A színdarab előzménye Leonor Teles „Egy batrachi ballada” című kísérleti rövidfilmje. A művésznő filmjében portugál üzletek bejáratánál lévő békaszobrokat tör össze, amivel felhívja a figyelmet egy diszkriminatív gyakorlatra. Ezeket a bájosnak tűnő békaszobrokat ugyanis Portugália-szerte a romák távoltartása céljából helyezték ki a boltok bejáratához. Arra vonatkozóan számos történetet ismerünk, hogy a boltokban követik a biztonsági őrök a romákat, és hogy számos klubba be sem engedik őket. De magukról a békákról ritkán esik szó! Kik ezek a békák? Sok esetben maguk a cigány kisebbség tagjai. A többségi társadalmak ugyanis mindig előszeretettel alkalmazták a kisebbségek tagjait azért, hogy azok távol tartsák vagy éppen megregulázzák a sajátjaikat.
A Balogh Rodrigó által rendezett Békamesék című előadás helyszíne szimbolikus, az egykori Roma Parlament épülete előtti tér
ahol az OFF-Biennale keretében, az OFF-Biennále és az European Roma Institute for Arts and Culture (ERIAC) együttműködésében létrejövő RomaMoMA projekt részeként felépült, Oláh Norbert A cigány művész szorongása című nagy méretű téglafal installációja. A képzőművész alkotásához kapcsolódó szabadtéri előadásban, Oláh Norbert is szereplővé válik.
Az előadásban egy békacsalád három generációjának történetét ismerjük meg, akik közül két generáció őrző-védőként, kidobóként tud munkához jutni, ezáltal gyakran saját közösségük tagjaival is szembe kerülnek, meghasonulnak identitásukkal. A történetben szereplő család tagjai generációról generációra fejlődnek, míg legfiatalabb tagjuk zenészként őrbékából díszbékává válhat. Művészetével már a királylány szívét is meglágyítja, aki szerelmes lesz a békafiúba. A királylány csókjától persze a békákból hercegek lesznek.
Kérdés azonban, hogy a békák megkülönböztetése megszűnik-e attól, hogy egy fiatal békából herceg lesz?
„Az én szerepem az lesz,
Hogy díszbékaként igazoljam,
Milyen szép és befogadó a nem békák világa!”
– részlet a színdarabból.
Attól, mert Obama elnök lett, véget ért-e az amerikai feketék intézményes diszkriminációja? Magyarországon a döntéshozói pozícióba került romák hoztak-e bármilyen rendszerszintű változást közösségük mindennapjaiba? Ezekkel a kérdésekkel zárul Oláh Norbert képzőművész kiállítása és a hozzá kapcsolódó előadás.
Közreműködők
Író: Balogh Rodrigó, Illés Márton
Rendező: Balogh Rodrigó
Szereplők: Babindák István, Bakondi Jázmin, Balogh Orsolya, Oláh Norbert, Varga Dávid
Zene: Babindák István, Kovács A. Máté
Technikai vezető: Szegedi Tamás András
Rendezőasszisztens: Sarlós Ágnes
Az előadás időpontja: 2021.05.16., 19.00.
Esőnap: 2021.05.17., 19.00.
Cím: 1086 Budapest, Tavaszmező utca 6.
Fejléckép: Békamesék című előadás szereplői (fotó: Kovács A. Máté)