Zenés színház

Cirmosok a színpadon – a Macskákról kérdeztük Szirtes Tamást

2019.12.16. 16:50
Ajánlom
Karácsonykor érkezik a mozikba Andrew Lloyd Webber sokak által szeretett musicaljének, a Macskáknak a filmváltozata. Mielőtt azonban New Yorkot meghódította volna a darab, Budapesten már sikert aratott. Mindennek harminchat éve. Szirtes Tamás rendező, a Madách Színház igazgatója emlékezik a magyar premierre.

Harminchét éve egy postai küldeményben kapott egy hanglemezt Londonból, ez volt a Macskák. Hogyan hatott rá először a musical?

Elragadónak találtam, de az igazi nagy élményt az jelentette, amikor láttam Londonban az előadást. Az volt az első igazi musicalelőadás az életemben, amelyben a zenés színház a maga teljességében megjelent. Színészek, akik magas színvonalon játszanak, énekelnek, táncolnak, a hozzátartozó látvány- és hangzásvilág – tehát olyan teljes és tökéletes komplexitása a színháznak, ami erre a műfajra jellemző. Miután hazajöttem, elmondtam az élményt Ádám Ottónak, a Madách Színház akkori igazgatójának – ebben a szobában ültünk, ahol most –, és ő azt mondta:

Csináljuk meg!

A Madách akkor prózai színház volt, kevés zenés darabbal, és ebben a műfajban semmi tapasztalatunk nem volt. Az alkotó folyamat egyik főszereplője Seregi László volt, az Operaház vezető koreográfusa, aki hozta magával az operai táncosokat. Ebből a rendkívül progresszív, inspiratív folyamatból nőtt ki, szerintem a mai Madách Színház.

U77_resize-121957.jpg

A Macskák a Madách Színházban (Fotó/Forrás: Madách Színház)

Egy korábbi interjúban úgy fogalmazott: mindannyian tőle tanulták meg, hogy mi a zenés műfaj. Mit lehetett Seregitől tanulni?

Nem volt tanáralkat, hanem alkotóművész, de ha jól figyelte az ember, mit csinál, akkor sokat lehetett tanulni tőle. Tökéletesen értette a zenés színház lényegét, és azt, hogy hogyan kell felépíteni kicsiben egy jelenetet és nagyban egy egész színdarabot. Tudta azt is, hogy mennyire fontos a rendező és a koreográfus szerepe, mennyire fontos mélyen érteni és értelmezni a művet. A zenés színházban minden sokkal gyorsabb, dinamikusabb, és Seregi értette ezt a tempót.

Nagyon gyorsan összejött a budapesti bemutató. Lazák voltak a jogtulajdonosok?

Andrew Lloyd Webber fényes pálya elején állt akkor, cége még korántsem volt olyan volumenű, mint ma. Noha szoros ellenőrzés alatt tartottak minket, mégis megengedték, hogy közvetlenül a londoni premier után, de a New York-i előtt bemutassuk a saját, non-replika változatunkat. Az eredeti bemutatóhoz ilyen közel talán senkinek nem sikerült megszerezni a jogokat. Andrew Lloyd Webber is eljött a premierre, és el volt ragadtatva.

Hogyan emlékszik rá az első találkozásuk alapján?

Nem Londonban történt (ott a cége embereivel találkoztam), hanem Budapesten.

Különleges légkör uralkodott körülötte, jelentékeny valakinek tűnt, akinek tökéletes a hozzáértése és eredeti a szemlélete. Korunk egyik zsenijének tartottam őt, és tartom ma is.

4-121959.jpg

Középen Andrew Lloyd Webber, a jobbszélen Szirtes Tamás (Fotó/Forrás: Madách Színház)

Van kedvenc Webber-darabja?

Sok kedvencem van. Nagyon szeretem a Józsefet, a Rocksulit, a Szupersztárt, imádom a Macskákat, de így vagyok a Fantommal is. Hogy valakinek az életművében sorra jönnek a jobbnál jobb darabok, ez is a zsenialitásnak nyilvánvaló jele. Andrew Lloyd Webber nem tud tévedni, vagy csak nagyon ritkán.

Azt hallottam, jobban tetszett neki a budapesti, mint a londoni előadás.

Annyit mondott, hogy a budapesti Macskák olyan jó előadás, hogy Londonban is szívesen látná.

Azt hiszem, a színészegyéniségek tetszettek neki különösen. A magyar drámai színész és a londoni musical színész egészen más színjátszási kultúrát képvisel. A mi bemutatónkban olyan – Shakespeare-en és Csehovon edződött – színészek játszottak többek között, mint Haumann Péter, Almási Éva, Cseke Péter, Hűvösvölgyi Ildikó, Szerednyey Béla, Gyabronka József. Azt a mélységet jelenítették meg a szerepeiknek, ami T. S. Eliot verseiben is benne van.

Kihívás volt nekik az új műfaj?

Nagyon más dologgal találkoztak. A zene és a koreográfia fegyelmet követel, kevesebb szabadságot hagy, de a kötöttséget mindenki boldogan magára vette, köszönhetően Seregi meggyőző lendületének, eredeti stílusának. Nem lehetett neki nemet mondani.

Szirtes Tamás

Szirtes Tamás (Fotó/Forrás: Mohos Angéla / Madách színház)

New Yorkot és Londont nevezi a musicaljátszás fővárosainak. De miben más, ami például a Madáchban történik?

Ritkán jönnek létre zseniális mesterművek, de ami a zenés színházban igazi újdonság, az valóban New Yorkban vagy Londonban születik.

Büszke vagyok viszont a Madách Színházra, mi világviszonylatban is nagyon magas színvonalat képviselünk. Most jövök A nyomorultak felújító próbájáról, és azt kell mondanom, nincs okunk szégyenkezni a világ nagyvárosaihoz képest. Ezt nagyon sokszor megerősítették az eredeti jogtulajdonosok is, akik a Madáchba nagyon szívesen adnak darabot, mert szerintük itt semmivel sem alacsonyabb a színvonal.

A Madách és én személyesen rendre megkapjuk a lehetőséget, hogy non-replika változatban adjunk elő musicaleket, azaz önálló rendezésben, díszletben, jelmezben és koreográfiával. Ez nagyon nagy gesztus. A musicalszerzők nagyon óvatosak, számukra a legfontosabb a születendő előadás minősége. Én prózai rendező vagyok, annak tanultam, és minden rendezésemhez a nagy prózai darabok igényességével látok hozzá. Talán emiatt jelennek meg előadásainkban a musicalek mélyebb rétegei, lélektanilag árnyalt emberi történetek.

Karácsonykor érkezik a mozikba az új Macskák-film. A musical viszont igazi színházi műfaj. Hogyan adaptálható filmre?

A musical látszólag nagyon filmszerű műfaj a színpadon: változatos, gyors, dinamikus. Mégis, kevés jó musicalfilm készült. Az Ének az esőben talán minden idők legjobb zenés filmje, de tévedésből is akad jó pár.

Min múlik, hogy jó legyen egy musicalfilm?

A rendezői ihleten, a szerencsén, a Jóistenen. (nevet) Tévút ezer féle van, de célravezető csak egy. Arra az egyre kell rálépni.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Elhunyt Rolla János

A Kossuth-díjas hegedűművész, a Zeneakadémia Kamarazene Tanszékének oktatója és korábbi tanszékvezetője hetvenkilenc éves volt – tudatta a szomorú hírt a Zeneakadémia.
Színház

Otthonából üzent Szász Júlia

„Jobban vagyok már, lassan, de biztosan gyógyulgatok” – írta Instagram-bejegyzésében a Nemzeti Színház balesetet szenvedett művésze, aki egyúttal megköszönte az elmúlt hetekben kapott rengeteg támogatást.
Klasszikus

„Micsoda tűz gyúlt benne a színpadon” – Vass Lajos emlékezik Rolla Jánosra

A hetvenkilenc éves korában elhunyt Kossuth-díjas hegedűművész, a Liszt Ferenc Kamarazenekar egykori koncertmestere több szállal kötődött az Óbudai Társaskörhöz, ahol legutolsó koncertjét is adta. Emlékét az intézmény igazgatója, Vass Lajos idézte fel.
Zenés színház

Presser Gábor és Sztevanovity Dusán dalaival érkezik a Pinokkió a Vígszínházba

A padlás óta először dolgozott együtt zenés előadáson a két alkotó. A Keresztes Tamás rendezésében készült produkciót december 9-én és 10-én mutatják be. Az alkotók az eredeti Collodi-regényre támaszkodtak.
Plusz

Visszakerült a kereszt a Notre-Dame csúcsára

A 2019-es tűzben súlyosan megrongálódott párizsi Notre-Dame székesegyház újjáépített huszártornyára december 6-án került vissza a kereszt.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Zenés színház ajánló

Presser Gábor és Sztevanovity Dusán dalaival érkezik a Pinokkió a Vígszínházba

A padlás óta először dolgozott együtt zenés előadáson a két alkotó. A Keresztes Tamás rendezésében készült produkciót december 9-én és 10-én mutatják be. Az alkotók az eredeti Collodi-regényre támaszkodtak.
Zenés színház interjú

A negyedik te magad légy! – Pacsay Attila zeneszerző az Artabanról

Különleges, az érzékszerveinkkel játszó előadásnak ad otthont decemberben az Eiffel Műhelyház: Pacsay Attila zenéjével és Almási-Tóth András szövegével jön létre az új magyar kamarazene-ciklus. Az Artaban című darabról a zeneszerzőt faggattuk.
Zenés színház hír

Negyven százalékkal csökkenti kórusa létszámát a Bayreuthi Ünnepi Játékok

A neves Wagner-fesztivál anyagi nehézségekkel indokolta, hogy százharmincnégy fős énekkarát mindössze nyolcvan főre csökkenti. A Német Opera- és Táncegyüttesek Szövetsége azt javasolta az Ünnepi Játékok vezetőségének, fontolják meg a döntést.
Zenés színház ajánló

Eötvös Péter-ősbemutatóra készül az Opera

A zeneszerző Krasznahorkai László Az ellenállás melankóliája című regényéből írt Valuska címmel operát, amelyet december 2-án mutat be a Magyar Állami Operaház Eiffel Műhelyháza.
Zenés színház kritika

A nevetés védelme – Ligeti-bemutató Bécsben

A Ligeti-évforduló alkalmából újabb darabbal gyarapodott a magyar művek (egyébként nem túl nagy) száma a nemzetközi operarepertoáron. A Le Grand Macabre november 17-i előadásán jártunk.