Zenés színház

„Egy király mindig annak örül, amit mástól elvehet”

2018.07.25. 16:20
Ajánlom
A Budapesti Nyári Fesztivál idei második nagy operabemutatója, a Rigoletto két előadására augusztus 3-án és 5-én kerül sor a Margitszigeti Szabadtéri Színpadon, a címszerepben Giuseppe Altomare-val, a Mantovai herceg szerepében Arturo Chacón-Cruzzal, Gilda szerepében pedig Szemere Zitával.

A fenti konklúzó Victor Hugo A király mulat című drámájából, az erkölcstelen uralkodó tipikus alakját megrajzoló botrányműből származik, amely alapján Verdi Rigolettójának szövegkönyve készült. A tökéletesen gátlástalan hatalomvágyat és az alattvalói hitványságot megrajzoló Hugo darabnak már a párizsi ősbemutatója botrányba fulladt és a cenzúra azonnal tiltólistára tette. Az eset az 1830-as években történt. Verdi librettistája, Francesco Maria Piave húsz évvel ezután kapta kézhez a darabot, hogy átdolgozza a szövegkönyvét, de az éber cenzúra ismét lecsapott és az osztrák hatóságok az alábbi konkrét feltételekhez kötötték bemutatóját: A király helyett egy polgári személyt kellett a dráma középpontjába állítani, a törvénytelen, házasságon kívüli szerelmet egyházi esküvővel kellett korrigálni, Gildának pedig békésebb halálnemet írtak elő.

A Rigoletto az operairodalom egyik alapműve,

magyarországi ősbemutatója 1852. december 18-án volt a Nemzeti Színházban,

azóta is töretlen népszerűségnek örvend világszerte. 2010-ben operafilm is készült belőle Plácido Domingo címszereplésével. A felfelé hajbókoló, de mindenkibe belemaró Rigoletto 16. században játszódó emberi tragédiájának a bő 150 év alatt sokféle értelmezése és feldolgozása született, problematikáját az operarendezők változatos korokba helyezték és sokféle önkényt láttak bele világszerte. Alapkérdései és drámaisága azonban nem koptak meg. A hatalom jellemtorzító hatása, a szerelem és az önfeláldozás, a munka és a magánélet elválasztásának univerzális kérdései múlhatatlanok, akárcsak a Rigoletto mély drámaisága és magával ragadó zeneisége, ezért Szinetár Miklós és Harangi Mária rendezését az Operaház ma is műsoron tartja.

ChaconCruz_photo1_LenaKern-161651.jpg

Arturo Chacón-Cruz (Fotó/Forrás: Lena Kern / BNYF)

A komoly színészi és énekesi kvalitásokat igénylő előadás címszerepében a világhírű bariton, Giuseppe Altomare első ízben mutatkozik be a magyar közönségnek, a Mantovai herceg szerepében pedig az elmúlt évek legizgalmasabb tenorjaként számontartott mexikói Arturo Chacón-Cruzt üdvözölhetjük, akit utoljára néhány éve a Werther címszerepében láthatott a budapesti közönség. A Rigoletto három felvonásban, olasz nyelven csendül fel a Magyar Állami Operaház Zenekarának és Énekkarának közreműködésével, az előadás magyar felirattal látható, vezényel: Medveczky Ádám.

Jegyvásárlásért kattintson ide.

Fejléckép: Giuseppe Altomare (forrás: BNYF)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Jazz/World

Mácsai Pál lesz az utolsó ember a Földön? – új klippel jelentkezik a Platon Karataev

2025 elején jelenik meg a Platon Karataev zenekar negyedik stúdióalbuma, Napkötöző címmel. A lemez második, Nem felelhet című single-jéhez a zenekar frontembere, Balla Gergely koncepciójából Topolánszky Tamás Yvan írt és rendezett klipet.
Klasszikus

Gabriela Scherer: „Bensőséges pillanatokban az ember nem lehet túl hangos”

Első alkalommal jár Budapesten az utóbbi években egyre több nagy operaházban feltűnő svájci szoprán, Gabriela Scherer. Számos német és olasz hősnő után most a földöntúli Szent Erzsébet szerepében hallhatjuk, október 9-én, a Liszt Ünnep nyitókoncertjén.
Színház

Peller Károly a Veres 1 Színház előadásának legfontosabb titkát őrzi

Az emberi kapcsolatok összetettségére és törékenységére hívja fel a figyelmet Alexandre de La Patellière és Matthieu Delaporte Hogyan nevezzelek? című darabja. A nagy sikerű francia filmből készített előadást a tízéves Veres 1 Színház, amely jubileumát Peller Károly debütálásával ünnepli.
Vizuál

Az ókori Mezopotámia művészetét bemutató, átfogó kiállítás nyílik a Szépművészeti Múzeumban

Az Istenek és démonok királysága – Mezopotámia Kr. e. 1000-500 című tárlat október 5-én nyílik meg, és egészen február elejéig látogatható. A szervezők szerint hasonló léptékű kiállítás tízévente csak egy-kettő van a világban.
Klasszikus

Neves internetes médiadíjért versenyez a Concerto Budapest közvetítése

Magyar komolyzenei, filmes és internetes világsiker: a Concerto Budapest 2024-es Mozart-napjának élő közvetítését beválasztották a 14. Lovie Awards döntőjébe.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Zenés színház hír

A Valuska lett az International Opera Awards legjobb ősbemutatója

Tíz előadás közül a legjobb ősbemutatónak választották a rangos International Opera Awardson Eötvös Péter utolsó operájának premierjét, a Magyar Állami Operaház Valuska-produkcióját.
Zenés színház interjú

Vágó Zsuzsi: „Az egész nézőteret be kell kebeleznem”

Vágó Zsuzsi eljátszotta a musicalirodalom legnagyobb hősnőit, köztük Júliát és Scarlett O’Harát, a Miss Saigon Kimjét, az Abigél Vitay Georgináját és a Rebecca Énjét. Ikerlányai születése után idén tavasszal, a Carmen Jósnőjeként tért vissza a Budapesti Operettszínházba.
Zenés színház hír

Öt fiatal művésszel elindult a Marton Éva Nemzetközi OperaStúdió

Négy magyar és egy osztrák énekes részvételével megkezdte első félévét a Magyar Állami Operaház kétéves szakmai továbbképzése, amelynek fővédnöki tisztségét a világhírű drámai szoprán látja el.
Zenés színház ajánló

Történelmi csúcstalálkozó operaszínpadon – közeleg a Nixon Kínában bemutatója

Több helyszínen játszódó, musical- és balettelemeket is felvonultató operashowban, Szemerédy Károly és Kolonits Klára, valamint Nyári Zoltán és Rácz Rita főszereplésével mutatja be a John Adams Nixon Kínában című operáját szeptember 22-én a Magyar Állami Operaház Eiffel Műhelyháza.
Zenés színház hír

Jubilumi évadot kezd a Madách Színház

Megnyitotta 2024/25-ös évadát a Madách Színház. Még szeptemberben érkezik A nyomorultak bemutatója, amiben új generáció lép színpadra, novemberben pedig Örömkoncerttel ünneplik, hogy 20 éve lett zenés színház a Madách Színház.