Idén márciusban hatodik alkalommal nyerte el zsinórban Bécs a világ legélhetőbb városának járó címet. Az élhetőség nem egyszerűen azt jelenti, hogy vasárnap is nyitva vannak a boltok, hogy hétvégén nem áll le a közlekedés a belvárosban és nem lopják el minden második héten az iratainkat - hanem azt is, hogy a város kulturális javai mindenki számára egyformán hozzáférhetőek. Bár az útiköltségeken és a szálláson sokat spórolni nem lehet, elárulunk pár tippet, hogy mit tegyen, ha már egyszer kint van.
Reggeli: 3-4 euró
Bár 1000-1200 forint elsőre soknak tűnhet, a jó hír, hogy szemben a budapesti aluljárók íztelen mirelitpogácsáival, egy Ankerben bevásárolt szendvics vagy süti akár még élményszerű is lehet - ráadásul egy egész délelőttöt ki lehet húzni velük. Ha utána még marad pár felesleges eurónk, érdemes ellátogatni valamelyik nagyobb áruházba, és saját kezűleg facsarni pár deci narancslevet. Bécs egyik legszimpatikusabb vonása, hogy nem sújtja külön felárakkal az egészségesen étkezni vágyókat.
Kiállítás: 0 euró
Bécs nem véletlenül a művészettörténészek és a kurátorok egyik kedvenc városa. Az persze első pillanattól kezdve nyilvánvaló, hogy a MuseumsQuartier olyan minőség, amit után egy magyar képzőművész mind a tíz ecsetszárát megnyalná, az átlagosan 12 eurós belépőktől azonban még az ő lelkesedése is könnyen lelohadhat. Ám aggodalomra még így sincs ok! A belvárosban sétálva gyakorlatilag minden sarkon akad egy világszínvonalú galéria. Legutóbbi bécsi látogatásom alkalmával például teljesen véletlenül futottam bele Aj Vej Vej Perspektíva-tanulmányába és Olafur Eliassonnal közösen létrehozott Holdas projektjébe a Christine König Galerie-ben.
Kávé és cigaretta: 2 euró
A kávé és cigaretta mágikus párosítását még azoknak sem kell magyarázni, akik egyébként soha nem gyújtottak rá. A századfordulós magyar költészet legfőbb ihletforrása ("Izgatta szívem negyven cigarettám. Meg más egyéb is. A fekete. Minden."), Jim Jarmusch legjobb filmjének múzsája Magyarországon 2013 óta illegalitásba vonult. Szerencsére Bécsben a legtöbb vendéglátóban mai napig nyugodtan rágyújthatunk, sem felvont szemöldökű ÁNTSZ-esek, sem kétségbeesett baristák nem fogják közben a vállunkat kocogtatni.
Ebéd: 5-10 euró
Azt tudta, hogy a budapesti street food-motort pár éve berúgó Leves. például egy bécsi üzleti modell átemelésével indult? Bécs nemcsak a Tafelspitz és a Wiener Schnitzel hazája, hanem a város egyetemistáira erősen építő street food-forradalom egyik bástyája is. Levesezőkben, ázsiai talponállókban kis utánajárással pillanatok alatt megebédelhetünk az éttermi árak töredékéért. Ha pedig szeretné megkóstolni a város egyik legjobb hamburgerét, nézzen el a Naschmarkt beülős éttermeinek egyikébe.
Ingyenes opera - 0 euró
A Bécsi Állami Operaház pénztára meglehetősen nagylelkű a közvetlenül előadás előtt kiszórt, kedvezményes last minute jegyek tekintetében, az igazán elszántak pedig akár állójeggyel is megpróbálkozhatnak. Ám létezik még egy ennél is költséghatékonyabb módszer: áprilistól júniusig a Herbert von Karajan téren egy ötven négyzetméteres vetítővásznon nézhetjük végig élő közvetítésben az előadásokat.
Éjszakai élet: 0-1000 euró
Próbált már valaha egy nyári estén a Műcsarnok lépcsőjére kiülni, kezében mondjuk egy hideg sörrel? Hát persze, hogy nem, hiszen zárás után azonnal lelakatolják a múzeumot elkerítő vaskaput. A bécsi MuseumsQuartier ezzel szemben nemcsak kulturális megaközpontként funkcionál, hanem közösségi térként is. Mármint olyanként, mint Budapesten mondjuk a Deák tér - lehet szeretni, és gyűlölni is, de mindenképp érdemes egyszer egy szombat este felkeresni.
További kulturális érdekességeket talál Bécsből ide kattintva.