Zenés színház

Covid fan tutte – szatirikus operaátirattal nyitott a Finn Opera

2020.08.30. 12:15
Ajánlom
A finn nyelvű, bő másfél órás produkció a járvány finnországi vonatkozásaival foglalkozik.

Mozart Cosi fan tutte című vígoperájának átirata egyebek mellett bemutatja a társadalmi elszigeteltséget, az állások elvesztését, az utazási korlátozásokat. A zenemű előadói azonban hangsúlyozták: nem az volt a céljuk, hogy viccet csináljanak emberi tragédiákból.

Humor nélkül azonban nehéz lett volna átvészelni ezeket a rendkívül nehéz időket

- fogalmazott Karita Mattila szoprán, aki Despina szerepét énekli. Az operát a járványügyi előírások szigorú betartásával játsszák péntektől a helsinki Operaházban. A közönség maximális létszámának csak a felét, 650 nézőt engednek be az épületbe. A maszkviselést erősen ajánlják, de nem kötelező.

A színpadon nincs énekkar, a kórus énekét felvételről játsszák.

Mozart olasz nyelvű operáját, a Cosi fan tuttét, amely a kor erkölcseit kifigurázva az emberi kapcsolatokkal foglalkozik, 1790-ben adták elő először. Átirata, a Covid fan tutte a finnek hétköznapi életét követi, akik a kormány sajtóértekezleteiből és a vírusszakértők beszámolóiból tájékozódnak, a zenemű ugyanakkor szatirikus felhangokkal ábrázolja a válsághelyzetet.

Esa-Pekka Salonen, az előadás karmestere abszurd komédiaként írta le az operát. Mint mondta, Mozartot nem béklyózta meg a konvencionális gondolkodás, "csintalan és ötletes" művész volt, akit bizonyára felvillanyozott volna egy ilyen projekt. Salonen hozzátette:

Nem nevetünk a Covid-19-tragédián és válságon, az előadás egyszerűen arra a valóságra reagál, amiben élünk"

Az 5,5 millió lakosú Finnországban mindeddig 335 halálozás történt a Covid-19-betegség miatt. Az országban március közepétől júniusig korlátozások voltak életben. Az opera finn librettóját Minna Lindgren írta Mozart eredeti zenéjére. A darabot angol és svéd felirattal 12 alkalommal játsszák október 23-ig.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Könyv

Nem csak egy könyv a Budapest Nagyregény – Kiss Noémi a Lírástudók vendége

Huszonkét társával együtt ő is tagja a Budapest Nagyregény szerzőgárdájának, és elmesélte, miért érdekes számára Cinkota és a XVI. kerület, amelynek történetét ő írta meg. Kiss Noémi azt is elmondta, miért tartja nagy vívmánynak, hogy a vaskos kötet szerzőinek fele nő.
Színház

Elhunyt Bajomi Nagy György, az Örkény Színház művésze

A Gábor Miklós- és Jászai Mari-díjas színművész 56 éves volt.
Színház

Egy vezető távozása és figyelmeztetés lett a következménye a Katonában egy színházjegy-akciónak

Két munkatársat figyelmeztetésben részesítettek, egy vezető beosztású dolgozó pedig elhagyja a színházat, miután kiderült, hogy DK-tagok kaphattak kedvezményes jegyeket.
Vizuál

Ridley Scott filmjében Napóleon csak egy díszlet a saját életében

Hiába lett rendkívül látványos Ridley Scott Napóleonja, az európai történelem egyik legnagyobb hatású alakjáról végső soron csak egy sekélyes, koncepciótlan filmet sikerült rendeznie, amely ráadásul hemzseg a tárgyi tévedésektől.
Vizuál

A fekete arany és a fehér ördög – kritika a Megfojtott virágokról

Martin Scorsese egy három és fél órás krimi-drámával tért vissza, amelyben az amerikai történelem egy kevéssé ismert, sötét foltját mutatja be. Megfojtott virágok című filmjében a művészet klasszikus témáiról beszél, hogy megmutassa, mi is volna eredetileg a mozi célja.   

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Zenés színház hír

Negyven százalékkal csökkenti kórusa létszámát a Bayreuthi Ünnepi Játékok

A neves Wagner-fesztivál anyagi nehézségekkel indokolta, hogy százharmincnégy fős énekkarát mindössze nyolcvan főre csökkenti. A Német Opera- és Táncegyüttesek Szövetsége azt javasolta az Ünnepi Játékok vezetőségének, fontolják meg a döntést.
Zenés színház ajánló

Eötvös Péter-ősbemutatóra készül az Opera

A zeneszerző Krasznahorkai László Az ellenállás melankóliája című regényéből írt Valuska címmel operát, amelyet december 2-án mutat be a Magyar Állami Operaház Eiffel Műhelyháza.
Zenés színház kritika

A nevetés védelme – Ligeti-bemutató Bécsben

A Ligeti-évforduló alkalmából újabb darabbal gyarapodott a magyar művek (egyébként nem túl nagy) száma a nemzetközi operarepertoáron. A Le Grand Macabre november 17-i előadásán jártunk.
Zenés színház interjú

„A művészet mindig arra késztet, hogy változtassunk a nézőpontunkon” – interjú Stefan Herheim operarendezővel

Stefan Herheim, napjaink egyik legelismertebb rendezője, az elmúlt évad óta Bécs „második operaházának” a MusikTheater an der Wiennek az igazgatója. Händel Theodorájából kiindulva vallásról, intézményesülésről és az operai önreflexióról beszélgettünk vele.
Zenés színház kritika

Megváltástörténet a kávézóban – Händel Theodorája a MusikTheater an der Wienben

Öt ember egy kávéházban – öt történet arról, mi történhet, ha az embert megérinti a természetfeletti. Händel Theodorája nem is játszódhatott volna térben és időben közelebb a közönségéhez, mint ahogyan a bécsi MusikTheater an der Wienben színre kerül.