Zenés színház

Budapesti Operettszínház – Asia tour 2005 – 6. fejezet: Bandar Seri Begawan, Brunei

2005.12.08. 00:00
Ajánlom
Így még soha sehol a világon nem vártak minket: karneváli dobparádéval, ajándékokkal és óriási üdvözlő zászlóval fogadták a Budapesti Operettszínház társulatát a brunei repülőtéren. A világ egyik legegzotikusabb országában a világhírességeknek kijáró üdvözlés után éreztük, hogy itt már hallottak a Jakartában, Kuala Lumpurban vagy valamelyik másik világvárosban adott koncertek sikeréről.

Bandar Seri Begawan

Igazán büszkék voltunk, hiszen a szervező japán ügynökség utólagosan mindenhonnan begyűjtötte a kritikákat, és sok elismerésben volt részünk az elmúlt hetekben Délkelet-Ázsiában. Szép gyűjtemény van ezekből már a színházban: tavaly a londoni Times magazin, januárban a Tokio Sunshine, márciusban pedig a moszkvai Kultúra című lapok írtak méltató sorokat előadásainkról, illetve koncertjeinkről.

Brunei gazdag ország: az egy főre eső GDP alapján a leggazdagabb a világon. A szultán néhány éve még az első volt a világ leggazdagabb embereinek listáján, de még ma is az első három között tartják számon. Politikai hatalma egyeduralomnak mondható, hiszen a stratégiai jelentőségű minisztériumok élén személyesen áll, a többi minisztériumot pedig családtagjai vezetik. A birodalom alattvalói mindössze néhány tízezren vannak, s tekintettel az életük végéig járó, tetemes állampolgári életjáradékra, olyan az ország, mint egy kis mesebeli királyság.

Adók nincsenek, a társadalombiztosítás ingyenes. Mi több, a szultán közvetlenül saját sportcentruma mellett épített egy vidámparkot a brunei gyermekeknek. Itt szinte kizárólag a világ legdrágább autóit árulják, mert csak ezekre van igény. A szálloda, vagyis az a hatcsillagos komplexum, ahol megszálltunk, a létező összes luxusszolgáltatással fel volt szerelve. A medencék, a szaunák, a szobák mintha mind koronás főknek készültek volna. De a legnagyobb élmény a Borneói-sziget csodálatos éghajlata, a Dél-kínai tenger elképesztően meleg vize és a semmihez nem hasonlítható, csodálatosan kék égbolt volt. A mögöttünk lévő tizenhat nap fáradalmait néhány perc alatt elfelejtettük, és a szabadnap hirtelen egy nagy borneói társasútnak tűnt. Több mint hatminc fokban, pálmafák között hihetetlennek tűnt, hogy Magyarországon éppen a havat lapátolják a családtagok.

Már megtanultuk Malajziában, hogy milyen öltözködési szabályok vannak a színpadon a muszlim szokások miatt. De nem akartunk hinni a fülünknek, amikor azt mondták, hogy délelőtt egy cenzúra-bizottság tekinti meg a koncertünk egy rövidített verziójá. Nagyon kedvesek voltak, csak néhány észrevételük volt elsősorban az „illetlen” lábemelgetésekkel kapcsolatban. A kormány nagy része jelen volt a koncerten, hiszen a szultán testvérének személyében több minisztérium képviselőjét is tisztelhettük. Személyes találkozásunkkor elmondta, hogy még soha nem szórakozott ilyen jól klasszikus zenei koncerten. Az előadás jól sikerült, ahogy ezt a már sokadszor elnyert vastaps is mutatta a produkció végén.

Vadász Dániel énekművész, a Budapesti Operettszínház tagja

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Megértés és tolerancia a középpontban – évadot hirdetett a Fesztiválzenekar

Don Giovanni-minifesztivál, A kékszakállú herceg vára, Wagner, Mahler, Mozart, világhírű énekes szólisták és hegedűművészek sora várja a BFZ közönségét a 2025–26-os évadban.
Klasszikus

15 sor klasszikus: Tenor-Passió

A Fidelio 15 sor címmel futó rovatát azért indítottuk el, hogy szubjektív módon mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás Orosz Balázs énekművész diplomahangversenyéről szól. 15 sor klasszikus zene.
Színház

„Meghallja-e a színház a segélykiáltásokat?” – itt a színházi világnapi üzenet

„Működhet-e a színház a különbözőségek együttélésének műhelyeként vérző traumáink figyelembevétele nélkül?” – Theodórosz Terzopulosz görög rendező sorai a színházi világnap kapcsán.
Zenés színház

Operaversenyt hirdet a Magyar Állami Operaház

A Magyar Állami Operaház 2025-ben első alkalommal rendezi meg az Országos Operaversenyt, amely elsősorban a magyarországi és határon túli intézmények énekesnövendékeit célozza meg.
Színház

Kazári András: „Még nem találtunk föl a színháznál jobbat”

Kazári András már kamaszként közel került a színházhoz, rajong a szakmájáért a mai napig. Az Újszínház művészét legfrissebb bemutatójuk, A hóhér kötele kapcsán a szerep kihívásairól, egy mesekastélyszerű színházépületről és a TikTok-generációról kérdeztük.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Zenés színház ajánló

Egy történet, tizenhat variáció – különleges előadás a Pesti Vigadóban

Április 27-én a SZÓ • SZÍN • JÁTÉK sorozat következő előadásán az érdeklődők egy izgalmas, egyedülálló darabot láthatnak, Tóth Péter Stílusgyakorlatok című kabaré-operája új színeket és hangulatokat csempész a színházi élmények világába.
Zenés színház hír

Operaversenyt hirdet a Magyar Állami Operaház

A Magyar Állami Operaház 2025-ben első alkalommal rendezi meg az Országos Operaversenyt, amely elsősorban a magyarországi és határon túli intézmények énekesnövendékeit célozza meg.
Zenés színház gyász

Elhunyt Németh József operaénekes

A Liszt-díjas, érdemes művészt március 15-én, életének nyolcvanharmadik évében érte a halál. A Magyar Állami Operaház és a Szegedi Nemzeti Színház is megemlékezett a neves baritonról.
Zenés színház interjú

A maszk szabadsága – beszélgetés A cirkuszhercegnő három bonvivánjával

Hármas szereposztásban mutatta be februárban a Budapesti Operettszínház Kálmán Imre nagyoperettjét, a produkció legközelebb március végén lesz látható. Az előadásban a titokzatos artista, Mister X szerepét Sándor Péter, Laki Péter és Papp Balázs formálja meg.
Zenés színház interjú

„Benne van minden, ami egy nővel megtörténhet” – interjú David Yengibarian harmonikaművésszel

A Csokonai Nemzeti Színház Magyarországon elsőként mutatta be élőzenével, kőszínházi előadásként Astor Piazzolla María de Buenos Aires című tangóoperáját. A produkcióban fellép David Yengibarian örmény harmonikaművész, aki harminc éve él és alkot Magyarországon, és aki maga is Piazzolla szerelmese.