Raymond Queneau Stílusgyakorlatok (Exercices de style) című műve 1947-es megjelenése óta számos színházi feldolgozást inspirált. A könyv egy egyszerű történetet mesél el: a fiatalember felszáll a zsúfolt buszra, pofátlanul leül, majd leszállva találkozik barátjával, aki figyelmezteti, hogy még egy gombot kell felvarrni a kabátjára.
Queneau ezt a történetet közel száz különböző stílusban, virtuóz módon írja meg, így a mű a variációk mesterművévé válik.
A mű színházi adaptációja Magyarországon először 1982. október 23-án, a Katona József Színházban volt látható. Azóta különböző feldolgozások születtek, így Tóth Péter kabaré-operája is, amely a Szegedi Nemzeti Színházban mutatkozott be. A darab tizenhat jelenetben, számos színházi technikát alkalmazva, bemutatja a játék sokféleségét, melyet szegedi művészek tolmácsolnak. A fordítást Bognár Róbert készítette, és
a történetet számos stílusban, például metafizikus módon, csacska dalokban, sőt alexandrinus versformában is elmesélik.
A humoros jelenetekben a színészek – Somogyvári Zita, Szélpál Szilveszter, Bita Boglárka és Altorjai Tamás – életre keltik a történet mindig változó karaktereit, miközben Szokody Anikó zongorakíséretével zenei aláfestést biztosít. A darabot SERES István Pipu rendezte.
További részletek és jegyvásárlás a Pesti Vigadó oldalán.
Támogatott tartalom
Fejléckép: Részlet a Stílusgyakorlatok című kabaré-operából (Fotó/Forrás: Pesti Vigadó)