Zenés színház

Egy különös éjszaka Kafka úr társaságában

2025.01.09. 11:10
Ajánlom
Miközben visszatérő panasz, hogy a 20. századi zene nem elég közönségbarát, meglepő, hogy az operaházak alig játsszák Gottfried von Einem darabjait. A szerző ugyanis amellett, hogy általában a legmagasabb színvonalú, roppant izgalmas irodalmi alapanyagot használt, minden modernségével együtt is hallgató-, illetve előadóbarát muzsikát írt. Kafka nyomán alkotott, A per című operáját a bécsi MusikTheater an der Wien mutatta be decemberben.

A hiánypótló bemutatóiról híres bécsi teátrum a Kafka-évfordulóról is megemlékezett: a 20. századi osztrák komponista, Gottfried von Einem (egyes források szerint egy magyar nemes törvénytelen gyermeke) az 1950-es évek elején komponálta A per című regényt feldolgozó, azonos című operáját, amelyet 1953-ban a Salzburgi Ünnepi Játékokon mutattak be. Bár a neves fesztiválon híresen sok zenemű ősbemutatójára került sor (például Eötvös Péter Halleluja című oratóriumát is itt hallhatta először a közönség), amelyekkel sikerül is elérniük az érdeklődő közönséget, ezúttal mégis egyértelmű, hogy olyan mű született, amely

nem mond le a modernség vívmányairól, intellektuálisan kellően inspiráló, mégis jól énekelhető, szép pillanatokban ugyancsak bővelkedő muzsikával rendelkezik.

Az előadóknak lehetőségük nyílik benne, hogy klasszikus énektechnikával, frazeálással szólaltassák meg szólamaikat, a zene nem ró rájuk olyan megterhelő feladatot, amilyennel az alaprepertoárban ne találkoznának. Remek választásnak bizonyult tehát ahhoz, hogy az elsősorban az irodalmi alapanyag iránt érdeklődő nézők is élvezetüket leljék a MusikTheater an der Wien új produkciójában, miközben a zenei különlegességekre fogékony közönség egy kevéssé ismert, 20. századi gyöngyszemmel találkozhatott.

Az opera cselekménye nagyjából lefedi a regényét, tömörsége ellenére is jól adja vissza a kulcsfontosságú eseményeket, szereplőket. Ahhoz persze, hogy egy epikus mű színpadon is megállja a helyét, a tömörségnél több kell, szükséges, hogy a történés a színpadon is képes legyen megfelelően hatni. Hogy ez Gottfried von Einemnek Boris Blacher librettójára készült operája esetében sikerült-e, talán az egyetlen problematikus kérdés a darabbal kapcsolatban. Miközben természetesen a Kafka-mű adottságaiból adódóan nem várhatunk hipergyorsan pergő eseménysorokat, a lehetőségekhez képest mindent megtettek az alkotók, hogy a jelenetek hossza és felépítése megfeleljen a műfaji kívánalmaknak. Kissé nehezíti a befogadást a sok szöveg – habár szintén nem példa nélkül való az operatörténetben, hogy nehéz követni, pontosan mi történik a színen, különösen a sokszereplős jelenetekben – ám ezek általában csak egy kisebb részét fedik le a műnek. Itt viszont igen gyakran kellett koncentrálni, hogy lépést tudjunk tartani az eseményekkel.

DerProzess5_cHerwigPrammer-162056.jpg

Anne-Fleur Werner és Valentino Blasina (Fotó/Forrás: Herwig Prammer / MusikTheater an der Wien)

A rendező, Stefan Herheim igyekezett biztosra menni, egyfelől érdekes kerettörténettel próbálta még jobban megmozgatni a nézők agytekervényeit, illetve ezzel összefüggésben akciódúsabb színpadi történéseket jelenített meg, amelyek helyenként a muzsika mintegy revüszerű vonásaira építettek.

Aki ismeri a MusikTheater an der Wien igazgatójának korábbi produkcióit, nem lepődött meg, hogy a mű szerzőjét is megjelenítette a színpadon.

Sőt, ebben az esetben ezt két szerzővel tette: Kafkát táncművész formálta meg, míg a komponista a főszereplő, Josef K alakjában jelent meg. Utóbbi felismerésében a közönséget a műsorfüzetben szereplő kép segítette, amint a zeneszerző a zongorája mellett ül.

Ugyanitt további adalékokat is megtudhattunk Gottfried von Einem komponálási módszereiről, amelyek megmagyarázták, mi motiválta a rendezőt bizonyos színpadi megoldásokban. Bár a koncepció anélkül is érthető és érdekes lett volna, hogy tudnánk, a zeneszerző álombéli folyamathoz hasonlította az alkotást, sőt mint mondta, sokszor valóban megesett, hogy az éjszaka közepén írt le egy frissen támadt zenei gondolatot. Ennek megfelelően

az opera a komponista álmaként került színre, amelynek kezdetén maga Kafka jelent meg, akinek a mozdulatára, szeme villanására bukkantak fel sorra a figurák.

Először mindenki olyan ruhát és parókát viselt, mint a főszereplő, a rendező tehát azt a közismert értelmezési irányzatot vitte színpadra, amelynek értelmében az álomban megjelenő valamennyi szereplő maga az álmodó. A díszlet (Silke Bauer munkája) is mindvégig a zeneszerző szobája maradt, hátul azonban különböző térelválasztók (köztük egy színpadi függöny) takarták el, illetve mutatták meg időről időre a zenekart, akik így egyfajta stilizált nyilvánosságot, magát a társadalmat jelenítették meg. Ahogyan mi is, hiszen az első felvonás végén, amikor Josef K. felszólal az igazságszolgáltatás visszásságai ellen, felgyulladtak a fények, és a főszereplő mihozzánk fordult.

DerProzess6_cHerwigPrammer-162056.jpg

Josef K/Gottfried von Einem és Kafka: Robert Murray és Fabian Tobias Huster (Fotó/Forrás: Herwig Prammer / MusikTheater an der Wien)

Josef K-t/Gottfried von Einemet kiválóan formálta meg a brit tenor, Robert Murray. Ahogyan már szó esett róla, a darab hálás énekelnivalót kínál, és az énekes erős, stabil, szépen szóló és a mű komplex világában sokoldalúan funkcionáló hangot mutatott meg. A női karaktereket, ahogy egykor az ősbemutatón, itt is ugyanaz a művész énekelte, Anne-Fleur Werner, aki a produkció másik kiemelkedő közreműködője volt. Amellett, hogy mind karikírozott, mind érző lényként viselkedő figurákat is meg kellett formálnia, időnként a legabszurdabb pillanatokban kívánta meg a szerep, hogy emberséget képviselő ellenpontként jelenjen meg. Emellett a fiatal szoprán igényes vokális produkcióval is megörvendeztette a hallgatóságot. Itt említsük meg a Kafkát életre keltő táncos, az izgalmasan egzaltált és roppant hatásos kisugárzással rendelkező Fabian Tobias Hustert is.

A további közreműködők is mind több, általában jobban elkülönülő figurát formáltak meg. Közülük Valentino Blasina erős színpadi jelenlétét és Philipp Schöllhorn szép basszusát kell kiemelni – előbbi ráadásul egyetemi hallgatóként került a produkcióba, a színház tehetségtámogatási programja keretében. Ahogy a zenekarban is a Grazi Zene- és Előadó-művészeti Egyetem hallgatói foglaltak helyet, akik a Klangforum Wien kortárs zenei gyakorlatában vettek részt.

A kiválasztott fiatal muzsikusok nagyszerűen játszottak, a zenekar hangzásából semmilyen módon nem derült ki, hogy – kicsit csúnyán megfogalmazva – valamilyen iskolai projektet hallunk.

Ebben természetesen hatalmas szerep jutott a produkció kiváló karmesterének, a bécsi kortárs zenei élet meghatározó alakjának, Walter Kobérának. Neki köszönhető, hogy a darab zenei rétegzettsége és sokszínű muzsikája kiválóan érvényesült ezen az estén.

Bár a kevésbé ismert operák mind a színházak, mind a közönség számára rizikót rejtenek magukban, A per is jól mutatja, hogy időnként érdemes új felfedezésekbe bocsátkozni, hiszen ismervén a 20. század második felében keletkezett operák utóéletét, láthatjuk, hogy sokszor még a nagyszerű műveknek sem sikerül utat találniuk a törzsrepertoárba. Ezek a darabok pedig ott rejtőznek továbbra is, és várakoznak arra, hogy egy megfelelő előadói gárda rámutasson: a szélesebb közönség figyelmére is méltók lehetnek. Szerencsére Bécsben létezik olyan operaház, amely az operairodalom ritkán játszott darabjaira specializálódott (ha nem is kizárólag a modern különlegességekre), így a MusikTheater an der Wien újabb izgalmas darabot ismertetett meg nézőivel.

Fejléckép: Jelenet A perből (fotó/forrás: Herwig Prammer / MusikTheater an der Wien)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Könyv

Digitalizált formában elérhetőek Petőfi Sándor fiának, a fiatalon elhunyt Zoltánnak versei és levelei

Immár online hozzáférhető Petőfi Sándor és Szendrey Júlia gyermeke, Petőfi Zoltán (1848–1870) 135 verse, valamint 95 darabból álló levelezése az Országos Széchényi Könyvtár Kézirattárában őrzött Petőfi-hagyatékból.
Színház

Elhunyt Lukáts Andor

Életének nyolcvankettedik évében elhunyt Lukáts Andor Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész, rendező – tudatta a Katona József Színház. Számtalan filmben szerepelt, talán a legismertebb alakítása az Eszkimó asszony fázikban volt.
Vizuál

Magyar siker: Jancsó Dávid Oscar-esélyes A brutalista vágásáért

Bejelentették az idei, 97. Oscar-díj jelöltjeit. Idén ismét van magyar jelölt: A brutalista című film vágója, Jancsó Dávid is esélyes az aranyszoborra. A legtöbb jelölést Jacques Audiard Emilia Pérez című, spanyol nyelvű musicalje kapta.
Vizuál

Ön mit tenne, ha hűtlenségen kapná a házastársát?

Szembenézne a problémáival, vagy inkább hívna egy szakembert, aki vállalja, hogy elsimítja a dolgokat? A Volt szerető, nincs szerető című dokumentumfilmben egy hivatásos „szerető-elválasztót” láthatunk munka közben.
Színház

„Az új igazgató tervei olyan elemeket tartalmaznak, amelyek ránk nézve nem kedvezőek” – a Kolibri társulatának nyílt levele

Január 23-án nyílt levélben fordult a nyilvánossághoz a Kolibri Színház társulata, ahol a közelmúltban igazgatóválasztás zajlott le, amelynek eredményeképp 2025. március elsejétől Zalán János vezetheti a gyermek- és ifjúsági színházat.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Zenés színház interjú

Fokanov Anatolij: „Csak azt vállalom el, amit szeretek”

Harminchárom évvel ezelőtt Rigolettóként debütált Budapesten; hamar, 1992-ben lett az OPERA tagja. Fokanov Anatolijjal éppen akkor egyeztettem egy „életútinterjú” ügyében, amikor kiderült, hogy az örökös tagok sorába választották.
Zenés színház kritika

Kortárs opera molnári receptre

Mit tesz egy vezető színész, ha revolverrel üldözik, ráadásul jogosan? A kulisszák mögé visz Molnár Ferenc egyfelvonásosa, az Előjáték Lear királyhoz, amely kortárs operaként éledt újjá Kecskeméten.
Zenés színház ajánló

Miskolcon mutatják be Cser Ádám új operáját

Az Atelier című egyfelvonásos Ruggero Leoncavallo Bajazzók című művével egy este látható. Az ősbemutatóra január 24-én kerül sor, a produkció rendezője Szabó Máté.
Zenés színház beszámoló

Az utolsó opera – Eötvös Péterről szóló dokumentumfilmet mutattak be

Bár Kalmár András rendező eredetileg úgy tervezte, hogy a komponista első magyar nyelvű operájának létrejöttét mutatja be a filmjében, a sors tragikus fordulattal tette még jelentőségteljesebbé az ő és stábjának munkáját.
Zenés színház gyász

Elhunyt Otto Schenk rendező

A neves osztrák művészt, minden idők egyik legnépszerűbb operarendezőjét, számos legendás produkció alkotóját január 9-én, kilencvennégy éves korában érte a halál.