Zenés színház

Elhunyt Marcello Giordani operaénekes

2019.10.06. 15:45
Ajánlom
Az olasz tenor szívinfarktusban hunyt el szombaton saját otthonában. 56 éves volt.

Marcello Giordani ebéd után lett rosszul az otthonában, Monte Tauróban. A mentők sikertelenül kísérelték meg újraélesztését. Felesége és két gyermeke gyászolja.

Az énekes 1963. január 25-én született az olaszországi Augustában. 19 évesen otthagyta banki állását és Nino Cartánál tanult énekelni.

1986-ban debütált az operaszínpadon Verdi Rigolettójának Mantovai hercegeként a spoletói Festival dei Due Mondin.

Hamarosan a milánói Scalában mutatkozhatott be a Bohémélet Rodolfójának szerepét. A Metropolitan Opera társulatával 1993-ban énekelt először a Szerelmi bájitalban Nemorino szerepében az operaház híres szabadtéri előadásainak egyikében. Végül a Met színpadára 1995-ben jutott el, ahol ismét Rodolfót énekelte. Az operaház 241 előadásában jelent meg olyan szerzők műveinek színpadi adaptációiban, mint Puccini, Verdi, Massenet, Bizet, Berlioz, vagy Zandonai. A társulat élőben közvetített előadásain –, melyek itthon az Uránia Filmszínházban láthatóak – nyolc alkalommal vett részt. Giordani énekelt a Benvenuto Cellini és A kalóz bemutatásán a Metben.

1994-ben a hangját érintő problémákkal küzdött, Bill Schuman New York-i instruktorral dolgozott a megoldásán, de nem mondta le a fellépéseit. Karrierje során olyan rangos színpadokon énekelt, mint a brit Királyi Opera, a Zürichi Operaház, a bécsi és a párizsi opera, a barcelonai Liceu, a Deutsche Oper Berlin, a firenzei Maggio Musicale, a római Teatro dell’Opera, az Arena di Verona, a Verbier Festival, és a Torre del Lago-i Puccini Fesztivál.

Olyan jelentős karmesterekkel dolgozott együtt, mint James Levine, Zubin Mehta, Antonio Pappano és Solti György.

2008-ban az Olimpia megnyitóján lépett fel, ugyanebben az évben kinevezték művészeti vezetőnek a Città della Notte zenei rendezvényen. 2010-ben létrehozta a nevét viselő Marcello Giordani Alapítványt, hogy segítse a karrierjük elején álló fiatal énekeseket, 2011-től kezdve pedig évente megrendezik a Marcello Giordani énekversenyt. 

MG_2013Portrait_10-154140.jpg

Marcello Giordani

Számos felvétel is őrzi a hangját, többek közt A végzet hatalma, a Simon Boccanegra, a Manon Lescaut, a Pillangókisasszony, A Nyugat lánya és a Bohémélet DVD-in.

A budapesti közönség is számos előadásban láthatta az énekest, első alkalommal még fiatal tenorként: 1988-ban a Szegedi Szabadtéri Játékokon lépett fel, Don Carlos szerepében debütálva Giuseppe Verdi hasonló című operájában. 2009-ban vendégszerepelt újra Magyarországon, a Magyar Állami Operaházban, ahol Kalaf szerepét énekelte Puccini Turandotjában. Giordani 2011-ben Pécsen, ugyanazon év szeptemberében a budapesti Müpában, 2016. január 1-jén Mága Zoltán újévi koncertjének, ugyanabban az évben újra az Operaházban. Legutóbb idén májusban des Grieux szerepét énekelte az Operaházban bemutatott Manon Lescaut-ban.

(via operawire.com)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Leszámolás a paraszti kultúrával – megnéztük az év egyik legszebb filmjét

A Parasztok című filmet látni olyan, mintha végigjárnánk egy hatalmas múzeumot, és hosszasan elidőznénk valamennyi műalkotás előtt – szellemileg megterhelő, mégis eksztatikus művészi élményt jelent.
Klasszikus

Elhunyt Rolla János

A Kossuth-díjas hegedűművész, a Zeneakadémia Kamarazene Tanszékének oktatója és korábbi tanszékvezetője hetvenkilenc éves volt – tudatta a szomorú hírt a Zeneakadémia.
Vizuál

Elhunyt Andresz Kati

A színházi munkái mellett szinkronszerepeiről is híres színésznőt, akinek különleges hangja számos filmet tett emlékezetessé, hatvannyolc éves korában érte a halál.
Klasszikus

Ragyogó sötétségem – beszélgetés Érdi Tamással

Érdi Tamás zongoraművész december 17-én a Benczúr Házban ad ünnepre hangoló koncertet, az Egész nap karácsony rendezvény záróakkordjaként.
Könyv

Vámos Miklós: Remek megragadása annak, mi is a szépirodalom

Vámos Miklós ebben a hónapban is megmondja, mit érdemes elolvasni. Állandó rovatában ezúttal Sasha Marianna Salzmann Az emberben legyen szép minden című kötetével foglalkozik.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Zenés színház ajánló

Presser Gábor és Sztevanovity Dusán dalaival érkezik a Pinokkió a Vígszínházba

A padlás óta először dolgozott együtt zenés előadáson a két alkotó. A Keresztes Tamás rendezésében készült produkciót december 9-én és 10-én mutatják be. Az alkotók az eredeti Collodi-regényre támaszkodtak.
Zenés színház interjú

A negyedik te magad légy! – Pacsay Attila zeneszerző az Artabanról

Különleges, az érzékszerveinkkel játszó előadásnak ad otthont decemberben az Eiffel Műhelyház: Pacsay Attila zenéjével és Almási-Tóth András szövegével jön létre az új magyar kamarazene-ciklus. Az Artaban című darabról a zeneszerzőt faggattuk.
Zenés színház hír

Negyven százalékkal csökkenti kórusa létszámát a Bayreuthi Ünnepi Játékok

A neves Wagner-fesztivál anyagi nehézségekkel indokolta, hogy százharmincnégy fős énekkarát mindössze nyolcvan főre csökkenti. A Német Opera- és Táncegyüttesek Szövetsége azt javasolta az Ünnepi Játékok vezetőségének, fontolják meg a döntést.
Zenés színház ajánló

Eötvös Péter-ősbemutatóra készül az Opera

A zeneszerző Krasznahorkai László Az ellenállás melankóliája című regényéből írt Valuska címmel operát, amelyet december 2-án mutat be a Magyar Állami Operaház Eiffel Műhelyháza.
Zenés színház kritika

A nevetés védelme – Ligeti-bemutató Bécsben

A Ligeti-évforduló alkalmából újabb darabbal gyarapodott a magyar művek (egyébként nem túl nagy) száma a nemzetközi operarepertoáron. A Le Grand Macabre november 17-i előadásán jártunk.