentős tapasztalattal bír a Dóm téren mind rendezőként - gondoljunk a Csárdáskirálynőre -, mind színészként - valószínűleg sokan emlékeznek a tavalyi Valahol Európában-ra -, és ahogy említettem, nekünk kipróbált művészekkel kell dolgoznunk. A darabválasztást az indokolja, hogy az elmúlt években végigmentünk a műfaj klasszikusain: Csárdáskirálynő, Marica grófnő, Cigányszerelem, A víg özvegy repertoárra került, és ebbe a sorba illik a Mágnás Miska, ami biztos vagyok, hogy megtalálja a közönséget.

- Van olyan bemutató, amit jövőre is műsorra tűznek?

- Az operát - a műfaj költségei és az operaénekesek hangi terhelési korlátai miatt - hagyományosan két évig tartjuk műsoron. Ám a jövő évről egyelőre nem tudok nyilatkozni, ez a jövőbeni gazdasági helyzettől is függ.

- Újszegeden mi várható?

- A nemzetközi néptáncfesztivál résztvevői a Dóm téri zárást, a Hegyen-völgyön lakodalmat megelőzően itt mutatkoznak be műsoraikkal. Van egy nagyon hűséges nyugdíjas közönségréteg, akik a nótaestet minden évben nagyon várják, ez a műsor természetesen idén sem marad el, és a dixielandestet is megtartjuk, amely jelentős rajongótábort vonz minden évben. Több éve együttműködünk a Kecskeméti Katona József Színházzal, tőlük idén a Winnetou című családi musical látható. 2008 óta vendégeskednek nálunk határon túli színházak, 2012-ben a Szabadkai Népszínház Magyar Társulatát látjuk vendégül, ők a Hippolyt, a lakáj című előadásukat hozzák el.

- Említette a jelenlegi nehéz gazdasági helyzetet. Idén milyen forrásokból gazdálkodhatnak? Optimista az idei nyarat illetően?

- A gazdasági válság közepén muszáj optimistának lennünk. A költségvetésünk legnagyobb részét a jegybevétel adja. A jegyértékesítésünk a szokásos protokollnak megfelelően tavaly októberben indult. A karácsonyi bérletakciónk nagy sikernek örvendett, és a vásárlók részéről a szándék azóta is töretlen, tehát a jegyeket lefoglalják, csak haladékot kérnek, mert az egyszeri kiadást nem bírja el a családok büdzséje. Szolgáltató intézményként ehhez nekünk rugalmasan kell hozzáállnunk, ezért találtuk ki a feltöltőkártyát, amelynek segítségével négy részletben vásárolhatták meg a jegyeket, fogadunk el különböző utalványokat, vagy adtunk ajándék jegyet más rendezvényeinkre a Dóm téri belépő mellé. Bár volt elvonás, de Szeged Megyei Jogú Város Közgyűlése továbbra is támogatja a Szegedi Szabadtéri Játékokat. Nagy múltú fesztiválként a Nemzeti Kulturális Alaptól több pénzre számítottunk, mint a megítélt támogatás. Éltünk még a volt NEFMI, valamint a Magyar Művészeti Akadémia pályázati lehetőségeivel, és természetesen a társaságiadó-támogatást is fogadjuk, ez azonban csak a negyedik negyedévben tud realizálódni.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Tíz premierrel vág neki az új évadnak a húszéves Örkény Színház

A 2024/25-ös évadban összesen hét kortárs adaptációt mutat be a fővárosi teátrum, mások mellett Tompa Andrea és Parti Nagy Lajos szövegéből. A társulat nagyszabású arénakoncerttel ünnepli jubileumát jövő tavasszal.
Klasszikus

Elizaveta Kulagina nyerte a Fidelio különdíját a 6. Marton Éva Nemzetközi Énekversenyen

A huszonhat éves orosz szoprán a döntőben Offenbach és Sztravinszkij áriáit adta elő. A különdíjakat a szeptember 8-i, operaházi gálán adták át a versenyzőknek.
Vizuál

Pedro Almodóvar nyerte a fődíjat a Velencei Filmfesztiválon

A Spanyol rendező legújabb filmjében az eutanázia és a klímaváltozás kérdéseivel is foglalkozik. A művész köszönőbeszédében arról is beszélt, hiszi, hogy minden ember alapvető joga méltósággal búcsúzni a világtól.
Klasszikus

Egyedülálló művészeti élményt hozott idén is az MVM ZENERGIA gálakoncert

Az MVM kilencedik alkalommal hívta életre az MVM ZENERGIA összművészeti koncertjét, ahol a klasszikus és könnyűzene mellett helyet kapott a vizuális élmény, valamint az irodalom.
Könyv

Ebből a tíz könyvből kerül ki az idei Margó-díjas

Tizedik alkalommal adják át idén a Margó Irodalmi Fesztiválon a legjobb első prózakötetnek járó Margó-díjat, amelynek célja a kortárs irodalom és az olvasás népszerűsítése, valamint hogy ráirányítsa a figyelmet a pályakezdőkre.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Zenés színház hír

Jubilumi évadot kezd a Madách Színház

Megnyitotta 2024/25-ös évadát a Madách Színház. Még szeptemberben érkezik A nyomorultak bemutatója, amiben új generáció lép színpadra, novemberben pedig Örömkoncerttel ünneplik, hogy 20 éve lett zenés színház a Madách Színház.
Zenés színház ajánló

Hamupipőke-premierre készül a Budapesti Operettszínház

Az intézmény november közepén tartja első idei bemutatóját, amelyen Pejtsik Péter és Orbán János Dénes Hamupipőke című operettmusicaljének ősbemutatóját láthatja a közönség.
Zenés színház ajánló

Mozart-gyerekdarabbal várja az ifjúságot az Operaház

Fiatal alkotók és előadók produkciójában mutatja be Mozart 12 évesen írt, Bastien és Bastienne című vígoperáját a Magyar Állami Operaház. A vidám szerelmi történetet Menotti A telefon című gegoperájával párban látható.
Zenés színház hír

Átadták az idei Honthy-díjakat az Operettszínházban

Szeptember 2-án tartotta 2024/2025-ös évadnyitót a Budapesti Operettszínház, amelyen beszédet mondott Závogyán Magdolna kultúráért felelős államtitkár és Kiss-B. Atilla Kossuth-díjas operaénekes, a teátrum főigazgatója. Az eseményen sor került a Honthy-díjak ünnepélyes átadására is.
Zenés színház hír

Az egyik legrangosabb nemzetközi operadíjra jelölték a Valuskát

Eötvös Péter utolsó operája az ősbemutatók kategóriájában szerepel az elmúlt évad legnagyobb operai teljesítményeinek odaítélhető International Opera Awards jelöltjei között.