Zenés színház

Egy maori férfi és egy ír nő talált rá csecsemőként: 75 éves Kiri Te Kanawa

2019.03.06. 11:25
Ajánlom
Dame Kiri Te Kanawa emlékezetes alakításaira Mozart, Verdi és Richard Strauss operáiban ma is emlékezünk. A 75 éves énekesnő ma már azt tartja legfontosabb feladatának, hogy a jövő operaénekeseit tanítsa alapítványán keresztül.
kiri_te_kanawa_young-104517.jpg

Kiri Te Kanawa

Claire Mary Teresa Rawstron néven született egy maori férfi és egy európai nő gyermekeként. Biológiai szüleit nem ismeri, apjának és anyjának azt a maori férfit és ír nőt tekinti, akik öthetesen örökbe fogadták és felnevelték a tengerparti Gisborne városkában, ott, ahol egykor James Cook kapitány először Új-Zéland földjére lépett. Apját Thomas Te Kanawának hívták,

szüleitől kapta a Kiri nevet, amely maori nyelven harangot jelent.

(Az énekesnő később férjével maga is két gyermeket fogadott örökbe.) A kislány mindenhol és mindig énekelt, és mivel tévéjük nem volt, a szórakozást a zene jelentette számára. Első énekóráit katolikus iskolájában egy apácától vette, aki korábban operaénekes volt, pénzkeresetként esküvőkön és temetéseken énekelt.

Az általános iskola után dolgozott recepciósként és titkárnőként, de az énekléssel sem hagyott fel, minden lehetséges énekversenyen elindult. A legtöbbet meg is nyerte, húszas éveinek elejére hazájában ismert és népszerű énekesnek számított, nevéhez fűződik az első operaáriákat tartalmazó új-zélandi aranylemez. 1966-ban Angliába ment, beiratkozott a londoni operaiskolába, és a mezzoszoprán szerepekről áttért a szopránra, a magyar Rózsa Verától tanult éneklést, hangtechnikát, színészetet. A brit fővárosban lépett először operaszínpadra, Mozart A varázsfuvola című operájában. A Covent Garden színpadán 1970-ben debütált Muszorgszkij Borisz Godunov című operájában, ugyanabban az évadban Wagner Parsifaljában is színpadra lépett. Sztárrá a következő év decemberében Mozart Figaro házasságában Almaviva grófné szerepe tette, és meghódította a tengerentúlt is, 1974-ben beugróként aratott elsöprő sikert a New York-i Metropolitan operában, Desdemonát alakította Verdi Otellójában.

Kiri Te Kanawa a világ egyik legkeresettebb énekművésze lett. Legemlékezetesebb alakításait Mozart, Verdi és Richard Strauss operáiban nyújtotta, a kritikusok technikai felkészültsége, muzikalitása mellett elsősorban szép hangszínét emelték ki. A legnevesebb fesztiválokra hívták meg, 1981-ben több mint hatszázmillió ember hallotta a tévé képernyői előtt, amikor Károly brit trónörökös esküvőjén a londoni Szent Pál-székesegyházban Händel Sámson című oratóriumából a Let the Bright Seraphim című áriát adta elő. Az énekesnő egészen az utolsó pillanatig senkinek sem árulhatta el, milyen eseményen fog fellépni, az áriát Diana hercegnő 1997-ben bekövetkezett halála után soha többé nem énekelte. Egy szabadtéri koncerten Aucklandben 140 ezer fős közönség előtt lépett fel.

1979-ben ő volt Donna Elvira Mozart Don Giovanni című operájának Joseph Losey által rendezett filmváltozatában. Ő kölcsönözte a hangját Glenn Close amerikai színésznőnek Szabó István Találkozás Vénusszal című, egy operaházban játszódó filmdrámájában, és az ő tolmácsolásában hangzik fel több Puccini-ária a Szoba kilátással (1986) című filmben. Több hanglemezfelvételt is készített, igazi különlegességnek számít a West Side Story, amelyen Leonard Bernstein először vezényelte népszerű musicaljét (a férfi főszerepet a spanyol José Carreras énekelte); a Solti György dirigálásával készült Figaro házassága 1984-ben Grammy-díjat kapott.

Kiri Te Kanawa másfél évtizede visszavonult az operaszínpadtól, azóta csak néhány alkalommal tett kivételt a legrangosabb dalszínházak kedvéért. Zenei kvalitásait a dalirodalom tolmácsolásának szolgálatába állította, Magyarországon is több dalestet adott. Széles repertoárján a barokktól, Purcelltől a kortárs zenéig szerepelnek művek, a klasszikus operarészletek mellett musicalek és maori népdalok is. Első operaénekesként énekelte a rögbi világbajnokság himnuszát 1991-ben, 2013-ban pedig egy epizód erejéig szerepelt a Downton Abbey című népszerű brit tévésorozatban, és könyvet is összeállított gyermekek számára maori népmesékből.

2017-ben hivatalosan is bejelentette visszavonulását a nyilvános szereplésektől, utolsó alkalommal 2016 októberében Ausztráliában lépett fel.

Egy nyilatkozata szerint már a zuhany alatt sem énekel, de nem sajnálja, nem is hiányzik neki, mert csodálatos emlékei vannak.

2004-ben alapítványt hozott létre, hogy a világközpontoktól távol fölbukkanó tehetségek számára megteremtse a tanulás lehetőségét, az ösztöndíjasoktól elvárja, hogy visszatérjenek szülőföldjükre. Számos kitüntetése mellett 1982-ben II. Erzsébet brit uralkodótól megkapta a lovagi cím női megfelelőjét, így kijár neki a Dame megszólítás. Művészeti tevékenységét a Gramophone Classical Music Awards életműdíjával ismerték el. Legutóbb, tavaly decemberben a brit becsületrendet (Order of the Companions of Honour) vehette át a Buckingham-palotában Károly brit trónörököstől, a kitüntetést egyszerre csak 65-en viselhetik.

Kiri Te Kanawa: „Nem akarom hallani a hangomat”

Kapcsolódó

Kiri Te Kanawa: „Nem akarom hallani a hangomat”

Az ünnepelt operasztár bejelentette, hogy többé nem énekel közönség előtt. A 73 esztendős új-zélandi díva elmondta: már egy éve nem lépett fel, de visszavonulását csak most hozta nyilvánosságra.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Itt a lista, közülük kerülnek ki a 2024-es Prima Primissimák

Rekordszámú, több mint 900 jelölés érkezett az immár harmadik évtizedébe lépő elismerésre. Közülük választotta ki a Prima Primissima Alapítvány kuratóriuma azt a 30 művészt, sportolót, újságírót, oktatót és tudóst, akik közül tízen vehetik majd át a Prima Primissimákat és húszan a Primákat megillető díjat.
Színház

Kulka János: Tényleg más lettem

A közelmúltban hosszú idő után először lépett egyedüli szereplőként színpadra Kulka János. A Halál Velencében című előadást a Jurányi Házban mutatták be, a színművészt ennek apropóján kérdezte az RTL.
Zenés színház

A Valuska lett az International Opera Awards legjobb ősbemutatója

Tíz előadás közül a legjobb ősbemutatónak választották a rangos International Opera Awardson Eötvös Péter utolsó operájának premierjét, a Magyar Állami Operaház Valuska-produkcióját.
Színház

Sajgál Erika: A legtöbb ötven fölötti nő most ébred rá a saját erejére

A Rózsavölgyi Szalonban csaknem két éve fut sikerrel a Szívhang, Hárs Anna darabja. A történet három ötvenes barátnőről szól, akik az egyetemen évfolyamtársak voltak, és azóta is összetartanak. A Hédit alakító Sajgál Erikával beszélgettünk.
Színház

„A világ, amiben élünk, pokoli hely, ennek csak egy tünete a TikTok” – interjú a Túlságosan vékony falak alkotóival

A Staféta pályázaton Fidelio-díjat nyert Túlságosan vékony falak című előadás alkotóival, Bódi Zsófiával, Gerorgita Máté Dezsővel és Horváth Pannával a social media jelenlétről, influenszerekről és az előadás létrehozásának körülményeiről beszélgettünk.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Zenés színház hír

A Valuska lett az International Opera Awards legjobb ősbemutatója

Tíz előadás közül a legjobb ősbemutatónak választották a rangos International Opera Awardson Eötvös Péter utolsó operájának premierjét, a Magyar Állami Operaház Valuska-produkcióját.
Zenés színház interjú

Vágó Zsuzsi: „Az egész nézőteret be kell kebeleznem”

Vágó Zsuzsi eljátszotta a musicalirodalom legnagyobb hősnőit, köztük Júliát és Scarlett O’Harát, a Miss Saigon Kimjét, az Abigél Vitay Georgináját és a Rebecca Énjét. Ikerlányai születése után idén tavasszal, a Carmen Jósnőjeként tért vissza a Budapesti Operettszínházba.
Zenés színház hír

Öt fiatal művésszel elindult a Marton Éva Nemzetközi OperaStúdió

Négy magyar és egy osztrák énekes részvételével megkezdte első félévét a Magyar Állami Operaház kétéves szakmai továbbképzése, amelynek fővédnöki tisztségét a világhírű drámai szoprán látja el.
Zenés színház ajánló

Történelmi csúcstalálkozó operaszínpadon – közeleg a Nixon Kínában bemutatója

Több helyszínen játszódó, musical- és balettelemeket is felvonultató operashowban, Szemerédy Károly és Kolonits Klára, valamint Nyári Zoltán és Rácz Rita főszereplésével mutatja be a John Adams Nixon Kínában című operáját szeptember 22-én a Magyar Állami Operaház Eiffel Műhelyháza.
Zenés színház hír

Jubilumi évadot kezd a Madách Színház

Megnyitotta 2024/25-ös évadát a Madách Színház. Még szeptemberben érkezik A nyomorultak bemutatója, amiben új generáció lép színpadra, novemberben pedig Örömkoncerttel ünneplik, hogy 20 éve lett zenés színház a Madách Színház.